Telefon z dobrym aparatem. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem! (2).jpeg
Porady

Telefon z dobrym aparatem. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem!

27 maja 2024 4 minuty czytania

Czy więcej aparatów w telefonie gwarantuje lepsze zdjęcia? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem telefonu do smartfonowej fotografii.

Tysiące dostępnych na rynku modeli smartfonów to nieograniczone możliwości wyboru urządzenia z dobrym aparatem. Bywa to jednak problematyczne dla osób, które nie interesują się fotografią i specyfikacją techniczną. W podjęciu decyzji nie pomagają sami producenci przekonujący klientów, że to właśnie ich modele są najlepsze. Czy to oznacza, że laicy są skazani na przypadek?

Spis treści:

  1. Typy obiektywów w smartfonach

  2. Czy liczba megapikseli ma znaczenie?

  3. Rozmiar matrycy i rodzaj przysłony, a jasność zdjęć

  4. Rola i rodzaje stabilizacji obrazu

  5. Jak oprogramowanie wpływa na robienie zdjęć?

Typy obiektywów w smartfonach

Obecnie niemal wszystkie smartfonowe bestsellery wyposażone są przynajmniej w dwa obiektywy, o czym można się przekonać, wybierając m.in. smartfony 5G w Play. Większa liczba modułów rejestracji obrazu wymaga jednak rozważenia, które z nich będą przydatne. W konkretnym urządzeniu mogą się znaleźć aparaty:

  • główny i do selfie;

  • szerokokątny;

  • teleobiektyw;

  • makro.

Aparat główny i do selfie

Podstawowe obiektywy to te, którymi użytkownik będzie wykonywał większość zdjęć. Z tego powodu wybór telefonu z dobrym aparatem głównym oraz przednim w największym stopniu należy uzależnić od cech opisanych w kolejnych akapitach.

Aparat szerokokątny

Niezwykle przydatny obiektyw pozwalający wykonywać fotografie obiektów niemieszczących się w kadrze głównego aparatu. Dzięki modułowi szerokokątnemu znacznie łatwiejsze staje się m.in. uwiecznianie dużych budynków stojących w miejscu, od którego nie sposób się oddalić, by zrobić zdjęcie.

Przed wyborem telefonu z dobrym aparatem szerokokątnym warto przeczytać recenzje. Redaktorzy portali technologicznych zamieszczają zdjęcia wykonane testowanym smartfonem. Pozwoli to upewnić się, że obiektyw w danym modelu nie zmienia zanadto perspektywy kadru. Niestety, nawet we flagowych smartfonach producentom zdarza się montować obiektywy mocno zniekształcające obraz.

     Sprawdź także: Realme 11 Pro 5G czy Samsung Galaxy S22 – co wybrać?

Teleobiektyw

Aparat służący do wykonywania zdjęć z przybliżeniem. Przy wyborze trzeba sprawdzić, jaki typ zoomu zastosował producent smartfona. Najlepszy jest zoom optyczny, czyli umożliwiający fotografowanie bez straty jakości obrazu. Odwrotnie działa zoom cyfrowy. Innymi słowy, wraz z przybliżaniem obiektu w kadrze, spada szczegółowość zdjęcia.

Obiektyw do zdjęć makro

Popularny przed kilku laty typ aparatu służący do robienia zdjęć obiektów z bardzo bliskiej odległości. Przy jego pomocy da się uwiecznić awers i rewers monety, znaczek pocztowy i najdrobniejsze detale wszelkich innych rzeczy.

Dziś ten typ obiektywu jest jednak spotykany głównie w budżetowych urządzeniach. Winne temu są koncerny technologiczne. Firmy te od początku traktowały aparaty makro jako mało istotny dodatek, przez co ich rozdzielczość była niska niemal w każdym modelu. Przy wyborze telefonu obecność tego obiektywu można jednak pominąć.

Czy liczba megapikseli ma znaczenie?

Choć nie tylko megapiksele (MP, Mpix) decydują o efekcie fotografowania, ten aspekt także trzeba uwzględnić. Wybór telefonu z dobrym aparatem pod tym względem jest prosty – na ogół im więcej megapikseli, tym lepiej. Dzięki temu zdjęcia będą bardziej szczegółowe, co widać zwłaszcza po przybliżeniu któregoś z elementów kadru.

