Kiedy sieć 3G przestanie działać i co to oznacza 1.jpg
Newsy

Kiedy sieć 3G przestanie działać i co to oznacza?

11 kwietnia 2023 4 minuty czytania

Na kiedy zaplanowano całkowite zrezygnowanie z tej technologii, co to będzie oznaczać zarówno dla branży telekomunikacyjnej, jak i samych użytkowników smartfonów?

W obliczu szybkiego postępu, sieci 3G, które przez długi czas stanowiły integralną część wszystkich dostępnych urządzeń mobilnych, schodzą powoli ze sceny. Na kiedy zaplanowano całkowite zrezygnowanie z tej technologii oraz co to będzie oznaczać zarówno dla branży telekomunikacyjnej, jak i samych użytkowników smartfonów?

Spis treści:

  1. Wyłączenie sieci 3G w Polsce – kiedy przestanie działać i co to oznacza?

  2. LTE, 4G i 5G – korzyści nowszych systemów sieci.

  3. Wyłączenie 3G – czy konieczna będzie wymiana starego telefonu na nowszy?

  4. W jaki sposób sprawdzić, czy telefon obsługuje 4G, LTE lub 5G?

Wyłączenie sieci 3G w Polsce – kiedy przestanie działać i co to oznacza?

3G (3rd Generation Network) jest trzecią generacją sieci komórkowych, która wprowadziła znaczne ulepszenie względem poprzedniej, 2G. Umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 2 Mbps (megabitów na sekundę), co zapewnia komfortowe przeglądanie stron internetowych, pobieranie plików i korzystanie z usług strumieniowych. Ponadto technologia ta pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych w jakości zbliżonej do połączeń stacjonarnych, a także była tą, dzięki której wprowadzono funkcję wideorozmów.

Zawsze jednak nowość w pewnym momencie staje się standardem, a po upływie odpowiedniego czasu – przestarzałą technologią, wypieraną przez nowszą. Chociaż 3G nadal się używa, to wielu operatorów sieci komórkowych zaczyna wykorzystywać już nowszą, tj. 4G oraz 5G. Oznacza to, że w pewnym momencie, podobnie jak stało się to w przypadku 2G, również i 3G całkowicie przestanie być wykorzystywana. Kiedy nastąpi to w Polsce?

Sprawdź: Internet 4G vs 5G. Czym się różnią?

LTE, 4G i 5G – korzyści nowszych systemów sieci

Systemy sieci LTE (Long-Term Evolution), 4G (4th Generation Network) oraz 5G (5th Generation Network) wprowadzają kilka usprawnień, które nie byłyby możliwe, gdyby ogólnie przyjętym standardem nadal pozostawało 2G. Przede wszystkim oferują dużo wyższe prędkości pobierania i przesyłania danych. W przypadku LTE wynosi ona nawet 300 Mbps – to ogromna różnica, pozwalająca pobrać aplikację nawet 150 razy szybciej, niż byłoby to możliwe bez wykorzystania nowej technologii.

Po drugie, nowsze systemy sieci umożliwiają korzystanie z bardziej zaawansowanych i złożonych aplikacji, takich jak:

  • gry online (multiplayer);

  • transmisje strumieniowane w jakości 4K;

  • VR (Virtual Reality).

Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się dalszym rozwojem, a także korzystać z nowych pomysłów twórców, które usprawniają i ułatwiają codzienne życie – wideokonferencje biznesowe na urządzeniach mobilnych nie byłyby możliwe, gdyby nie przejście na nowszy standard technologiczny.

Po trzecie, nowsze systemy sieci charakteryzują się znacznie niższym opóźnieniem (ang. latency) i większą niezawodnością, co ma kluczowe znaczenie dla aplikacji wymagających szybkiej odpowiedzi. W przypadku 5G wynosi ono zaledwie 1 ms. Innymi słowy, jest niemalże niewyczuwalne.

Ostatecznie, oferują lepszą efektywność energetyczną. To sprawia, że urządzenia mobilne mogą działać dłużej na jednym ładowaniu baterii. Wprowadzenie LTE, 4G i 5G przynosi także korzyść branży telekomunikacyjnej, umożliwiając operatorom zwiększenie liczby urządzeń, które mogą jednocześnie obsługiwać oraz zoptymalizowanie procesów, co pozwala zmniejszyć koszty utrzymania sieci – to także pozytywna wiadomość dla klientów, bo oznacza niższe ceny abonamentów.

Sprawdź: Internet dla graczy - wszystko, czego potrzebuje prawdziwy gamer!

Wyłączenie 3G – czy konieczna będzie wymiana starego telefonu na nowszy?

Czy posiadacze starszych telefonów będą zmuszeni do wymiany swoich urządzeń mobilnych na nowsze modele, które obsługują LTE, 4G lub 5G? Tak, będzie to prędzej czy później konieczne. Nie jest to jednak tak aż tak zła wiadomość, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Większość starszych telefonów obsługuje technologię 4G – sieć ta jest obecna już od 2009 roku i od tamtego okresu producenci tworzyli modele z myślą o jej wykorzystaniu. Zmiana standardu może być jednak szczególnie problematyczna dla pasjonatów i kolekcjonerów elektroniki, którzy w swoich zbiorach mają smartfony kultowe i stare, takie jak np. Apple iPhone 1 generacji. 

Sprawdź: Jakie telefony mają 5G? Modele na każdą kieszeń

W jaki sposób sprawdzić, czy telefon obsługuje 4G, LTE lub 5G?

Istnieje kilka sposobów umożliwiających sprawdzenie, czy posiadany telefon obsługuje nowe rozwiązania sieciowe. Pierwszym z nich jest wykorzystanie ustawień systemowych:

  • Android – zakładka „Sieć komórkowa” lub „O telefonie”, która znajduje się w ustawieniach ogólnych;

  • iOS – zakładka „Sieć”, znajdująca się w polu „To urządzenie”.

Drugim jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Należy wpisać nazwę modelu telefonu, a następnie znaleźć odpowiednią sekcję w danych technicznych.

Zdarza się, że starsze smartfony obsługują 4G, ale nie LTE, W takim przypadku nie ma powodów do obaw – będą one działać po wyłączeniu sieci 3G, chociaż nie zapewnią możliwie najszybszego transferu danych.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl