Igrzyska olimpijskie 2024_ wszystko, co musisz wiedzieć! (2).jpeg
Newsy

Igrzyska Olimpijskie 2024 – wszystko, co musisz wiedzieć!

9 maja 2024 4 minuty czytania

Nadchodzi największe wydarzenie sportowe tego roku.

Stolica Francji na kilkanaście dni zamieni się w arenę zmagań w 32 dyscyplinach. Kibice z całego świata mogą spodziewać się bogatego ekscytujących zmagań w tradycyjnych i zupełnie nowych dyscyplinach. Czego trzeba dowiedzieć się jeszcze przed startem imprezy? Gdzie oglądać zmagania najlepszych sportowców świata?

Spis treści:

  1. Harmonogram Igrzysk Olimpijskich 2024
  2. Szczegółowy harmonogram Igrzysk Olimpijskich 2024
  3. Główne dyscypliny i nowe konkurencje
  4. Lokalizacje wydarzeń i kluczowe obiekty sportowe
  5. Udział Polski na igrzyskach – kluczowi sportowcy i nadzieje medalowe
  6. Gdzie śledzić zmagania sportowców?

Harmonogram Igrzysk Olimpijskich 2024

Impreza rozpocznie się 26 lipca 2024 roku w Paryżu. Po raz pierwszy w historii ceremonia otwarcia odbędzie się na otwartej przestrzeni – reprezentacje narodowe zaprezentują się na platformach umieszczonych na promach płynących po Sekwanie.

Podczas wydarzenia zaplanowano 329 konkurencji rozgrywanych w 32 różnych dyscyplinach. Będą transmitowane m.in. w PLAY NOW w ramach ośmiu kanałów Eurosportu. W zawodach o medale będzie walczyć aż 10 500 sportowców. Jest to limit niższy względem poprzedniego wydarzenia w Tokio.

Ceremonia zamknięcia odbędzie się 11 sierpnia (Stade de France) i podsumuje ponad dwa tygodnie emocjonujących wydarzeń, a w tym sukcesów i porażek. Podczas ceremonii zamknięcia flaga olimpijska zostanie przekazana kolejnemu gospodarzowi — Los Angeles, która w 2028 zorganizuje kolejną imprezę

Paraolimpiada

Zawody atletów w ramach paraolimpiady wystartują 28 sierpnia i potrwają do 8 września.

     Sprawdź także: Jakie kompetencje kształtuje e-sport?

Szczegółowy harmonogram Igrzysk Olimpijskich 2024

Dokładny terminarz Igrzysk Olimpijskich znaleźć można w ramach witryny online organizatora wydarzenia – dostęp do niego jest całkowicie bezpłatny i możliwy do ściągnięcia za pomocą smartfona (jedyny wymóg to aktywne połączenie sieciowe).

Już 27 lipca 2024 roku rozpoczną się powszechnie lubiane i oczekiwane rozgrywki:

  • siatkówki;

  • koszykówki;

  • boksu;

  • tenisa.

Natomiast odrobinę dłużej trzeba będzie poczekać m.in. na BMX freestyle i racing oraz wrestling. Różnice w terminach prawdopodobnie rozochocą fanów tych sportów do granic możliwości.

Główne dyscypliny i nowe konkurencje

Esencję sportowych zmagań będą stanowić klasyczne dyscypliny, czyli:

  • lekkoatletyka;

  • pływanie;

  • gimnastyka;

  • kolarstwo.

Wymienione konkurencje zawsze przyciągają uwagę widzów i gwarantują emocjonujące widowiska.

Zawodnicy lekkoatletyki będą rywalizować ze sobą na bieżniach, kołach do rzutów i zeskokach – wszystkim zależy na poprawieniu dotychczasowych rekordów świata. Pływanie zdominuje uwagę fanów sportów wodnych dzięki wyścigom na wielu dystansach.

Można spodziewać się również nowości np. breakingu. Powrócą surfing i wspinaczka. Konkurencje te mają potencjał przyciągnąć do siebie młodszych widzów. To dobrze, że organizator próbuje urozmaicić wydarzenie wszystkimi możliwymi sposobami.

Czym jest breaking?

Breaking (znany również jako break dancing) to dynamiczna forma tańca, wywodząca się z kultury hip-hop. Charakteryzuje się złożonymi i akrobatycznymi ruchami, m.in. power moves, footwork i freeze. Wszystkie z nich wymagają od zawodników (tzw. b-boys i b-girls) wykazania się ogromną precyzją oraz zwinnością i siłą fizyczną.

     Sprawdź także: Play Expert poleca: anime o sporcie dostępne na Netflixie

Lokalizacje wydarzeń i kluczowe obiekty sportowe

Paryż zapewnia imponującą różnorodność obiektów sportowych – doskonale oddają one bogactwo minionych i współczesnych zwyczajów stolicy. Niektóre zawody zostaną rozegrane na historycznych terenach miasta, a inne znajdą miejsce na nowoczesnych arenach, stworzonych na tę okazję.

Za szczególnie istotny uznać można stadion Stade de France. Będzie on centralnym miejscem rozgrywek lekkoatletycznych. To również tam odbędą się mecze finałowe futbolu. Natomiast Bercy Arena (Accor Arena) stanie się przestrzenią zmagań zawodników w gimnastyce i taekwondo.

Oprócz tego warto wymienić inne miejsca i dyscypliny:

  • Aquatics Centre – sporty wodne;

  • Ocean Spokojny (Polinezja Francuska) – surfing;

  • La Défense Arena i Park des Princes – piłka nożna.

     Sprawdź także: Play Expert poleca: najlepsze aplikacje do ćwiczeń w domu na smartfona

Udział Polski na igrzyskach – kluczowi sportowcy i nadzieje medalowe

Liczne sukcesy z ostatnich lat sugerują, że polscy sportowcy mogą znaleźć się w czołówce zawodów kluczowych dyscyplin.

W lekkoatletyce warto przyglądać się poczynaniom Anity Włodarczyk – mistrzyni i rekordzistki świata w rzucie młotem. Do grona ważnych osób dołączą Maria Andrejczyk (rzut oszczepem) i Paweł Fajdek (rzut młotem).

Kibice sportów wodnych powinni zainteresować się Katarzyną Wasick – z powodzeniem rywalizuje ona na krótkich dystansach w pływaniu. Doskonały styl grzbietowy zaprezentuje m.in. Radosław Kawęcki.

Ponadto duże nadzieje są związane z męską reprezentacją Polski w siatkówce. To jedna z lepszych drużyn na całym świecie. Wypada zaznaczyć, że są dla wielu faworytami turnieju. Istnieje spora szansa, że będzie im dane zdobyć złoty medal.

Gdzie śledzić zmagania sportowców?

Zmagania sportowców podczas letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 można śledzić m.in. na dedykowanych kanałach telewizyjnych. Zapewnią one kompleksowe sprawozdania (zwykle na żywo). Alternatywnie, podobne rozwiązanie zagwarantują poszczególne platformy streamingowe, dostępne np. w ramach apek mobilnych.

Warto wspomnieć, że ważne momenty sportowe będą możliwe do obejrzenia przez abonentów Telewizji MAX i Telewizji Nowej Generacji od Play.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl