czym-jest-lte.jpg
Porady

Internet LTE. Co to jest i jak działa?

10 lipca 2020 9 minut czytania

O internecie LTE słyszał niemal każdy. Bardzo często nie potrafimy jednak określić, co właściwie oznacza ta nazwa. Czy LTE i 4G są tym samym? Dowiedz się więcej na temat internetu LTE, jego prędkości i zastosowania!

Spis treści:
Co to jest internet LTE?
LTE a 4G – czy to jest to samo?
2G, 3G, LTE 4G – czym się od siebie różnią?
Jak działa standard LTE?
Wydajność LTE
Współpraca między sieciami różnych generacji
Zasięg LTE w Polsce
Internet 4G LTE – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?
Jaki router LTE wybrać?


Co to jest internet LTE?

LTE (od ang. Long Term Evolution) jest, jak dotąd, najpowszechniej stosowaną technologią bezprzewodowej transmisji danych. Niekiedy bywa nazywana również internetem 4G LTE. 

Standard LTE jest na tyle powszechny, że szacuje się, że dociera nawet do ponad 99% Polaków. Rozrastająca się od czasu wdrożenia tej technologii w 2009 roku sieć nadajników pozwala połączyć się z globalną siecią z wielu miejsc w Polsce.

LTE to opcja internetu mobilnego, dzięki któremu można cieszyć się doskonałą łącznością z siecią na smartfonie, tablecie czy laptopie. Doskonale sprawdzi się również w przypadku osób, które często podróżują lub, na przykład ze względu na swoją pracę, bardzo często zmieniają miejsce zamieszkania.

Obecnie jakość technologii LTE jest bardzo wysoka i łącze najczęściej jest stabilne, choć z pewnością nie tak, jak internet stacjonarny na kablu. Może być też dobrym rozwiązaniem w miejscach, do których nie dociera na przykład internet światłowodowy.

Prędkość LTE zależy od wielu czynników w tym między innymi od odległości od odpowiedniego nadajnika, modelu urządzenia mobilnego, liczby aktywnych użytkowników LTE w okolicy czy nawet ukształtowania terenu. Dlatego szybkość LTE ogłaszana przez dostawcę może odbiegać od tej realnej. Aby sprawdzić ewentualną różnicę, najlepszym sposobem będzie przeprowadzenie popularnego testu szybkości łącza. Internet LTE od PLAY pozwoli Ci na transfer danych aż do 200 Mb/s, dzięki czemu będziesz cieszyć się łączem zawsze, kiedy tylko masz na to ochotę. Przy wyborze internetu bardzo ważną kwestią jest również limit danych. Najlepiej będzie zastanowić się, ile internetu wykorzystujemy oraz do czego go potrzebujemy. Pilny e-mail z pracy, a może odcinek ulubionego serialu akurat w momencie, gdy jesteś w podróży? Ciesz się szybkim internetem LTE zawsze, gdy jesteś w jego zasięgu.


LTE a 4G – czy to jest to samo?

Sieci telefonii komórkowych przechodzą stałą ewolucję, aby zapewnić użytkownikom dostęp do jak najszerszego pakietu usług i obsłużyć stale rosnącą liczbę urządzeń podłączonych do Internetu. W Polsce aktualnie standardem są sieci czwartej generacji, a w największych miastach rozpoczęło się już wdrożenie sieci piątej generacji – 5G.

Aby korzystać z sieci danej generacji, telefon powinien obsługiwać odpowiednie standardy, które określają, w jaki sposób w danym regionie telefon komunikuje się ze swoją siecią. Kolejne generacje sieci wdrażane są co około 10 lat, a kolejne standardy pojawiają się co około 5 lat – w ramach każdej generacji zatem można wskazać po dwa standardy wykorzystywane do wykonywania połączeń.

Nie należy natomiast używać zamiennie określeń 4G i LTE, pierwsze oznacza bowiem sieć komórkową czwartej generacji, która korzysta z technologii LTE. LTE jest zatem częścią szerszego pojęcia sieci czwartej generacji. Do niedawna określenie LTE mogło być stosowane jako synonim sieci 4G, ponieważ tylko za pomocą sieci LTE można było skorzystać z dobrodziejstw sieci czwartej generacji. Dziś dostępna jest już nowsza wersja tego standardu, zwana LTE-A, jednak nadal jest ona klasyfikowana jako sieć czwartej generacji.


2G, 3G, LTE 4G – czym się od siebie różnią?

Obecnie technologia LTE 4G na urządzeniach mobilnych to absolutny standard. Wcześniej jednak telefony musiały korzystać ze znacznie mniej zaawansowanych nadajników.

  • Wieże pierwszej generacji 1G umożliwiały wyłącznie wykonywanie połączeń.
  • Druga generacja 2G przyniosła możliwość wysyłania SMS-ów oraz surfowania po internecie z prędkością zaledwie 0,2 Mb/s. W sieciach drugiej generacji (2G) połączenia były nawiązywane za pomocą standardu GPRS, później EDGE.
  • Kolejna, trzecia generacja, określana jako 3G, umożliwiała już korzystanie z multimediów, choć wciąż z niewielką prędkością, bo zaledwie nieco ponad 42 Mb/s. W sieciach drugiej generacji (2G) połączenia były nawiązywane za pomocą standardu GPRS, później EDGE.
  • Prawdziwą rewolucję w korzystaniu z usług internetowych przeniosła czwarta generacja 4G, umożliwiająca korzystanie z zaawansowanych aplikacji, a przy tym oferująca prędkość nawet powyżej 300 Mb/s. W sieciach czwartej generacji (4G) za połączenia odpowiada standard LTE (z ang. „Long Term Evolution” – „Długoterminowa ewolucja”), a w najnowszych urządzeniach można spotkać ewolucję tego standardu, zwaną LTE-A (z ang. „Zaawansowane LTE”).
  • Technologia piątej generacji 5G ma oferować przepływ danych nawet o prędkości większej niż 1000 Mb/s.


Jak działa standard LTE?

Technicznie standard LTE jest rozwinięciem standardów stosowanych w Europie w sieciach drugiej i trzeciej generacji, i jest skupiony w całości na połączeniu Internetowym – co warto zauważyć, sam standard LTE nie obsługuje już klasycznych połączeń telefonicznych. Jeśli zatem dzwonisz do kogoś, kto nie znajduje się w sieci LTE, twoje połączenie zostanie zrealizowane za pomocą standardów z sieci poprzednich generacji. W przypadku połączenia pomiędzy dwoma telefonami w sieci LTE ruch zostanie skierowany przez Internet, a rozmówcy zauważą znaczną poprawę jakości dźwięku podczas połączenia.

Jako pierwsza implementacja sieci czwartej generacji standard LTE oferuje wyraźne przyspieszenie połączenia internetowego, którego prędkość dorównuje już tej spotykanej w Internecie stacjonarnym. Dzięki LTE znacznie poprawiła się też wydajność całej sieci w centrach miast i największych skupiskach ludzkich, gdzie jej obciążenie jest największe.

Warto zauważyć, że LTE jest pierwszym standardem połączeń komórkowych wprowadzonym jednocześnie na całym świecie. Na różnych kontynentach sieci LTE działają w różnych częstotliwościach, ale jeśli posiadasz telefon wielozakresowy, możesz mieć pewność, że twój telefon „złapie zasięg” w każdym miejscu, gdzie jest dostęp do sieci LTE.


Wydajność LTE

Większość urządzeń dostępnych dziś w sprzedaży obsługuje standard 4G LTE. W praktyce, jeśli twoje urządzenie połączy się z siecią LTE, możesz liczyć na połączenie o prędkości nawet do 10-krotnie szybszej niż w przypadku sieci 3G i ponad 100-krotnie szybszej od sieci 2G. W przypadku sieci LTE-A możesz spodziewać się połączenia nawet 3-krotnie szybszego od sieci LTE. Jeśli interesują Cię konkretne wartości: średnia prędkość Internetu LTE PLAY według rankingu Mobirank za rok 2019 wyniosła 23,14 Mb/s podczas pobierania i 10,92 Mb/s podczas wysyłania.

Taka przepustowość w przypadku sieci LTE pozwala na swobodny dostęp do stron internetowych bez długiego oczekiwania na załadowanie strony oraz na nieprzerywaną transmisję filmu o jakości Ultra HD (4K). W przypadku sieci LTE-A strony internetowe powinny otwierać się nawet trzykrotnie szybciej, a transmisja filmu powinna umożliwić swobodne przewijanie go bez opóźnień. Szybkość działania sieci LTE może też usprawnić działanie m.in. terminali płatniczych w sklepach, dzięki czemu płatności za zakupy będą finalizowane jeszcze szybciej.


Współpraca między sieciami różnych generacji

Ikony sygnalizujące zasięg we współczesnych smartfonach zazwyczaj informują o generacji sieci, z którą twój telefon połączył się w danym momencie. Czasem w tej samej lokacji telefon może „przeskakiwać” pomiędzy sygnałem różnych standardów w ramach sieci, czyli np. pomiędzy LTE z sieci 4G i HSPA z sieci 3G. Dzieje się tak, ponieważ współczesne smartfony i nadajniki sieci komórkowych stale się komunikują i szukają najmocniejszego sygnału, a tym samym najstabilniejszego połączenia między sobą – tylko w takiej sytuacji twoje rozmowy i połączenia internetowe będą transmitowane wyraźnie i bez przerw.

Warto zauważyć, że sieć 5G na wstępnym etapie rozwoju do działania wymaga współpracy ze standardem LTE – standardy sieci 5G odpowiadają za wysyłanie danych do telefonu użytkownika, a za pomocą standardu LTE dane są wysyłane z telefonu do sieci komórkowej. Sieć LTE będzie też standardem aż do pełnego wprowadzenia sieci 5G. Można zatem założyć, że jeszcze przez najbliższe lata będzie to główny sposób łączenia twojego telefonu z siecią macierzystą.