Co ważne, większa liczba megapikseli wpływa na wagę zdjęć. Osoby, które trzymają fotografie na urządzeniu, powinny pamiętać o pojemności pamięci wewnętrznej. Zmieszczenie setek plików obrazów w wysokiej rozdzielczości będzie trudne, jeśli sprzęt będzie miał tylko 64 GB pamięci.

Przed zakupem przyda się jeszcze sprawdzenie, czy w upatrzonym smartfonie producent zastosował technologię łączenia pikseli. Bywa ona użyteczna, ponieważ wraz ze wzrostem liczby megapikseli spada jasność fotografii. Scalanie punktów (np. dwóch o wielkości 0,6 μm w jeden liczący 1,2 μm) pozwala obejść ten problem.

     Sprawdź także: Tanie smartfony – jak wybrać model do 800 zł?

Rozmiar matrycy i rodzaj przysłony, a jasność zdjęć

Wielkość matrycy to kolejny element specyfikacji wpływający na to, ile detali ma fotografia. Jego znaczenie wzrasta wraz z coraz mniejszym dostępem do światła, a więc o zmierzchu i w nocy. Większa matryca przechwytuje go więcej niż mniejsza, dzięki czemu fotografie wykonywane, gdy jest ciemno, są jaśniejsze, a do tego pozbawione efektu ziarnistości.

Rozmiar matryc liczy się w calach. Co ważne, im mniejsza wartość liczbowa, tym jaśniejszy jest dany obiektyw. Innymi słowy, pod tym względem lepszy jest aparat wyposażony w matrycę mającą 1” niż moduł o przekątnej 1/2.76”.

Rezultat fotografowania, szczególnie gdy brakuje światła, zależy jeszcze od jasności przysłony. W tym przypadku ponownie liczy się jak najniższa wartość.

Właśnie dlatego w trudnych warunkach oświetleniowych lepiej poradzi sobie smartfon z przysłoną np. f/1,7 niż model z modułem o wartości f/2,0. Warto pamiętać, że w aparatach głównych stosuje się jaśniejsze przysłony niż w pozostałych obiektywach.

     Sprawdź także: Jak robić zdjęcia telefonem z aparatem szerokokątnym?

Rola i rodzaje stabilizacji obrazu

Ludzka ręka nie jest absolutnie pewna, a noszenie ze sobą statywu bywa kłopotliwe. Właśnie dlatego takie znaczenie ma stabilizacja obrazu (ang. image stabilizer, IS). Producenci najczęściej stosują trzy rozwiązania:

  • EIS – elektroniczna stabilizacja obrazu wykorzystująca akcelerometr i żyroskop starające się utrzymać cały kadr w obiektywie, ale też przycinające krawędzie zdjęcia;

  • OIS – optyczna stabilizacja obrazu, której działanie polega na przesuwaniu się całego modułu aparatu w odpowiednie strony, co pozwala uniknąć przycinania granic kadru;

  • HIS – hybrydowa stabilizacja obrazu, czyli połączenie EIS oraz OIS.

Jak oprogramowanie wpływa na robienie zdjęć?

Żadna z powyższych cech nie będzie miała wystarczającego znaczenia, jeśli robienie zdjęć będzie po prostu niewygodne. Z tego powodu za najlepsze fotograficzne smartfony uznaje się urządzenia, które pozwalają na wykonywanie pięknych fotografii w trybie automatycznym oraz łatwe przełączanie się między obiektywami i trybami scenerii (np. panorama, jedzenie, krajobraz).

Warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa tryby. Pierwszy z nich, czyli nocny, dodatkowo rozjaśni zdjęcia. Drugi – portretowy – przyda się w trakcie wykonywania selfie.

Smartfonowa fotografia cieszy się ogromną popularnością. Warto więc przed zakupem telefonu poznać specyfikację urządzenia i dobrać aparat, który pozwoli na uchwycenie ważnych momentów w każdej sytuacji. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl