Wifi 6 (wifi ax) to nowa generacja standardu sieci bezprzewodowej, od której uzależniona jest prędkość pobierania i wysyłania danych. W porównaniu z poprzednią, powszechnie używaną technologią (wifi 5) robi to sprawniej, a oprócz tego wygrywa detalami. Czym konkretnie się różni? Jaki router wifi 6 wybrać?
Spis treści:
1. Wifi Ax – co trzeba wiedzieć o nowym standardzie?
2. Czym dokładnie wyróżnia się Wifi 6?
3. Wifi 6 a router – jaki wybrać?
Wifi Ax – co trzeba wiedzieć o nowym standardzie?
Jak wiadomo nazwa „WiFi” określa grupę bezprzewodowych protokołów sieciowych, opartych na standardzie sieci IEEE 802.11. Poszczególne generacje różnią się jednak maksymalnym linkrate (czyli maksymalną ilością pobierania/przesyłania danych w danej jednostce czasu). Wi-Fi 4 (802.11n) wprowadzone w 2004 roku miało linkrate wynoszący 72–600 Mbit/s. Pięć lat później pojawił się kolejny standard: Wi-Fi 5 (802.11ac), które było wielokrotnie efektywniejsze (433–6933 Mbit/s).
Najnowszy standard (802.11ax) nie jest aż tak rewolucyjny (tak jak wifi 5 względem wifi 4), jednakże różnica jest zauważalna. Linkrate w tym wypadku wynosi 600–9608 Mbit/s. Przesyłanie i odbieranie danych z prędkością dochodzącą do 10 gigabajtów na sekundę daje dużo większe możliwości użytkowania, zwłaszcza w pracy z dużą liczbą urządzeń. Warto przy tym korzystać z usług rzetelnego operatora, np. Play.
Czym dokładnie wyróżnia się Wifi 6?
WiFi 6 przede wszystkim umożliwia uzyskiwanie szybszych połączeń przez osiągnięcie większej przepustowości. W WiFi 6 zastosowano MIMO (multiple input / multiple output), która wykorzystuje ponad cztery strumienie poprawiające przepustowość.
Pozwala to na szybsze pobieranie czy wysyłanie, co jest zauważalne w przypadku dużej „wagi” plików. Dzięki Wifi 6 można oglądać filmy i seriale w internecie w dużej rozdzielności bez zacinania (co czasem było problemem przy jednoczesnym korzystaniu z kilku urządzeń) oraz płynnie grać w gry online czy zajmować się streamowaniem. To oczywiście pojedyncze przykłady zastosowania.
Maksymalny linkrate niestety nie oznacza automatycznie, że internet osiągnie ten wskaźnik. Ograniczają go m.in. możliwości lokalnych sieci czy router. W przypadku mieszkań w blokach problemem może być wzajemne zakłócanie sygnałów wifi (warto rozważyć zakup i korzystanie ze wzmacniaczy). Jednakże nawet nieosiągnięcie maksymalnego potencjału czyni internet statystycznie szybszym w porównaniu z poprzednią generacją. Wifi 6 zmniejsza dystans pomiędzy siecią bezprzewodową a przewodową dostępną dzięki kablom Ethernetu.
Wifi Ax pozwala na wykorzystanie dwóch pasm taktowania: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Pierwsze gwarantuje lepszy zasięg (ściany nie są przeszkodą), drugie większą szybkość i stabilność. Inne technologie użyte w wifi to:
l OFDMA (orthogonal frequency division multiple access) – dzieli każdy kanał radiowy na dziesiątki, a nawet setki subkanałów, które działają w nieco innych pasmach. Celem jest usprawnienie łącza internetowego w przypadku współdzielenia.
l 1024-QAM (quadrature amplitude modulation) – pozwala zwiększyć liczbę danych w pakiecie.
l TWT (target wake time) – wpływa na lepsze zarządzanie energią urządzeń połączonych z routerem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sprzętu mobilnego, a także podczas korzystania laptopa na baterii.
Wifi 6 ma szerokie zastosowanie – dotyczy to zarówno wykorzystania w domu jak i w środowisku pracy. Dobrze nadaje się do dużych biur i wszystkich miejsc, w których korzysta się z dużej liczbt urządzeń podłączonych do internetu. Nowy standard ogranicza ryzyko przeciążenia sieci.
Sprawdź także: Wszystko, co chcesz wiedzieć o 5G, czyli 5G w Polsce
Wifi 6 a router – jaki wybrać?
W sprzedaży jest wiele urządzeń sieciowych, które umożliwiają korzystanie w technologii wifi Ax. Dobry router ax można kupić nawet za 300zł. Przykłady to m.in. Xiaomi Mi Router AX1800, Huawei AX3 TP-Link Archer AX1500. Droższa opcja to z kolei Xiaomi Mi AIoT Router AX3600. Przy wyborze sprzętu należy zwrócić uwagę, jakie standardy obsługuje, na jakich częstotliwościach działa (najlepsze są routery dwuzakresowe) i jaką ma prędkość transmisji. Znaczenie ma ilość anten – im więcej, tym mocniejszy sygnał.
Poszczególne modele często różnią się funkcjami dodatkowymi. Z reguły jednak takie detale mają znaczenie w przypadku komercyjnego, profesjonalnego wykorzystania, a nie internetu w domu dla celów rozrywkowych (chociaż nie zawsze). Przykładowo QoS umożliwia optymalny rozkład przepustowości, dając więcej transferu urządzeniom, które rzeczywiście tego potrzebują. Nadawanie priorytetów usprawnia korzystanie z internetu i stabilizację w przypadku działań mocno obciążających połączenie, np. ściągania dużych plików czy gry online. Przydatne są m.in. porty USB, które służą jako serwery druku i serwery multimedialne. Można podłączyć do nich drukarkę, pendrive czy dysk zewnętrzny.
Wifi 6 i odpowiednio dobrany router sprawiają, że korzystanie z internetu wchodzi na wyższy poziom. Jest to szczególnie mile widziane, gdy z połączenia korzysta wiele urządzeń. To technologie, które są przyjazne użytkownikowi. Warto szerzej zapoznać się z tym tematem.