Google Glass 3 to zdecydowanie jeden z najważniejszych produktów znanego koncernu, jakie przyszło nam ujrzeć w ostatnich latach. Według założeń obranych przez giganta z Mountain View wspomniane akcesorium ma nam oferować możliwości zbliżone do tych, do których dostęp uzyskujemy dzięki naszym smartfonom. Inteligentne rozwiązania zamknięte zostaną jednak w formie bardzo zbliżonej do zwyczajnych okularów. Co warto wiedzieć o Google Glass 3? Czy ów sprzęt jest w stanie rozszerzyć otaczającą nas rzeczywistość? Sprawdźmy!
Spis treści:
Google Glass 3 – podstawowe informacje
Google Glass 3 zaprezentowane zostały w maju bieżącego roku, w trakcie konferencji deweloperskiej znanego, amerykańskiego koncernu. To już trzecie podejście Google do tematu inteligentnych okularów. Tym razem sprzęt promowany ma być jako osobisty tłumacz. Gigant z Mountain View nie przygotował jeszcze – co ciekawe – gotowego prototypu nowej generacji okularów. W swoich prezentacjach posługiwał się wyłącznie symulacją ich pracy. Upłynie więc z pewnością sporo czasu, zanim takie urządzenie trafi na półki sklepowe.
Funkcje Google Glass 3
Nowa generacja okularów Google Glass ma pomóc nam przełamywać bariery językowe. Przedstawiciele producenta zapowiedzieli podczas konferencji Google I/O, że inteligentne okulary w swojej kolejnej odsłonie zaoferują nam możliwość korzystania z funkcji transkrybowania mowy w czasie rzeczywistym. Co to oznacza w praktyce? Osoby niesłyszące i niedosłyszące będą mogły o wiele łatwiej komunikować się ze światem. Google’owska symulacja pokazała nam, że wyświetlany przez urządzenie tekst nie będzie nam przysłaniał pola widzenia, a sam sprzęt będzie potrafił przetwarzać na tekst nawet język migowy!
Poza tym nowe smart-okulary od amerykańskiego koncernu mają oferować nam możliwość tłumaczenia języków obcych w czasie rzeczywistym. Ich działanie w tym zakresie będzie oparte na możliwościach bardzo lubianej aplikacji Tłumacz Google. Jest ona rozwijana przez Amerykanów w taki sposób, by w coraz większym stopniu tłumaczyła tekst w naturalny sposób. Postęp, jaki dokonał się w tej kwestii w ostatnich latach, jest zadziwiający. Na symulacji udostępnionej przez Google widzimy, że okulary będą tłumaczyły nam słowa mówiących do nas w obcym języku osób w sposób podobny do tego, jak wyświetlane są napisy w filmach. Zadziwiające, prawda?
Dlaczego okulary od Google to niesamowite rozwiązanie?
Nowoczesne rozwiązania tworzone przez Google mają nam służyć na co dzień, czyniąc nasze życie łatwiejszym. Mało kto nie korzysta już z wyszukiwarki, Gmaila, Google Maps czy Sklepu Play, prawda? Nasze otoczenie zdominowały systemy Android oraz Wear OS, które są o wiele bardziej przystępne od hermetycznych, konkurencyjnych rozwiązań serwowanych, chociażby przez Apple.
Nieliczne osoby korzystają już z klasycznych telefonów, a na naszych nadgarstkach coraz częściej goszczą smartwatche. Trudno się więc dziwić, że Google chce pójść o krok dalej w coraz popularniejszym segmencie elektroniki noszonej. Okulary Google Glass 3 mogą zmienić reguły gry i być receptą na wykluczenie językowe, z którym na co dzień zmagają się osoby niepełnosprawne oraz nieznające języków obcych.
W bardzo ciekawy sposób nowe Google Glass opisał Sundar Pichai, CEO Google. W kilku dość dobitnych słowach wytłumaczył, dlaczego jego koncern dąży do wdrożenia rozwiązań rozszerzających rzeczywistość na pokładzie nowych urządzeń:
„Pewnego dnia (AR) opuści nasze smartfony i będziemy mogli z niej korzystać w prawdziwym świecie bez przeszkadzającej technologii. Ten potencjał jest tym, co najbardziej ekscytuje nas w AR: możliwość spędzania czasu skupiając się na tym, co ma znaczenie w prawdziwym świecie, w naszym prawdziwym życiu. Ponieważ prawdziwy świat jest niesamowity!”.
Czy Google Glass 3 faktycznie rozszerzają rzeczywistość?
Google Glass trzeciej generacji w przystępny i pożyteczny sposób będą rozszerzać otaczającą nas rzeczywistość. Powinniśmy pamiętać też, że mamy do czynienia z konceptem. Producent może więc pokusić się o dalsze rozszerzanie jego funkcji o naprawdę pasjonujące nowości. Wystarczy, że będą one wykorzystywały elementy wyposażenia okularów (ich specyfikacji), a z czasem Google odblokuje je za pośrednictwem odpowiednich aktualizacji.
Problemem, który będzie towarzyszył premierze Google Glass 3 (miejmy nadzieję, że wkrótce zostanie ona zapowiedziana), może być wysoka cena urządzenia. Przy dość mocnym w ostatnich miesiącach dolarze możemy spodziewać się ceny w okolicach kilku tysięcy złotych, co dla wielu osób może okazać się nieosiągalnym wydatkiem. Oby Google uczyniło swoje rozwiązanie bardziej przystępnym cenowo. Może jakaś wersja Lite?