funkcja-ai-w-smartfonie.jpg
Newsy

Samsung Galaxy S25 – prawdziwa rewolucja? Pierwsze wrażenia i nasza analiza

2 stycznia 2025 4 minuty czytania

Na premierę Samsunga Galaxy S25 czekano od miesięcy, zwłaszcza po zapowiedziach dotyczących szerokiego zastosowania AI. 

Na premierę Samsunga Galaxy S25 czekano od miesięcy, zwłaszcza po zapowiedziach dotyczących szerokiego zastosowania AI. Czy to rzeczywiście rewolucja, która wyznacza nowy standard? Jakie są największe zalety tego modelu? Czy aparat i procesor spełniają oczekiwania? Premiera miała miejsce 22 stycznia, a my dzielimy się pierwszymi wrażeniami. 

Spis treści: 

  1. Procesor o gigantycznych możliwościach

  2. Samsung Galaxy S25 – nowy wymiar AI

  3. Aparat? Samsung Galaxy S25 pokazuje klasę

  4.  Samsung S25

  5. Samsung S25+

  6. Samsung S25 Ultra

Procesor o gigantycznych możliwościach

Do dyspozycji mamy trzy warianty Samsunga Galaxy S25, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko wielkością czy ceną, ale i innymi istotnymi parametrami. Przedstawimy zatem poszczególne modele – tak, by każdy mógł wybrać ten idealny dla siebie – lecz początkowo skupimy się na najważniejszej wspólnej właściwości. A jest na czym! Mowa o procesorze Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy, zoptymalizowanym specjalnie dla smartfonów Samsunga. Układ ten oferuje wysoką wydajność i wsparcie dla zaawansowanych funkcji sztucznej inteligencji.

Procesor ten został zoptymalizowany pod kątem zaawansowanych funkcji AI, co czyni go jednym z najmocniejszych układów na rynku. Wyposażony jest bowiem zarówno w procesor Qualcomm Oryon Phoenix (drugiej generacji), znakomity procesor graficzny Qualcomm Adreno oraz procesor NPU Qualcomm Hexagon, który jest specjalnym układem scalonym, stworzonym konkretnie z założeniem przetwarzania przez niego algorytmów sztucznej inteligencji (Neural Processing Unit). Dzięki temu wszystkie funkcje AI działają płynnie i bez opóźnień.

Samsung Galaxy S25 – nowy wymiar AI

Jednym z największych atutów serii Galaxy S25 jest rozwinięta sztuczna inteligencja, czego najlepszym przykładem jest asystent Gemini Live. Wreszcie obsługuje on język polski i oferuje 10 różnych głosów do wyboru. Co ważne, Samsung otworzył swoje aplikacje dla modelu AI od Google, co znacznie zwiększyło możliwości współpracy pomiędzy tymi ekosystemami. Dzięki temu użytkownicy zyskali jeszcze więcej możliwości. Tym bardziej, że opisywane tu smartfony mogą wykonywać część operacji wykorzystujących sztuczną inteligencję lokalnie – nie jest im do tego potrzebna chmura, tj. dostęp do sieci.

     Sprawdź także: Bixby – co to jest i jak może ułatwić życie?

Jakie zatem możliwości oferuje np. Samsung Galaxy S25 5G 256GB opierając się na AI? Może np. znaleźć najbliższą restaurację, automatycznie powiadomić znajomych o miejscu i godzinie spotkania. Potrafi oczywiście ulepszać zdjęcia czy samodzielnie generować obrazy. Co więcej, nowością jest także możliwość edycji wideo za pomocą „gumki” audio – można dzięki niej ściszyć czy podgłośnić konkretne dźwięki, ponieważ system jest w stanie odróżnić poszczególne ścieżki, np. głos głównego bohatera nagrania, głośną muzykę w tle i trąbiący za oknem samochód.

