AdobeStock_409970625.jpg
Internet

Światłowód jednomodowy – co to właściwie znaczy?

9 grudnia 2024 4 minuty czytania

Trzeba przyznać, że nazwa „światłowód jednomodowy” może dla niektórych brzmieć dość tajemniczo. Podobnie zresztą, jak i „wielomodowy”, który jest po prostu inną opcją mieszczącą się w tej samej kategorii kabli. Jak łatwo się domyślić, są one wykorzystywane w jednej z technologii umożliwiających dostęp do internetu. Czym dokładnie są tego typu światłowody? Na jakiej zasadzie działają i czym się pomiędzy sobą różnią? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na kluczowe pytania!

Spis treści:

 

  1. Rodzaje światłowodu
  2. Światłowód jednomodowy
  3. Światłowód wielomodowy
  4. Światłowód jedno- a wielomodowy – podobieństwa i różnice
  5. Co zatem wybrać?

Rodzaje światłowodu

Zdarza się, że można usłyszeć określenia „internet jednomodowy” lub „wielomodowy” – tak, odnosi się to właśnie do rodzaju przewodów stosowanych w danym systemie. Te zaś różnią się przede wszystkim sposobem transmisji światła, do jakiej dochodzi w rdzeniu wybranego światłowodu. Mówimy tym samym o:

  • światłowodzie jednomodowym (ang. Single Mode Fiber) – transmitowany jest tylko jeden mod światła, jak inaczej określa się jego wiązkę;
  • światłowodzie wielomodowym (ang. Multi Mode Fiber) – w tym przypadku dochodzi zaś do transmisji wielu modów. Wszystkie charakteryzują się tą samą długością fal. 

Na co dokładnie może się to przełożyć i jaki rodzaj światłowodu jest szczególnie polecany? Przyjrzyjmy się każdemu z osobna.

Sprawdź także: Jaki światłowód wybrać i dlaczego warto?

Światłowód jednomodowy

Tego typu przewód transmituje tylko jedną wiązkę światła, a jego fala rozchodzi się w zasadzie równolegle do osi samego światłowodu. Ma on możliwość przesyłania informacji na naprawdę duże odległości, bez większego ryzyka, że pojawią się jakieś zniekształcenia czy dojdzie do tłumienia sygnału.

Najczęściej stosowane światłowody jednomodowe mają rdzeń o średnicy 8-10 mikrometrów (co standardowo oznacza 9 µm) oraz pokrywający go płaszcz o średnicy 125 mikrometrów. Są wykonywane ze szkła i różnych domieszek.

W przypadku internetu jednomodowego mamy do czynienia z transmisją danych w technologii xWDM – jej podstawą jest zwielokrotnianie sygnału.

Światłowód wielomodowy

Jak to zostało wspomniane, przewody wielomodowe przenoszą wiele promieni światła, które rozchodzą się pod różnymi kątami (względem osi samego światłowodu). Rodzaj transmisji, jaki oferują, zazwyczaj pozwala osiągać mniejsze odległości niż światłowody jednomodowe, choć można starać się je zwiększyć, stosując np. specjalne wzmacniacze sygnału.

W tym przypadku warto podkreślić, że korzystanie z wielu modów wiąże się ze zjawiskiem dyspersji modowej, co inaczej oznacza rozmycie sygnału. To właśnie to zjawisko przekłada się na wspomniane mniejsze odległości działania czy też szybkość transmisji danych. Sama dyspresja modowa jest zaśzwiązana z różnym kątem odbijania się światła. Dla porządku należy też dodać, że w światłowodach jednomodowych także może zachodzić dyspresja, lecz inny jej rodzaj, tj. chromatyczna (dyspresja materiałowa + falowa). Ona też może powodować rozmycia, lecz – jak to zostało opisane we wcześniejszej części – zjawisko to nie jest szczególnie nasilone, w związku z czym dość słabo oddziałuje na jakość przesyłanego sygnału.

Sprawdź także: Najczęstsze problemy z internetem światłowodowym i jak je rozwiązać?

Światłowód jedno- a wielomodowy – podobieństwa i różnice

Podstawowe różnice oraz cechy wspólne poszczególnych przewodów dość jasno wynikają z zaprezentowanych już opisów. Co jednak warto jeszcze o nich wiedzieć?

  • Oba kable mają różne średnice rdzenia. Modele jednomodowe to wspomniane już 8-10 mikrometrów, zaś wielomodowe standardowo mają średnicę na poziomie 62,5 lub 50 mikrometrów. Co ciekawe, średnica płaszcza zwykle jest taka sama.
  • Podczas tworzenia instalacji z wykorzystaniem każdego z kabli, można stosować te same sprzęty, jak np. spawarki;
  • Co tak naprawdę oznaczają „duże odległości” transmisji, jakimi cechuje się kabel jednomodowy? Mowa nawet o 120 km, przy maksymalnie 2 km, na jakie może działać światłowód wielomodowy (im przesyłanie danych ma być szybsze, tym możliwe do uzyskania odległości są mniejsze);
  • Konsekwencją takich ograniczeń w zakresie odległości transmisji jest to, że kable z jedną wiązką świetnie sprawdzą się np. w sieciach telekomunikacyjnych (również do połączeń podmorskich), zaś wielowiązkowe raczej w sieciach lokalnych (LAN);
  • Oba opisywane tu kable korzystają też z innych źródeł światła: jednomodowe z diod laserowych (emitują bardzo wąski strumień światła), zaś wielomodowe z diod LED lub laserów;\\
  • Przewody jednomodowe najczęściej emitują fale o długości 1310 lub 1550 nm, zaś wielomodowe – 850 bądź 1320 nm;
  • Poszczególne rodzaje można w prosty sposób rozróżnić np. na podstawie kolorów – kable jednowiązkowe zazwyczaj są żółte, zaś te bazujące na wielu wiązkach mogą mieć różne, ale inne od żółci kolory, np. różowy, niebieski czy pomarańczowy;
  • Co jest droższe? Zdecydowanie kable jednomodowe.

Sprawdź także: Odkryj tajemnice światłowodu!

Co zatem wybrać?

Nie ma na to pytanie jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ przewody zawsze należy dopasowywać do konkretnego miejsca i obowiązujących tam wymagań sieciowych. Tym bardziej że opisywane tu rodzaje to nie wszystko. Do dyspozycji są też np. światłowody paskowe czy warstwowe. Co więcej, trzeba również pamiętać, że nie każde urządzenie jest kompatybilne z oboma rodzajami tego typu przewodów. Raczej są przystosowane do pracy z jednym wybranym, tj. światłowodem jednomodowym lub wielomodowym. W wyborze najlepszego światłowodu pomogą eksperci Play!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl