Na co zwracać uwagę, decydując się na smartwatch lub smartband? Jednym z najważniejszych kryteriów powinna być dobra bateria. Dlaczego ma to aż tak duże znaczenie?
Spis treści:
Bateria w smartwatchach albo smartbandach powinna odznaczać się długim czasem działania. Niestety, nie zawsze w wybranym przedziale cenowym mamy do czynienia z urządzeniami, które będą nam służyć przez długi czas po jednym naładowaniu. Tymczasem ma to ogromne znaczenie, a czasami, nawet wydając kilkaset złotych więcej, nie zawsze otrzymamy sprzęt pracujący kilka dni.
Wytrzymałość baterii to podstawa
Decydując się na inteligentny zegarek albo smart opaskę, warto nie tylko zwracać uwagę na jego funkcjonalność, cenę, wykonanie czy wygląd. Coraz większe znaczenie ma wytrzymałość baterii. Tak samo, jak wybierając najlepszy smartfon, w przypadku smartwatchy i smartbandów po prostu trzeba wziąć pod uwagę wbudowany akumulatorek, a konkretniej: jego pojemność. Nie ma innej opcji. Jeżeli chcemy przez długi czas cieszyć się z pracy na jednym ładowaniu, inteligentne urządzenie powinno być wyposażone w jak najlepszą baterię.
Ile wytrzyma bateria w smart bandzie/ smartwatchu?
Ile wytrzyma bateria w smartbandzie albo smartwatchu? Jaka jest różnica pomiędzy czasem pracy inteligentnego zegarka a opaski? Przede wszystkim warto przypomnieć, że nawet najdroższy, flagowy model smartwatcha rzadko kiedy jest w stanie pracować kilka dni bez ładowania. Jeśli korzystasz z inteligentnego zegarka, często musisz liczyć się z tym, że wytrzyma maksymalnie 2–3 dni. Jak to możliwe – przecież producent podaje w specyfikacji technicznej informacje, że dany model jest w stanie działać nawet kilkanaście dni? Owszem, jest w stanie, ale mowa o „działaniu” w trybie czuwania. Innymi słowy – nieużywany smartwatch może funkcjonować po jednym naładowaniu kilkanaście dni. Jednak wystarczy, że będziemy z niego korzystać (np. po kilka godzin przez dwa dni), a pojemność wbudowanego akumulatora spadnie do zera.
Inaczej jest w przypadku inteligentnych opasek. Te już na wstępnie oferują czas pracy znacznie dłuższy niż niejeden smartwatch. Czasami na jednym naładowaniu jesteśmy w stanie korzystać z urządzenia przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Natomiast nieużywany smartband może działać nawet do kilkudziesięciu dni.
Od czego zależy długość pracy baterii w smartwatchach?
Smartwatche i smartbandy mają wiele wspólnego ze smartfonami. Tutaj także konieczność ładowania zależy od eksploatacji naszego urządzenia. Jeśli będziemy korzystać z niego często, bo np. biegamy codziennie, a do tego dojdą jeszcze inne aktywności fizyczne, szybciej będziemy musieli ładować nasz sprzęt. Jak to możliwe, skoro takie urządzenia odznaczają się bateriami litowo-jonowymi? To prawda, w większości smartfonów również mamy do czynienia z takim rodzajem akumulatora, bo jest on po prostu lekki, wytrzymały i odznacza się długim czasem pracy. Niestety, tak samo, jak w smartfonach, standardowe baterie w smartwatchach albo inteligentnych opaskach także mają określoną ilość cykli, po których po prostu ich żywotność spada.
W przypadku smartfonów średnio po 300 pełnych cyklach bateria traci swoją żywotność (pełny cykl oznacza rozładowanie do zera i naładowanie do 100%). Czasami jesteśmy w stanie zaobserwować spadek żywotności takiej baterii nawet o 50%. W przypadku smartwatchy i smartbandów nikt nie zrobił jeszcze podobnych testów, ale szacuje się, że te mogą mieć znacznie mniejszą ilość cyklów. Innymi słowy, z każdym kolejnym dniem musimy je częściej ładować.
Co zrobić, by bateria trzymała jak najdłużej?
Zastanawiając się, co zrobić, by bateria trzymała jak najdłużej, warto poznać kilka podstawowych sposobów na ograniczenie zużycie akumulatora. W przypadku smartwatchy kluczowe jest zminimalizowanie podświetlenia tarczy, ponieważ – niestety – wyświetlacz (głównie wspomniane podświetlenie tarczy) pochłania najwięcej baterii. Wystarczy jednak przyciemnić ekran albo ustawić go tak, by wyświetlacz włączał się tylko wtedy, kiedy korzystamy z inteligentnego zegarka. Można też wybrać taką tarczę zegarka, która będzie pobierać najmniej energii, czyli taką, która ma małą ilość motywów czy ikonek, dzięki czemu już na starcie zaoszczędzimy energię.
Jak jeszcze ograniczyć zużycie energii w smartwatcha i smartbandach?
Poza zmianą tarczy weź pod uwagę jeszcze inne aspekty, które wpływają na czas działania na jednym ładowaniu. Jeśli nie musisz korzystać z GPS, wyłącz go. Ten – niestety – również generuje spore starty energii. Do tego nie zapomnij o wyłączeniu aktywnych aplikacji w tle. Zazwyczaj możesz sprawdzić, ile baterii pobierają działające w tle apki. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, możesz się zdziwić.
Podczas korzystania ze smartwatcha albo inteligentnej opaski zastanów się, czy za każdym razem podczas aktywności fizycznej potrzebujesz włączonego Wi-Fi (i tak jesteś na zewnątrz podczas uprawiania sportu), Bluetooth czy NFC. Pamiętaj też o tym, że każde nowe powiadomienie równie „zabiera” dodatkową energię. Czy zatem na czas aktywności fizycznej nie warto wyłączyć powiadomienia z mediów społecznościowych? Oczywiście, że tak!
Jeśli używasz smartwatcha albo smartbanda zgodnie z przeznaczeniem, a nadal uważasz, że ten pożera baterię w zawrotnym tempie, możesz też odinstalować niepotrzebne aplikacje. Nieużywane apki (a wciąż zainstalowane) nadal pobierają energię, a większość z nich – o czym pisaliśmy powyżej – przechodzi po prostu do trybu działania w tle.
Niektórzy użytkownicy smartbandów i smartwatchy korzystają także z trybu oszczędności baterii. Dzięki temu akumulator wytrzyma dłużej na jednym naładowaniu, a Ty nie musisz martwić się o to, że w najmniej oczekiwanym momencie urządzenie rozładuje się i nie zdążysz zapisać swoich dokonań.
A może warto wymienić baterię?
W przypadku inteligentnych urządzeń, które służą nam przede wszystkim podczas aktywności fizycznej, zawsze możemy skusić się na wymianę baterii na nową. Dzięki temu, kiedy zaobserwujemy duże spadki mocy, nie musimy od razu kupować nowego smartwatcha, tylko wymienić jego najsłabsze ogniwo.
Jeśli natomiast po jakimś czasie zdecydujesz się jednak na zakup nowego smartwatcha albo smartbanda, pamiętaj, że są modele oferujące nieco inną funkcjonalność. Świetnym przykładem są smartwatche z żywotnością na jednej baterii do 8 miesięcy. Jak to możliwe? Specjalne serie smartwatchy niektórych producentów pracują na baterii CR 2025, która jest wyposażeniem tradycyjnych zegarków. Po kilku miesiącach po prostu wkładasz nową baterię, której koszt zakupu wynosi ok. 7,99 zł.