Aparat? Samsung Galaxy S25 pokazuje klasę

Trudno nie wspomnieć o aparatach, bo to jeden z najmocniejszych punktów Samsunga Galaxy S25. Szczególnie warte uwagi są te, w które wyposażono Samsunga Galaxy S25 Ultra:

  • główny aparat 200 Mpix z przysłoną f/1,7;

  • aparat szerokokątny 50 Mpix;

  • aparat 10 Mpix z teleobiektywem 67 mm z 3-krotnym zoomem optycznym i przysłoną f/2.4;

  • aparat 50 Mpix z peryskopowym teleobiektywem 111 mm o przysłonie f/3,4 i z 5-krotnym zoomem optycznym;

  • aparat selfie 12 Mpix z przysłoną f/2,2.

Fani fotografii zauważą, że zmiany względem Samsunga Galaxy S24 Ultra nie są rewolucyjne. Różnica jednak jest: dostępny mamy teraz aparat szerokokątny o rozdzielczości 50 mpx, a nie 12 mpx (Samsung zmienił tu matrycę Sony na własną). Niedosytem może być pewnie wciąż niezbyt wysoka rozdzielczość przedniego aparatu, ponieważ znamy już lepsze pod tym względem modele, ale i tak jest nieźle.

     Sprawdź także: Czym jest Galaxy AI?

Samsung S25

Jeśli chodzi o konkretne cechy poszczególnych wersji, trzeba zaznaczyć, że model S25 jest najmniejszy z całej serii – ekran: 6,2 cala, waga: 162 g. Ma też najmniejszą pojemność baterii – 4000 mAh. Ekran: FHD+ Dynamic AMOLED 2X z odświeżaniem do 120 Hz, maksymalna jasność: 2600 nitów (ten ostatni parametr jest taki sam także w S25+ i S25 Ultra).

S25 dostępny jest przy tym w trzech wersjach pamięci: 128, 256, 512 GB, a do dyspozycji mamy następujące aparaty:

  • ultraszerokokątny 12 mpx

  • szerokokątny 50 mpx

  • teleobiektyw 10 mpx

  • aparat przedni 12 mpx

Samsung S25+

W tym przypadku ekran to 6,7 cala, waga 190 g. Wyświetlacz QHD+ Dynamic AMOLED 2X z odświeżaniem także na poziomie do 120 Hz. Aparat jest dokładnie taki sam jak w modelu S25. Różnicą na korzyść jest zaś pojemność baterii – 4900 mAh, choć trzeba pamiętać, że dostępne są tylko dwie wersje tego modelu : Samsung Galaxy S25+ 5G 512GB oraz 256GB

Samsung S25 Ultra

Zdecydowanie najlepszy z całej serii, co można zauważyć chociażby porównując aparaty (parametry foto m.in. Samsunga S25 Ultra 5G 512GB opisano na początku). Jeśli chodzi o ekran, nie różni się od Samsunga S25+, ponieważ oba wyposażono we wspomniany już wyświetlacz QHD+ Dynamic AMOLED 2X 120 Hz. W tym przypadku jest on jednak większy – 6,9 cala. Wyższa jest też waga smartfona: 218 g. To nie tylko kwestia większego ekranu – wpływ na wagę ma również obudowa. W modelach S25 i S25+ zastosowano aluminiową ramkę, natomiast w wersji Ultra jest ona wykonana z tytanu. Na plus jest też pojemność baterii – 5000 mAh. 

Jeśli zaś chodzi o dostępność wersji pamięci, wybierać możemy spośród: 256 i 512 GB, a także 1 TB. Jako różnicę warto podać też kompatybilność z rysikiem S Pen, którą pozostałe modele z tej serii nie mogą się pochwalić.

     Sprawdź także: Jak sparować słuchawki bezprzewodowe z telefonem?

To oczywiście tylko część cech telefonów z serii Galaxy S25, które można znaleźć w Stefie Samsung, ponieważ można by było napisać o nich naprawdę sporo, zwłaszcza o modelu Ultra.Czy faktycznie zostanie uznany za najlepszy smartfon 2025 roku, jak przewidują niektórzy eksperci? Zobaczymy, choć śmiało można założyć, że będzie w czołówce!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl