Spis treści:
- Jak działa sieć WiFi?
- Co może powodować zakłócenia sygnału WiFi i jak poprawić jakość połączenia?
- Od czego zacząć projektowanie efektywnej sieci domowej Wi-Fi?
- Czym są repeatery wzmacniające zasięg?
- Czy warto zainwestować w repeater?
Jak działa sieć WiFi?
Wi-Fi (Wireless Fidelity) jest jednym z najpopularniejszych sposobów łączności z internetem. To technologia bardzo podobna do WLAN (ang. Wireless Local Area Network), czyli bezprzewodowej sieci lokalnej, pozwalająca na korzystanie z internetu bez żadnych kabli na praktycznie wszystkich naszych urządzeniach.
Wi-Fi tak naprawdę opiera się o łączność między naszymi urządzeniami. Wybrane sprzęty rejestrują się i wymieniają dane z routerem, dzięki czemu zyskuje się wygodne bezprzewodowe połączenie z internetem. Sparowane urządzenia dodatkowo będą automatycznie korzystać z Wi-Fi, kiedy tylko znajdą się w obszarze zasięgu routera. Jest to zatem najwygodniejszy i najbardziej optymalny sposób łączenia się z siecią.
Większość urządzeń codziennego użytku, takich jak smartfon czy drukarka, korzysta z Wi-Fi. Wchodząc w ustawienia telefonu należy wybrać nasz router i po wpisaniu hasła od razu telefon uzyskuje dostęp do internetu. Od tej pory za każdym razem, wchodząc do domu, smartfon automatycznie połączy się z siecią. W przypadku drukarki jest podobnie – korzystając z drukarek z ekranem, całą czynność można wykonać w ustawieniach, podając hasło do routera. W innym przypadku należy podłączyć urządzenie kablem do komputera i ustawić wszystko za pomocą kreatora instalacji. Dzięki temu drukowanie dokumentów z telefonu czy komputera nie będzie sprawiało żadnych kłopotów, a co za tym idzie, zwiększy się komfort życia codziennego.
Co może powodować zakłócenia sygnału Wi-Fi i jak poprawić jakość połączenia?
Mimo opłacenia usługi szybkiego internetu, nie możesz cieszyć się zadowalającym poziomem połączenia? Masz wpływ na jego jakość. Sygnał Wi-Fi bardzo często zostaje zakłócony przez złe umiejscowienie routera. Należy przede wszystkim pamiętać, że router nie powinien być w żaden sposób zakryty. Z tego względu ogromnym błędem jest trzymanie go w biurku, szafie czy małym pokoju za zamkniętymi drzwiami. Sporo osób specjalnie decyduje się na taki zabieg, generalnie przez względy estetyczne. Nowe routery są jednak zazwyczaj naprawdę ładne i nie przeszkadzają na komodzie w salonie - a ułożenie routera w otwartym miejscu z pewnością pomoże w kwestii jakości sygnału.
Niejednokrotnie powodem zakłóceń jest zbyt duża liczba sprzętów dookoła routera - kuchenki mikrofalowe, odbiorniki radiowe, głośniki, dekodery czy nawet aparaty fotograficzne wpływają negatywnie na jakość połączenia. Nie powinno się również ustawiać naszego routera blisko elementów szklanych, metalowych, betonowych lub ceglanych. Zakłócenia może powodować także sporo sieci bezprzewodowych w jednym miejscu, z tego względu we własnym domu powinno się ograniczać źródła połączenia.
Przed podjęciem poważnych kroków w celu wzmocnienia sygnału, należy pomyśleć nad przeszkodami architektonicznymi. Powinno się ustawić nasz router w domyślnie najbardziej centralnym punkcie miejsca zamieszkania, mając na uwadze układ ścian oraz wykorzystane w budowie domu materiały. Często odpowiednie ustawienie routera potrafi rozwiązać masę problemów. Słaby zasięg może niejednokrotnie być spowodowany uszkodzoną kartą sieciową. Warto więc zdiagnozować taki problem i rozważyć ewentualną wymianę wewnętrznego odbiornika sygnału lub podłączenie zewnętrznego.
