Spis treści:
- Czym jest Krajowy Rejestr Długów?
- Kto może trafić do rejestru KRD?
- Jak sprawdzić, czy jestem w KRD za darmo?
- Konsekwencje wpisu do Krajowego Rejestru Długów
Czym jest Krajowy Rejestr Długów?
Krajowy Rejestr Długów jest bazą danych z informacjami o zadłużonych. Do bazy są dodawane osoby fizyczne i podmioty biznesowe zadłużone w instytucjach (m.in. banki, firmy leasingowe i windykacyjne, firmy telekomunikacyjne, zakłady energetyczne, operatorzy telewizji kablowej). W KRD znajdują się informacje o rodzaju i wysokości długu, terminie należności, zaległościach i opóźnieniach w spłacie. KRD często jest mylony z Biurem Informacji Kredytowej (BIK). Obie bazy działają podobnie, natomiast występują pomiędzy nimi różnice. Otóż z KRD skorzystać może każdy, z BIK-u natomiast korzystają zwłaszcza banki. Biuro Informacji Kredytowej to baza danych o zobowiązaniach wobec banków. W bazie BIK znajdują się nie tylko nieuregulowane należności, ale również już spłacone zobowiązania budujące pozytywną historię kredytową.
Z Krajowego Rejestru Długów przede wszystkim korzystają przedsiębiorcy. To narzędzie dające możliwość sprawdzenia wiarygodności kontrahenta, żeby ocenić, czy dana firma wywiązuje się z zobowiązań. Jednak również osoby fizyczne mogą sprawdzić, czy są wpisane do KRD i to bez potrzeby osobistej wizyty w urzędzie.
Sprawdź także: Zastrzeżenie dowodu osobistego – kiedy warto to zrobić?
Kto może trafić do rejestru KRD?
Do Krajowego Rejestru Długów trafiają dłużnicy, którzy nie regulują należności w terminie. Zwykle wpis odbywa się na wniosek wierzyciela. Dług nie musi dotyczyć instytucji finansowej (np. bank, firma leasingowa), ale też zaległych opłat mieszkaniowych i urzędowych, mandatów, alimentów czy faktur (np. zaległości w opłacaniu faktur za abonament telefoniczny czy telewizję kablową).
Dopisanie dłużnika do bazy KRD wygląda inaczej w przypadku osób prywatnych i firm. Osoba fizyczna może trafić do Krajowego Rejestru Długów, jeżeli:
- kwota należności wynosi przynajmniej 200 złotych;
- zobowiązanie jest nieuregulowane przynajmniej od 30 dni;
- zobowiązanie powstało w ramach konkretnego stosunku prawnego (np. umowa);
- od dnia wymagalności zobowiązania lub stwierdzenia roszczenia przez sąd nie minęło 6 lat;
- minęło minimum 30 dni od wysłania dłużnikowi przedsądowego wezwania do zapłaty z zapowiedzią dokonania wpisu do KRD przy dalszym unikaniu uiszczenia należności (wierzyciel może wysłać dokument listem poleconym, na adres e-mail lub dostarczyć osobiście).
W przypadku firm minimalna zaległość dla umieszczenia dłużnika w bazie KRD wynosi 500 złotych.
Sprawdź także: Malware – co to jest i jak usunąć złośliwe oprogramowanie?
Jak sprawdzić, czy jestem w KRD za darmo?
Z Krajowego Rejestru Długów korzystają i firmy, i osoby prywatne. Przedsiębiorcy mogą sprawdzić inną firmę lub osobę fizyczną, żeby zweryfikować podmiot przed zawarciem kontraktu, na przykład przed podpisaniem umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych (telefon na abonament czy MIX). Możliwe jest też dopisanie dłużnika do KRD. Natomiast osoby fizyczne przede wszystkim mogą pobrać szczegółowy raport o sobie.
Żeby to zrobić, należy przejść na stronę konsument.krd.pl lub skorzystać z aplikacji. Do wyboru są dwa pakiety, każdy w cenie kilkudziesięciu złotych na okres 2 miesięcy. Po tym okresie można zrezygnować z usługi lub kontynuować współpracę w cenie maksymalnie kilkunastu złotych miesięcznie.
Nie jest to więc w pełni usługa bezpłatna, ponieważ zapłacić trzeba za dostęp do konta. Natomiast już sam raport KRD można pobrać dwa razy w roku za darmo. Z panelu klienta za opłatą można korzystać też z innych dostępnych usług, na przykład sprawdzenia firmy lub dopisania dłużnika do KRD.
Sprawdź także: Jak sprawdzić wiarygodność firmy? O tym musisz pamiętać przy sprawdzaniu operatora komórkowego!
Trzeba pamiętać, że po rejestracji należy potwierdzić swoją tożsamość. W tym celu rejestr wymaga dostarczania screenów lub zdjęć obu stron dowodu tożsamości. W dobie zaawansowanych telefonów nie jest to problem, ponieważ mogą to być zdjęcia wykonane aparatem w smartfonie.
Konsekwencje wpisu do Krajowego Rejestru Długów
Firmy i osoby widniejące w bazie KRD jako dłużnicy mogą mieć problem z pozyskaniem kredytu, pożyczki czy leasingu. Dla instytucji finansowych to klienci o wysokim ryzyku niewypłacalności. Problem może pojawić się już nawet przy podpisywaniu umowy na usługi telekomunikacyjne czy telewizję. Natomiast dla przedsiębiorców to dodatkowo niska wiarygodność w oczach obecnych i przyszłych kontrahentów.
Dlatego warto pilnować należności i spłacać zobowiązania w terminie. Należy także kontrolować sytuację finansową, żeby unikać zobowiązań mogących zachwiać domowym budżetem i doprowadzić do spirali finansowej. Dodatkowo przynajmniej raz w roku warto sprawdzić za darmo, czy w KRD nie ma adnotacji o swoim zadłużeniu.
Jeżeli natomiast w bazie dłużników pojawi się odpowiedni wpis, trzeba spróbować jak najszybciej uregulować zobowiązanie. W ciągu 14 dni od spłaty całej należności wraz z odsetkami wierzyciel powinien usunąć negatywną informację z rejestru KRD.