Technologia 5G stanowi prawdziwy przełom technologiczny, bo zapewnia użytkownikom ogromne prędkości połączenia internetowego. Szczytowe odczyty mogą osiągnąć wartość nawet 20 GB/s – zostały one zaobserwowane w dobrych warunkach bez zakłóceń. Co może blokować transfer maksymalny w praktyce i czy da się tego uniknąć?
Spis treści:
- Czym jest technologia 5G?
- Jak działa sygnał 5G?
- Blokady sygnału 5G
- Wpływ infrastruktury na zasięg 5G
- Jak poprawić odbiór 5G?
Czym jest technologia 5G?
Technologia 5G to nowy rozdział dla dziedziny łączności. Względem poprzedników zapewnia ona:
-
wyższe prędkości – w teorii 20 GB/s, natomiast w praktyce stabilne 10 GB/s;
-
niższe opóźnienia – zwykle nieprzekraczające 1 milisekundy;
-
większe pojemności sieci – niezbędne w kontekście urządzeń IoT (ang. Internet of Things).
Dzięki temu 5G otwiera nowe możliwości dla użytkowników prywatnych i firmowych. Tak zaawansowana i powszechnie dostępna technologia 5G w Play wspiera komunikację i przesyłanie danych w każdych warunkach.
Sprawdź także: Czym jest 5G?
Jak działa sygnał 5G?
Dokładne działanie sygnału 5G można uznać jednocześnie za skomplikowane i trywialne. Teoretycznie przypomina to funkcjonowanie radia, które zostało na przestrzeni lat odpowiednio zaktualizowane i zmodernizowane.
Technologia 5G wykorzystuje różne, ale przeważnie wysokie częstotliwości fal radiowych, m.in. pasma 6 GHz i niższe oraz milimetrowe. Te pierwsze służą do zapewnienia szerokiego pokrycia sieci, a drugie mają za zadanie zapewniać szybkość połączenia na krótkich dystansach.
Do tego wszystkiego należy wspomnieć o Massive MIMO (ang. Multiple Input, Multiple Output) i beamformingu, czyli technikach umożliwiających jednocześnie wysyłanie i odbieranie wielu strumieni danych oraz koncentrujących sygnał w celu zanegowania potencjalnych utrat efektywności transmisyjnych.
Blokady sygnału 5G
Co może przeszkadzać użytkownikom sieci 5G w osiąganiu wysokich prędkości? Istnieje kilka możliwych przeszkód i blokad sygnału.
Da się do nich zaliczyć budynki i materiały budowlane. Pasma milimetrowe miewają trudności ze skutecznym przenikaniem przez ściany oraz inne struktury. Utrudnienie mogą stanowić beton, cegła, metal, szkło.
Należy zaznaczyć, że w praktyce dzieje się to sporadycznie, bo w innym przypadku użytkownicy technologii 5G odczuwaliby problem niemalże nieustannie.
Do tego można dodać obecność przeszkód naturalnych (m.in. drzew i ukształtowania terenu) i niekorzystne warunki atmosferyczne. Nawet krople deszczu i płatki śniegu mogą rozpraszać sygnały radiowe. Bywa to zauważalne podczas ekstremalnych burz oraz zamieci śnieżnych.
Sprawdź także: 5 korzyści z wyboru technologii 5G – sprawdź, dlaczego warto!
Sygnał 5G może być również zakłócany poprzez interferencje elektromagnetyczne pochodzące z innych urządzeń elektronicznych. Poza tym centra miast są narażone na chwilowe przeciążenia sieci w trakcie tłumnych wydarzeń publicznych. To właśnie dlatego trudno czasami złapać zasięg np. po wejściu na stadion.
Wpływ infrastruktury na zasięg 5G
Na zasięg 5G wpływają bezpośrednio stacje bazowe. Muszą być one rozmieszczane gęsto, czasem niemalże co kilkaset metrów, i w większych ilościach względem wymagań narzuconych przez poprzednie generacje technologiczne. To właśnie ten aspekt zapewnia odpowiednią wydajność całego rozwiązania.
Istotną rolę odgrywają tzw. pikokomórki. To małe stacje bazowe o ograniczonym zasięgu. Montuje się je na budynkach, latarniach ulicznych, a także innych wysokich elementach infrastruktury. Pomagają one wypełnić luki w zasięgu sieci i zwiększają pojemność w obszarach cechujących się dużym natężeniem ruchu.
Warto wspomnieć, że 5G będzie trudne do wykorzystania w górach i lasach. Przyczyny to brak odbiorników i przekaźników (z racji ukształtowania terenu) wraz z ogromną ilością przedmiotów pochłaniających fale radiowe. Nie wiesz, czy znajdujesz się w strefie 5G? Sprawdź mapę zasięgu Play.
Jak poprawić odbiór 5G?
Jak cieszyć się sprawnym i szybkim 5G? Eksperci sklepu Play przygotowali kilka wskazówek i porad możliwych do zastosowania przez wszystkich użytkowników sieci.
Prosty sposób to odpowiednie rozmieszczenie urządzeń technologicznych. Routery 5G i urządzenia odbierające ten sygnał należy umieszczać w centralnym miejscu domu lub mieszkania, a przy tym daleko od fizycznych przeszkód, a zwłaszcza metalowych przedmiotów. Warto również wspomnieć, że z tej technologii korzystają również nowoczesne smartfony 5G.
Ponadto można zdecydować się na wykorzystanie wzmacniaczy sygnału, czyli tzw. repeaterów. Mogą okazać się one szczególnie przydatne w dużych budynkach biurowych i przestrzeniach gromadzących ogromne ilości użytkowników w ciągu dnia, gdzie wzrasta ryzyko przeciążenia sieci.
Poleca się też wymianę wszystkich urządzeń elektronicznych na nowsze, będące w pełni kompatybilnymi z technologią 5G. Starsze egzemplarze nie są do niej przystosowane i mogą ograniczać możliwość wykorzystania sieci w optymalny sposób.
Sprawdź także: Wzmacniacz Wi-Fi – kiedy może okazać się szczególnie pomocny?
Inne problemy można rozwiązać podczas próby skonsultowania się z dostawcą usług. Eksperci Play mają dostęp do narzędzi diagnostycznych i są w stanie zaoferować opcje dostosowane do indywidualnych potrzeb i warunków użytkownika.