Bezpieczne hasło – co warto wiedzieć.jpeg
Porady

Bezpieczne hasło – co warto wiedzieć?

27 lipca 2023 4 minuty czytania

Stworzenie silnego kodu, który jest trudny do złamania i posiada wiele możliwych kombinacji to sposób  na utrudnienie hakerom dostępu do konta.

Cyberbezpieczeństwo to ważny aspekt korzystania z internetu. Stworzenie silnego kodu, który jest trudny do złamania i posiada wiele możliwych kombinacji to sposób  na utrudnienie hakerom dostępu do konta. Jak stworzyć dobre hasło?

Spis treści:

  1. Dobre hasło – jak powinno wyglądać?

  2. Jak nie tworzyć hasła?

  3. Dlaczego tworzenie bezpiecznych haseł jest ważne?

  4. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

  5. Inne zabezpieczenia

Dobre hasło – jak powinno wyglądać?

Utworzenie silnego hasła to podstawa, aby chronić swoje konta oraz informacje w internecie tak, by nie wpadły w niepowołane ręce. Bezpieczne hasła to więc szansa na nieutracenie danych.

Jest kilka zasad tworzenia bezpiecznych haseł. Najważniejsze to to, że powinny składać się one z co najmniej 8 znaków. Jednak im jest ich więcej, tym lepiej – warto pomyśleć nad kodami, które zawierają ich nawet 15. Tego typu zabezpieczenia powinny zawierać co najmniej 1 znak specjalny (wykrzykniki, symbole np. walut czy znaki interpunkcyjne) i cyfry, a także duże i małe litery. Najlepiej, gdyby były utworzone z losowych kombinacji, aby znaki nie powtarzały się obok siebie. Takie hasła są zdecydowanie trudniejsze od złamania.

Szyfry nie powinny być powtarzane na różnych serwisach. Na jeden portal powinno przypadać jedno unikalne hasło. Dlaczego? Jeśli zostanie zastosowane oryginalne zabezpieczenie, to w razie ataku hakerskiego i wycieku danych z konkretnego portalu zmniejsza się szansa, że haker będzie w stanie się włamać do innego serwisu. Takie same hasła zwiększają szansę utraty większej ilości danych.

Silne hasło – przykłady:

  • NGhf4F4T0FNlWxt

  • gpGR1kd4wUPV1M9

  • HasŁ15OuRzy^tKowN7K@

Warto zawierać w nich błędy gramatyczne, które również utrudnią przestępcom włamanie się na konto. Zapamiętywanie takich kodów jest jednak trudne. Można je zapisać w bezpiecznym miejscu, na przykład w notatniku, który będzie schowany w znanym tylko nam miejscu.

Jak nie tworzyć hasła?

Do jednych z najpopularniejszych haseł, które można znaleźć w internecie, należą:

  • 1111111;

  • 101010;

  • qwerty;

  • 123456.

Są one powtarzalne i wiele osób z nich korzysta. Wpisywanie podobnych do siebie symboli, które znajdują się obok siebie na klawiaturze komputera to szybki sposób na utratę danych. Jakich jeszcze haseł nie warto tworzyć? Daty urodzenia bliskich, ich imiona czy imię pierwszego psa, to nie najlepsze opcje na mocne hasło. Osoby, które stosują słabe szyfry, muszą liczyć się z tym, że mogą zostać one szybko złamane. Z jakich jeszcze kodów zrezygnować?

  • Powtórzenie loginu – nie jest to zbyt sprytny sposób na hasło, zdecydowanie ułatwia pracę hakerom.

  • Dane osobiste – PESEL, numer dowodu osobistego czy legitymacji to również nie jest dobra metoda na tworzenie mocnego szyfru.

  • Korzystanie z popularnych fraz – imię i nazwisko celebryty czy postaci z filmu.

  • Same litery lub cyfry – lepiej korzystać z ich kombinacji.

  • Mniej niż 8 znaków – często sam portal czy serwis nie pozwala na krótsze hasła, jednak jeśli nie ma limitu, to warto pójść w drugą stronę: długich haseł powyżej 10, a nawet 15 znaków.

Takie szyfry sprawiają, że można paść ofiarą ataku cyberprzestępcy i szybko utracić dane.

Dlaczego tworzenie bezpiecznych haseł jest ważne?

Do internetu przeniosło się wiele usług. Przelewy bankowe, prywatne i służbowe wiadomości, wrażliwe dane – to wszystko krąży w sieci cały czas. Stworzenie konta, które jest zabezpieczone słabym hasłem to ryzyko łatwej i szybkiej utraty danych, a nawet pieniędzy. Wiele osób korzysta z jednego hasła do wielu serwisów, a to sprawia, że atak na jeden serwis może spowodować utratę danych również w kolejnym.

Sprawdź także: Prywatność i anonimowość. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

Lista zagrożeń jest długa i stale się poszerza, a cyberprzestępcy posiadają coraz to lepsze sposoby na uzyskanie szyfrów. Nie ma stuprocentowej pewności, że długie hasło zawierające znaki specjalne czy duże litery sprawi, że uniknie się ataku, jednak zdecydowanie bardziej zabezpiecza ono konto niż korzystanie z krótkiego i prostego kodu. Dzięki temu spowolni to działanie przestępców. Co więcej, zmienianie szyfru co jakiś czas zwiększa bezpieczeństwo konta.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Coraz więcej portali daje swoim użytkownikom możliwość wprowadzenia dwuetapowego uwierzytelniania. Co to oznacza? Podczas logowania się z nowej przeglądarki, serwis poprosi o potwierdzenie tożsamości. Po wprowadzeniu loginu i hasła pojawia się prośba o potwierdzenie tożsamości np. poprzez podanie kodu, który został wysłany na podany przy rejestracji numer telefonu czy adres e-mail.

Dodatkowe zabezpieczenia utrudniają cyberprzestępcom dostęp do wrażliwych danych użytkownika. Uwierzytelnianie dwuetapowe warto włączyć na wszystkich możliwych serwisach, a już w szczególności w mediach społecznościowych, na stronach bankowych czy poczcie elektronicznej.

Inne zabezpieczenia

Oprócz korzystania z kodów i dwuetapowego uwierzytelniania warto również posługiwać się weryfikacją poprzez odcisk palca czy rozpoznawanie twarzy. Unikalność tych sposobów sprawia, że zabezpieczenie swoich kont jest jeszcze większe.

Bezpieczny internet to hasła, które są unikatowe i przypadają tylko na jedno konto w danym serwisie. Warto korzystać z kombinacji liter, cyfr i ciągu znaków specjalnych, które sprawią, że czas potrzebny hakerom na zdobycie danych zdecydowanie się wydłuży.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl