Spis treści:
Jakie są sposoby hakowania?
Jak kontrolować, czy nasze konto jest zagrożone?
Jak bronić się przed atakami hakerskimi?
Mocne i unikalne hasło
Unikanie instalowania aplikacji i pobierania plików z nieznanych źródeł
Weryfikacja dwuetapowa
Jakie są sposoby hakowania?
Zhakowane konto daje bardzo dużo informacji o osobie, do której ono należy. Przykładowo, atak na Facebooka wiąże się z utratą danych, które podaje się podczas rejestrowania na portalu – hakerzy mogą m.in. zdobyć numer telefonu podpięty pod konto, adres e-mail, a także datę urodzenia czy miejsce zamieszkania, nawet gdy są one ukryte na profilu. Zagrożone są jednak wszystkie serwisy: Instagram, TikTok, Twitter czy Snapchat, dlatego tak istotne jest dobre zabezpieczanie kont.
Sprawdź także: Jak bezpiecznie poruszać się w internecie?
Hakerzy wykorzystują powtarzalne hasła, które są używane na wielu platformach jednocześnie. Unikalny kod dostępu to klucz do lepszej ochrony swoich danych. Istnieją programy specjalnie skonstruowane do rozszyfrowania haseł, które spośród tysięcy kombinacji potrafią znaleźć tę odpowiednią.
Rozsyłanie zawirusowanych linków i aplikacji, w które trzeba kliknąć lub je zainstalować, co w konsekwencji prowadzi do wyłudzenia danych, to również częsty sposób hakerów na uzyskanie informacji o profilu i w konsekwencji przejęcie konta.
Co więcej, sposobów na zdobycie hasła użytkownika i przechwycenie danych jest dużo więcej. Korzystanie z niepewnych sieci Wi-Fi również może doprowadzić do ataku np. na serwis transakcyjny konta bankowego. Logując się na stronę przy niezabezpieczonej sieci WLAN, najczęściej w miejscach publicznych, można łatwo stracić dostęp do konta, a także stracić pieniądze.
Kolejnym sposobem cyberprzestępców na atak jest tworzenie fikcyjnych kont na FB, gdzie dodają mnóstwo osób do znajomych, a następnie przesyłają np. fałszywe linki i złośliwe aplikacje w wiadomościach prywatnych.
Sprawdź także: Zhakowany telefon – co zrobić?
Jak kontrolować, czy nasze konto jest zagrożone?
Hakowanie Facebooka to częsty proceder, związany z tym, że jest to jeden z najpopularniejszych portali wśród mediów społecznościowych. Zawiera mnóstwo danych, które podają sami użytkownicy, ponadto informacje podczas korzystania z konta zbiera także sam Facebook. Zalogowane urządzenia to opcja, która pozwala sprawdzić, czy urządzenia, na których zalogowane jest dane konto, należą do nas. Ponadto można dowiedzieć się, w jakiej lokalizacji aktualnie znajdują się konkretne sprzęty.
Warto również włączyć opcję wiadomości e-mail, które otrzymuje się za każdym razem, gdy logowanie odbywa się na nowym urządzeniu. Pozwala to szybko zareagować, gdy dany sprzęt nie należy do użytkownika konta.
W takich przypadkach należy jak najszybciej wylogować się ze wszystkich urządzeń i zmienić hasło.
Jak bronić się przed atakami hakerskimi?
Jest kilka sposobów, by zabezpieczyć swoje konto w mediach społecznościowych i utrudnić hakerom zdobycie danych i przejęcie profilu.
Mocne i unikalne hasło
Aby uniknąć kradzieży hasła, warto stworzyć jak najbardziej niepowtarzalne – ciąg dużych i małych liter, a także cyfr i znaków specjalnych, zamiast imion pupili lub dat urodzenia bliskich. Częsty błąd przy tworzeniu zabezpieczeń to wykorzystywanie haseł, które są łatwe do zapamiętania, ale tym samym będących łatwymi do odszyfrowania. Nie powinno się również korzystać tego samego hasła do wielu kont. Jeśli haker przejmie konto na jednym portalu, nie będzie miał trudności z przejęciem innego z takim samym hasłem. Szczególnie że i tak rejestruje się konta najczęściej z jednego e-maila. Warto też zmieniać hasło co jakiś czas, tak aby jeszcze bardziej utrudnić ataki hakerom.
Unikanie instalowania aplikacji i pobierania plików z nieznanych źródeł
Częstą praktyką jest przesyłanie linków do aplikacji czy przekierowujących do stron internetowych, które instalują na urządzeniu złośliwe oprogramowania. Warto przyglądać się danym hiperłączom – czy nie zawierają błędów i dziwnych domen. Jeśli pojawią się podejrzenia co do autentyczności takiej strony, nie powinno się w nią wchodzić.
Weryfikacja dwuetapowa
Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć swoje hasło i konto, warto włączyć opcję weryfikacji dwuetapowej. Polega to na tym, że podczas logowania z nowego urządzenia czy przeglądarki, na numer telefonu zostaje przesłany kod. Pozwala to mocniej zabezpieczyć konto i utrudnić hakerom włamanie się.
Sprawdź także: Weryfikacja dwuetapowa – dlaczego to tak istotne?
Najprostszą metodą na to, jak złamać hasło na FB, to jego reset. Hakerzy, po udanym włamaniu na konto, mogą szybko zmienić szyfr, tak aby osoba, do której ono należy, nie mogła się do niego dostać. Coraz więcej osób, nie tylko profesjonalnych cyberprzestępców, jest zainteresowanym hakerstwem – social media pełne są wrażliwych, wartościowych danych. Często przenosi się do nich swoje życie zarówno prywatne, jak i służbowe.
Fałszywe konta portali społecznościowych, słabe hasła, złośliwe oprogramowania – to wszystko sprawia, że atakujący ma łatwy dostęp do danych pojawiających się w social mediach. Warto zabezpieczyć swoje konto i regularnie sprawdzać poziom jego bezpieczeństwa.