Od czego zacząć projektowanie efektywnej sieci domowej Wi-Fi?
Przede wszystkim trzeba ustalić potrzeby i wymagania. Dla osób wykonujących pracę, która wymaga stałego i szybkiego połączenia sieciowego lub kiedy w miejscu zamieszkania jest większa liczba osób, dla których jakość połączenia jest niezbędna - naturalnym jest, że potrzebna będzie znacznie bardziej rozbudowana infrastruktura. Warto również się zastanowić, jakie rozwiązania będą lepsze dla osób mieszkających w bloku, a w domku jednorodzinnym.
Niezbędnych do zbudowania efektywnej sieci domowej Wi-Fi będzie kilka sprzętów: router, modem oraz, przy większej ilości urządzeń, switch.
Router jest sercem każdej sieci domowej, dlatego należy zadbać o jego ustawienie, ponieważ właśnie to urządzenie gwarantuje dobrą jakość połączenia i jest punktem dostępowym, dzięki któremu wszyscy domownicy będą mogli korzystać z sieci bezprzewodowej. Jego głównym zadaniem jest rozdzielanie sygnału pomiędzy naszymi prywatnymi urządzeniami. Jest to zatem kluczowy element, bez którego nie ruszymy.
Modem przetwarza dane cyfrowe na analogowe. Urządzenie to służy do odbierania sygnału od dostawcy usługi internetowej (providera) i przetwarza go w taki sposób, że może zostać odczytany na urządzeniach klienta. Modem zapewnia zatem dostęp do internetu wszędzie, gdzie sięga zasięg naszego dostawcy i jest równie ważnym elementem, co router. Te dwa urządzenia są niezbędne do uzyskania łączności.
Switch, czyli przełącznik, służy do rozgałęzienia naszej sieci. Jeśli liczba urządzeń które trzeba podpiąć do routera przewyższa ilość jego wejść, switch okaże się niezbędny. Przełącznik odpowiada za ruch sieci wewnętrznej w taki sposób, żeby wszystkie pakiety z routera trafiły do odpowiednich urządzeń i w drugą stronę.
Czym są repeatery wzmacniające zasięg?
Repeater to proste urządzenie zwiększające zasięg Wi-Fi o maksymalnie 50%. Nie potrzeba ani żadnych kabli wpinanych do modemu lub routera, ani jakichkolwiek bardziej zaawansowanych konstrukcji. Repeater jest zgrabnym urządzeniem które wpina się prosto do kontaktu. Po uruchomieniu i prostej kalibracji, sprzęt odbiera sygnał, wzmacnia go i przekazuje dalej.
Kalibracja repeatera jest banalna i niesamowicie szybka. Można podłączyć to urządzenie kablem Ethernet do komputera, następnie w oknie wyszukiwania w przeglądarce wpisać adres IP przypisany temu repeaterowi i tam wszystko skalibrować. Zależnie od rodzaju i producenta, można też wszystko zrobić bezprzewodowo, łącząc wzmacniacz sygnału z komputerem i siecią. Ponownie, wszystko się będzie odbywać w przeglądarce. Cały proces jest naprawdę szybki i nie wymaga specjalnej wiedzy.
Czy warto zainwestować w repeater?
Dzięki repeaterowi można się cieszyć mocnym połączeniem wszędzie, nawet znajdując się z dala od routera. Jest to rozwiązanie idealne do domów wielopiętrowych lub dla posesji z dużym ogrodem. Korzystając z tego urządzenia mieszkańcy będą mogli cieszyć się szybkim Wi-Fi niezależnie od piętra na którym się znajdują, a nawet w ogrodzie przy domu - idealne rozwiązanie.
Repeater jest niezbędnym urządzeniem także w dużych firmach, gdzie wysoka jakość bezprzewodowego połączenia jest potrzebna na sporym terenie. W takich sytuacjach bez dwóch zdań jest to opłacalna inwestycja. Można jednak śmiało dojść do wniosków, że do mieszkań lub domów o niewielkiej powierzchni nie jest to rzecz konieczna.