Jakie znaczenie ma wybranie odpowiedniego pasma sieci Wi-Fi? Okazuje się, że mając do wyboru 2,4 GHz oraz 5 GHz, oba charakteryzują się nieco innymi właściwościami. Korzystanie, z którego będzie dla nas lepszym rozwiązaniem? Co możemy zyskać?
Poznaj dwa najważniejsze pasma częstotliwości sieci Wi-Fi
Sieć Wi-Fi – Wireless Fidelity (bezprzewodowa dokładność) najczęściej oferuje zasięg kilku metrów. Jednak zdarza się, że niektóre urządzenia mogą zostać ze sobą połączone i mieć dostęp do sieci nawet na przestrzeni kilku kilometrów. Jak to możliwe? Przede wszystkim chodzi o to, że Wi-Fi działa w dwóch pasmach - 2,4 GHz, albo 5 GHz.
W naszym innym artykule na temat standardów sieci Wi-Fi mogliście dowiedzieć się, że prace nad przełomową technologią rozwijały się bardzo długo. Pierwszym standardem był 802.11 (1997), jednak dwa lata później powstały kolejne standardy 802.11a i 802.11b. Pierwszy z nich pracował w paśmie Wi-Fi 5 GHz, a drugi w paśmie Wi-Fi 2,4 GHz. Dlaczego to tak istotne?
Przede wszystkim dlatego, że częstotliwość 5 GHz miała oferować mniej zakłóceń i przez to wydajniejszą pracę. Już wtedy większość bezprzewodowych urządzeń łączących się z Internetem korzystało z pasma Wi-Fi 2,4 GHz, które powoli zaczynało być przeciążone (właśnie ze względu na zbyt dużą ilość urządzeń pracujących na tej samej częstotliwości). Jednak kolejne prace nad nowym standardami Wi-Fi miały także przyczynić się do mniejszych zakłóceń, które również pojawiały się w paśmie Wi-Fi 2,4 GHz.
Które pasmo wybrać? 2,4 GHz czy 5 GHz?
Obecnie mamy do wyboru pracę naszych urządzeń na częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz. Które z nich będzie dla nas lepszym rozwiązaniem? Trzeba przede wszystkim pamiętać, że każde z pasm Wi-Fi ma swoje wady i zalety.
Pasmo 2,4GHz
Od lat najwięcej urządzeń korzysta pasma 2,4 GHz, by połączyć się z siecią. Powodem jest mniejsza ilości zakłóceń towarzyszących na drodze między jednym urządzeniem a drugim.
Dodatkowo w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, gdzie również korzystamy z internetu bezprzewodowo, znajdują się fizyczne przedmioty, które wpływają na jakość pasma Wi-Fi. Okazało się, że lepiej z takimi przeszkodami jak ściany czy meble radzą sobie sprzęty pracujące w paśmie 2,4 GHz.
Jednak boom technologiczny w ciągu kilku ostatnich lat sprawił wysyp miliardów urządzeń, które były dostosowane do korzystania z najpopularniejszego pasma Wi-Fi – 2,4GHz. W konsekwencji zbyt duża ilość sprzętów i kolejne nowe (które były produkowane później), spowodowała, że pasmo, które było lepsze od 5 GHz, zaczęło działać niedokładnie.
Aktualnie sieć w częstotliwości 2,4 GHz podzielona jest na 13 kanałów, z których do dyspozycji mamy kilka (nie wszystkie 13), by ograniczyć problemy związane ze zbyt dużą liczbą urządzeń chcących korzystać z tego samego pasma. Bardzo szybko okazało się, że i tak w dużych skupiskach mieszkalnych niektóre kanały nachodzą na siebie i powstają zakłócenia.
Gdyby w pobliżu nie było innych sieci, pasmo 2,4 GHz wciąż byłoby wystarczające do codziennego korzystania z sieci w sposób bezprzewodowy. Chyba nie ma nic gorszego niż płacenie co miesiąc opłaty za internet, kiedy zakłócenia coraz częściej powodują dokuczliwe spadki prędkości. Te mają wpływ przede wszystkim wtedy, kiedy gramy w gry online i liczy się każda sekunda albo podczas streamingowania materiałów wideo, np. poprzez serwis Netflix.
Pasmo 5 GHz
Alternatywą dla osób mieszkających w gąszczu wielu innych sieci domowych może być przejście na pasmo Wi-Fi o częstotliwości 5 GHz. Obecnie na rynku większość popularnych i przede wszystkim niedrogich routerów oferuje pracę jednocześnie na częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz.
Niewątpliwą zaletą pasma 5 GHz jest wykorzystywanie aż 19 kanałów do przesyłu danych. Poza tym z tej częstotliwości korzysta obecnie znacznie mniej urządzeń niż z 2,4 GHz, stąd mniej zakłóceń i odczuwalnych spadków prędkości naszego łącza.
Jednak i tak najważniejszym czynnikiem, przez który wiele osób decyduje się przejść z pasma 2,4 GHz na pasmo 5 GHz, jest fakt, iż to drugie zaoferuje znacznie większą prędkość pobierania i wysyłania danych.
Niestety w przypadku przestawienia routera na tryb 5 GHz musimy liczyć się tym, że na rynku wciąż jest mniej urządzeń (wyjątek to tanie i dobre routery) kompatybilnych z pasmem 5 GHz. Najczęściej są to flagowe modele smartfonów i laptopów, których koszt zakupu przekracza kilka tysięcy złotych (to także powód, dla którego wciąż zdecydowana większość użytkowników na świecie korzysta z pasma 2,4 GHz).
Po drugie, pasmo 5 GHz nie jest jeszcze w 100% przystosowane do radzenia sobie z fizycznymi przeszkodami na drodze. Oznacza to, że jeśli np. twój router jest blisko sprzętu, który z niego korzysta, nie powinieneś odczuć zakłóceń. Jeśli jednak mieszkasz np. w domu jednorodzinnym, a sprzęty są o siebie oddalone dość znacznie, wtedy niestety musisz liczyć się ze słabszym sygnałem.