Zasięg LTE w Polsce

Aktualną mapę zasięgu sieci PLAY możesz znaleźć na stronie: https://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu.html . Sieć 4G LTE jest dostępna na terenie zamieszkanym przez ponad 99% populacji polskiej. Dodatkowo w większości miast wprowadziliśmy standard 4G LTE Ultra, który dzięki łączeniu różnych częstotliwości transmisyjnych poprawia prędkość, stabilność połączenia i zasięg LTE wewnątrz budynków. Z sieci 4G LTE Ultra mogą korzystać użytkownicy wyposażeni w telefony wspierające nowszy standard LTE-A. A kolejnym krokiem jest oczywiście zbudowanie prawdziwej sieci 5G w Polsce. Chcesz wiedzieć więcej sprawdź informacje o 5G tutaj.


Internet 4G LTE – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Internet LTE doskonale sprawdzi się u osób, które z łącza korzystają przede wszystkim poza domem.  Mogą to być miłośnicy podróżowania, osoby często wyjeżdżające w delegacje bądź zmieniające miejsce zamieszkania. Dzięki internetowi LTE będą mogły zawsze cieszyć się fantastyczną rozrywką, a przy tym będą mogły bez trudu wykonywać swoje obowiązki służbowe przez internet. To również bezpieczna opcja zapasowa, kiedy łącze stacjonarne z jakichkolwiek powodów przestanie działać. Obecnie internet jest niezwykle istotny w pracy, jak i w szkole czy na wyższej uczelni. Dlatego dostęp do niego zawsze powinien być nieprzerwany.

Szybki, mobilny internet LTE można zastosować również w domu. Jest dobrym rozwiązaniem, gdy do naszej lokalizacji nie dociera internet światłowodowy. Jeśli jednak nie mamy problemu z jego dostępnością, a potrzebujemy szybkiej i stabilnej usługi dla całej rodziny, najlepiej zdecydujmy się na internet światłowodowy.


Jaki router LTE wybrać?

Wybór modelu routera LTE zależy głównie od celu, w jakim będzie wykorzystywany. Do wyboru mamy przede wszystkim urządzenia stacjonarne i niestacjonarne.

Urządzenia stacjonarne sprawdzą się przede wszystkim, gdy technologia LTE ma nam zapewniać domowy internet. Oferuje więcej opcji niż mobilny, a przy tym wymaga jedynie podłączenia do gniazdka elektrycznego. Przy wyborze konkretnego modelu ważne będzie sprawdzenie portów, w tym ilości portów LAN, które pozwolą podłączyć urządzenia za pomocą kabla. Dowiedz się także, jak wiele urządzeń możesz podłączyć do swojego routera LTE, w tym również bezprzewodowo. Warto zwrócić uwagę na obsługiwany standard wifi oraz rodzaj anteny, zamontowanej na stałe bądź odkręcanej. Te pierwsze częściej występują w bardziej podstawowych modelach, na przykład do niewielkiego mieszkania. Routery LTE z odkręcaną anteną dają możliwość jej wymiany na znacznie mocniejszą, która pozwoli na dostarczenie dostępu do sieci w większym domku jednorodzinnym.

Jeśli potrzebujesz korzystania z sieci LTE przede wszystkim poza domem, pomyśl o mobilnym routerze. Jest wyjątkowo niewielki i poręczny, bardzo często można bez trudu schować go w kieszeni. Do wyboru masz różne modele, w tym przypominający pendrive, który najlepiej sprawdzi się w przypadku laptopów lub notebooków albo urządzenie na baterie, za pomocą którego możesz połączyć z internetem właściwie każdy mobilny sprzęt, który wspiera połączenie LTE.

Routery LTE niekiedy mają również dodatkowe funkcje, które mogą być niezwykle przydatne. Jednym z udogodnień, które zdecydowanie warto wybrać, są dodatkowe zabezpieczenia, na przykład silna zapora hasła, zapora sieciowa, często podwójna (SPI i NAT), a także możliwość zablokowania konkretnych adresów MAC. Jeśli chcesz z łatwością dzielić się plikami z innymi użytkownikami, wybierz router z dodatkowym slotem na kartę SD bądź portem USB. Znaczenie będzie mieć również przyjazny interfejs, dzięki któremu z łatwością wykorzystasz wszelkie możliwości, jakie oferuje Ci urządzenie.

Internet LTE może być niezwykle udanym wyborem i korzystną opcją. Jeśli jednak masz możliwość założenia w mieszkaniu czy domu internetu światłowodowego, a przy tym nie korzystasz zbyt wiele z globalnej sieci poza własnymi czterema ścianami, 4G LTE może ewentualnie posłużyć Ci jako połączenie zapasowe. Sprawdź dostępne opcje i wybierz najlepszą dla siebie!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl