5 sposobów na korzystanie z VR.jpeg
Newsy

5 sposobów na korzystanie z VR – poznaj możliwości wirtualnej rzeczywistości

2 lutego 2024 4 minuty czytania

Odkryj nieograniczone możliwości wirtualnej rzeczywistości! Poznaj X sposobów, aby czerpać pełną przyjemność z VR. Sprawdź nasz artykuł!

VR (ang. Virtual Reality) od kilku dobrych lat nie jest już tylko wymysłem szalonych naukowców. Dziś w zasadzie każdy może wyposażyć się w okulary VR, by przy ich pomocy przenieść się do wirtualnego świata. Jakie dokładnie są to światy, w jaki sposób wykorzystuje się technologię wirtualnej rzeczywistości i czy jest to tylko obszar rozrywki? Poznaj fakty, które wszyscy miłośnicy i miłośniczki najnowszych technologii muszą znać!

Spis treści:

  1. VR – co to właściwie jest?
  2. Szybki internet = maksymalne możliwości VR 

VR – co to właściwie jest?

Wirtualna rzeczywistość to świat, środowisko, przestrzeń (określenia są różne), które zostały sztucznie wykreowane przez człowieka i odpowiednio zaprogramowane systemy. „Wchodzi się” do nich za pośrednictwem dedykowanych aplikacji oraz urządzeń, np. specjalnych gogli VR i kontrolerów – tego typu sprzęty są najpopularniejsze. Można jednak korzystać również z innych sprzętów współpracujących z tą technologią (a eksperci pracują nad jeszcze kolejnymi). Dzięki nim można dosłownie zanurzyć się w wytworzonym otoczeniu oraz wchodzić z nim w określone interakcje. Wirtualna rzeczywistość jest niezwykle realistyczna. Odtworzymy w niej każdy, nawet najmniejszy szczegół otaczającego nas świata, jak również będziemy mogli wymyślić zupełnie nowe przestrzenie. Daje to ogrom szans, choć bez wątpienia do korzystania z VR trzeba podchodzić z rozsądkiem i dużą świadomością.

Sprawdź także: Jakie gogle VR do smartfona wybrać?

Co jednak można dzięki temu zyskać i jakie są sposoby wykorzystywania wirtualnej rzeczywistości? Oto 5 najczęściej spotykanych i najciekawszych możliwości, które już dziś są w zasięgu naszych rąk!

1. Gry na zupełnie nowym poziomie

Jednym z najpopularniejszych powszechnych zastosowań gogli VR jest ich wykorzystanie do grania w gry. Tytuły, które można ogrywać, są dostępne zarówno na PC, jak i konsole. Co prawda w większości przypadków nie są najlepsze graficznie (to zdecydowanie wymaga dopracowania), ale pełne zaangażowanie wielu zmysłów sprawia, że i tak poziomem doznań znacznie przewyższają klasyczne rozgrywki. Spora część tego typu gier jest dostępna w opcji jednoosobowej, choć pojawia się coraz więcej tytułów, które umożliwiają wspólną zabawę z przyjaciółmi.

Sprawdź także: Internet dla graczy - wszystko, czego potrzebuje prawdziwy gamer!

2. Nauka na „własnej skórze”

Skoro po założeniu okularów VR można przenieść się właściwie wszędzie, dlaczego nie miałby to być np. kosmos? W ramach lekcji biologii można przenieść się do wnętrza ludzkiego ciała, poznając nie tylko jego budowę, lecz także wszelkie zachodzące w nim procesy. Podczas nauki historii ciekawym doświadczeniem byłoby zaś odwiedzenie średniowiecznego miasta – jak wyglądało i jak się w nim żyło? Sprawdzenie tego typu kwestii na „własnej skórze” znacznie ułatwia przyswajanie wiedzy, a jak wiadomo: „Przez zabawę do nauki” to powiedzenie wciąż aktualne! 

3. Sport – zawsze i o każdej porze

W tym zakresie technologia wirtualnej rzeczywistości sprawdza się zarówno u zupełnych sportowych amatorów, jak i profesjonalistów. Osoby odnajdujące się w tej pierwszej grupie mogą wybrać jedną z popularnych aplikacji na konsole i poczuć się jakby były na stoku narciarskim czy boksie. 

Jeśli zaś chodzi o zawodowców, pojawia się coraz więcej opcji wykorzystywania VR podczas dobierania odpowiedniego sprzętu – po założeniu gogli, chwyceniu kontrolerów, a do tego zastosowaniu specjalnych rękawiczek, można np. sprawdzić, jakie odczucia spowoduje gra określonym kijem golfowym czy najnowszym modelem rakiety tenisowej. Co więcej, jest to także znakomita opcja do standardowego wykonywania treningów, zwłaszcza tych, których celem jest wyćwiczenie konkretnego ruchu do perfekcji. Technologia VR nie tylko umożliwi samo ich przećwiczenie, lecz także będzie w stanie dokładnie ocenić, czy owa perfekcja została już osiągnięta, czy jednak konieczne są kolejne próby. 

4. Projektowanie na miarę XXI wieku

Zostając przy tematyce sportowej, można wykorzystać wirtualną rzeczywistość także do opracowywania określonych właściwości m.in. wspomnianych kijów golfowych czy rakiet do tenisa. Odpowiednio przeprowadzone symulacje umożliwiają bowiem np. ocenę konkretnych parametrów ruchowych czy wpływ wybranych ruchów na finalne cele danej dyscypliny.

5. Niebezpieczne szkolenia w bezpiecznych warunkach

Jako obszar nauki bez wątpienia można uznać także różnego rodzaju specjalistyczne szkolenia np. dla osób uprawiających zawody wysokiego ryzyka. Policjanci mogą w bardzo realistycznym otoczeniu przećwiczyć kolejność działań podczas zatrzymywania pijanego kierowcy, wojskowi w bezpiecznej przestrzeni trenować rozbrajanie niewypałów, a piloci – awaryjne lądowania. Aż szkoda z takiego potencjału wirtualnej rzeczywistości nie skorzystać!

Szybki internet = maksymalne możliwości VR 

Wymienione wyżej przykłady to tylko niektóre z opcji. Technologia VR może być bowiem stosowana także np. do oglądania filmów czy łączenia się z bliskimi. Jak łatwo przy tym wnioskować, konieczny jest do tego odpowiedni internet. Im jest stabilniejszy i szybszy, tym można lepiej wykorzystać potencjał wirtualnej rzeczywistości. 

Pod tym względem bez wątpienia polecaną opcją jest internet światłowodowy – niestraszne mu ani burze, ani wichury. Co więcej, nie traci na prędkości nawet w momencie, gdy do danej sieci podłączonych zostanie wiele urządzeń. Nie będzie więc problemu, jeśli w tym samym czasie ze swoich okularów VR postanowią korzystać także inni domownicy – światłowód da radę, a wirtualna rzeczywistość tylko zyska na jakości!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl