Cyberbezpieczenstwo (1).jpeg
Porady

Cyberbezpieczeństwo dla małych i średnich firm – jak się chronić?

17 kwietnia 2024 3 minuty czytania

Wiele małych i średnich firm powinno postawić na mocne zabezpieczenia, które zwiększają bezpieczeństwo w sieci. 

Obecnie wiele firm mierzy się z atakami cyberprzestępców, które mogą przynieść straty. Jak temu zapobiegać? Warto postawić na mocne zabezpieczenia, które zwiększają bezpieczeństwo w sieci. Oto najważniejsze informacje na temat działań, jakie powinny podejmować przedsiębiorstwa w tym zakresie.

Spis treści:

  1. Rodzaje cyberataków

  2. Zalety szkolenia pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa

  3. Cyberbezpieczeństwo w firmie – podstawowe zasady

  4. Strategie ochrony danych przed cyberzagrożeniami

Rodzaje cyberataków

Istnieje wiele różnych metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców. Jakie są rodzaje cyberataków? Wśród jednych z popularniejszych należy wymienić: 

  • phishing – atak polegający na podszywaniu się pod zaufaną osobę lub placówkę w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła czy dane;

  • malware – szkodliwe oprogramowanie, które może infekować systemy komputerowe, kradnie dane lub uszkadza pliki. Przykłady to wirusy i robaki komputerowe;

  • ransomware – forma malware, która blokuje dostęp do danych lub systemu komputerowego, żądając pieniędzy za ich odblokowanie;

  • ataki DDoS (Distributed Denial of Service) – atak, który polega na zalewaniu serwera czy usługi zbyt dużą ilością żądań, co prowadzi do jego przeciążenia i niedostępności dla użytkowników.

     Sprawdź również: Czym różni się dostęp do internetu dla biznesu i dla osoby prywatnej

Zalety szkolenia pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa

Szkolenia pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa firmy to kluczowy element w budowaniu świadomości i odporności na cyberzagrożenia. Dzięki nim podwładni wiedzą, jak nie dać się oszukać i na co uważać.

Wśród podstawowych umiejętności powinna się znaleźć zdolność rozpoznawania ataków phishingowych. Kolejnym ważnym aspektem jest stosowanie bezpiecznych praktyk podczas korzystania z komputerów i sieci – warto zabezpieczać sprzęty hasłami i unikać używania publicznych sieci Wi-Fi.

Pracownicy powinni wystrzegać się klikania w podejrzane linki czy otwierania załączników z nieznanych źródeł. Ważne jest także, aby na urządzeniach firmowych nie używali aplikacji i stron internetowych, które mogą być podejrzane i prowadzić do pojawienia się wirusa na komputerze.

Dodatkowo dzięki szkoleniom zatrudnieni zrozumieją, że regularne aktualizacje oprogramowania są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa systemów, ponieważ zawierają poprawki błędów i zwiększają ochronę danych.

Zespół powinien zostać przeszkolony w procedurach bezpiecznego zarządzania informacjami, w tym w identyfikacji podejrzanych zachowań czy incydentów. Dzięki temu łatwiej jest zareagować w przypadku ataku lub naruszenia bezpieczeństwa.

Poza tym po stronie pracodawcy leży zapewnienie firmie bezpiecznego dostępu do internetu. Należy korzystać z usług renomowanych dostawców, takich jak np. Play, którzy stanowią gwarancję bezpiecznego internetu.

     Sprawdź również: Telefon służbowy – o czym powinni pamiętać właściciel przedsiębiorstw?

Cyberbezpieczeństwo w firmie – podstawowe zasady

Jak bezpiecznie korzystać z internetu i zadbać o cyberbezpieczeństwo w firmie? Warto kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym łatwiej będzie uchronić się przed cyberatakami. Należy zatroszczyć się o:

  • regularne aktualizowanie wszystkich używanych programów oraz systemów operacyjnych, co pozwala poprawić błędy i zaktualizować daną wersję. Jest to niezbędne do zapewnienia ochrony przed nowymi zagrożeniami;

  • używanie długich, złożonych haseł, co zmniejsza ryzyko ich złamania przez cyberprzestępców;

  • regularne tworzenie kopii zapasowych wszystkich istotnych danych firmy i przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu;

  • śledzenie i analizowanie aktywności w sieci firmowej w poszukiwaniu niepokojących wzorców, które mogą wskazywać na próby nieautoryzowanego dostępu;

  • edukację pracowników na temat bezpiecznych zachowań w pracy z komputerami, sieciami i danymi firmowymi.

     Sprawdź również: Bezpieczne hasło do WiFi – co je wyróżnia?

Strategie ochrony danych przed cyberzagrożeniami

W celu ochrony danych przed cyberzagrożeniami firmy mogą wdrożyć szereg strategii. Wśród nich znajduje się wdrażanie wielopoziomowych zabezpieczeń takich jak:

  • zapory sieciowe;

  • programy antywirusowe;

  • systemy wykrywania intruzów.

Pozwalają one zapewnić ochronę przed różnymi rodzajami zagrożeń – zwiększają bezpieczeństwo i ułatwiają znajdywanie podejrzanych zachowań w sieci.

Audyt bezpieczeństwa to przegląd i ocena systemów, sieci oraz procedur firmy w celu zidentyfikowania ewentualnych słabości i luk w zabezpieczeniach. Regularnie wykonywany pozwala na szybkie reagowanie na nowe zagrożenia i minimalizowanie ryzyka ataków.

Kolejnym ważnym działaniem jest szyfrowanie danych. Dzięki temu są one nieczytelne dla osób nieuprawnionych. Utajnianie stosuje się zarówno podczas przechowywania informacji na serwerach firmowych, jak i podczas ich przesyłania przez sieć, zapewniając dodatkową ochronę przed nieautoryzowanym dostępem.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl