Sztuczna inteligencja – AI, ang. artificial intelligence – od kilkudziesięciu lat rozbudza wyobraźnię wszystkich miłośników i miłośniczek nowinek technologicznych. Współcześnie jednak nie ogranicza się już tylko do grupy zainteresowanych nią osób. Dotyczy w zasadzie każdego z nas i jak przewidują eksperci, w kolejnych latach jej rola tylko wzrośnie. Co zatem warto o niej wiedzieć w kontekście smartfonów? Jakie technologie korzystają z jej wsparcia i co tak naprawdę na ten moment potrafi?
Spis treści:
AI, sztuczna inteligencja – co to właściwie jest?
Futurystyczne filmy przyzwyczaiły nas do wizji, w której sztuczna inteligencja przybiera postać strasznej maszyny lub tworu do złudzenia przypominającego człowieka. Owszem, można zastosować ją w celu stworzenia tego typu wynalazków, lecz są to raczej produkty i „opakowania” dla sztucznej inteligencji, a nie ona sama w sobie. Tak naprawdę jest to bowiem dziedzina informatyki, zajmująca się projektowaniem i tworzeniem systemów, które mogą wykonywać funkcje zwykle przypisywane ludziom. Mowa o zadaniach, które wymagają określonego poziomu inteligencji, myślenia i umiejętności sukcesywnej nauki. Niezwykle ważne są w tym wszystkim odpowiednie algorytmy uczenia maszynowego, które odpowiadają za postęp działania AI. To dzięki nim urządzenia rozpoznają wybrane schematy, zestawiają je z bilionami podobnych przykładów i na tej podstawie obliczają prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska lub oceniają, który wybór przyniesie w określonej sytuacji więcej korzyści niż strat. Finalnie umożliwia to podejmowanie samodzielnych decyzji i modyfikowanie wspomnianych schematów – a wszystko (teoretycznie) bez udziału człowieka.
Warto jednak w tym wszystkim zapamiętać, że AI to dziedzina bardzo szeroka i nie da się jej opisać w kilku zdaniach. Wykorzystywana jest bowiem w rozmaitych branżach, przy tworzeniu licznych systemów czy urządzeń, a coraz częściej stanowi także codzienne wsparcie lub źródło rozrywki. Nie jest już dzisiaj w zasadzie niczym „dziwnym”. Co więcej, przewidywania w tym kontekście są jasne – rola sztucznej inteligencji będzie błyskawicznie rosła. Jakie zatem pełni funkcje w tym momencie rozwoju technologicznego? W czym może nam pomagać i jak zwiększa zakres możliwości smartfonów? Sprawdzamy!
Sprawdź także: Sztuczna inteligencja – co to jest, jak działa i dlaczego warto z niej korzystać?
Rozpoznawanie przedmiotów ze zdjęć – celność 100/100
Nie wiesz, co to za bujna roślina stoi u sąsiadów na parapecie? A może poszukujesz kubków, w których twoja ulubiona kawiarnia serwuje przepyszną kawę? Nie ma problemu! Zrób zdjęcie, a aplikacja zwróci Ci sporo informacji o wybranym elemencie. Zdecydowanie najpopularniejszą tego typu appką jest Google Lens. Sprawdziliśmy – działa znakomicie!
Asystent na miarę XXI wieku
Dzięki sztucznej inteligencji każdy może mieć swojego osobistego asystenta. Osoby korzystające z oprogramowania iOS będą mogły wesprzeć się możliwościami Siri, zaś użytkownicy Androida – Google Assistant. Tego typu systemy rozpoznają mowę, dokładnie ją przy tym przetwarzając, co pozwala rozpoznać określone polecenia, a następnie zająć się ich wykonaniem. Mogą m.in. sprawdzić prognozę pogody, obliczyć skomplikowane działanie czy błyskawicznie przetłumaczyć każde zdanie z języka polskiego na szwedzki, mandaryński lub portugalski. Świetnie sprawdzają się także jako wsparcie w sterowaniu urządzeniami smart home, planowaniu tras podróży oraz dokonywaniu rezerwacji. Jest to ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla bardzo zapracowanych osób – w kilka sekund będą miały załatwione sprawy, na które same mogłyby nie znaleźć czasu.
Każdy ruch ma znaczenie – sterowanie przy pomocy gestów
O ile sterowanie przy pomocy gestów nie jest domeną smartfonów, o tyle warto wspomnieć, że w tego typu opcję coraz chętniej wyposaża się inne gadżety jak np. smartwatche. Przykładem jest Apple Watch Series 9 GPS, którego użytkownicy mogą m.in. odbierać połączenia, zatrzymywać minutnik czy robić fotki poprzez dwukrotne uderzenie palcem wskazującym o kciuk. Wszystko dzięki zastosowaniu procesora Neural Engine, który z dużą prędkością jest w stanie przetwarzać gigantyczne ilości danych. Pozwala to na korzystanie właśnie z możliwości AI, w tym nie tylko rozpoznawania gestów, lecz także np. brzmienia głosu czy twarzy.
Inteligentne filtry w social mediach
Uszy królika dodawane do zdjęć, zmienianie rysów twarzy, nakładanie błyszczącego makijażu – chyba każdy zna tego typu filtry, które są hitami Instagrama czy TikToka. Nie byłoby ich jednak właśnie bez sztucznej inteligencji! Jak to zostało wspomniane, dzięki niej smartfony są w stanie rozpoznawać twarze i oceniać, gdzie znajdują się oczy, usta, nos. Bez tego wybrane aplikacje nie mogłyby odpowiednio umiejscowić poszczególnych elementów – a trzeba przyznać: uszy królika w miejscu nosa nie robiłyby aż tak dużego wrażenia.
Sprawdź także: Sztuczna inteligencja a Instagram – jak zostanie wykorzystana nowa funkcjonalność oparta o AI?
AI – możliwości
Jeśli to wciąż mało, warto pomyśleć chociażby o możliwościach, jakie już dziś oferuje nam ChatGPT. Tego typu opcje wciąż zaskakują i zaskakiwać będą. Chcąc jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, należy zaopatrzyć się w telefon, który został odpowiednio do tego przygotowany. Ze sztucznej inteligencji znakomicie skorzystali m.in. twórcy Samsunga Galaxy S24+ 5G czy Xiaomi Redmi Note 13 5G. Umożliwiają np. transkrypcję tekstu mówionego, obrabiane zdjęć czy nawet tłumaczenie rozmowy telefonicznej na inny język… jeszcze w czasie jej trwania! Świat nigdy nie był aż tak dostępny – warto z tego korzystać.