Jak działa krokomierz w telefonie Sprawdź, jak z niego korzystać! (1) (1).jpg
Porady

Jak działa krokomierz w telefonie? Sprawdź, jak z niego korzystać!

15 sierpnia 2022 3 minuty czytania

Krokomierz to bardzo przydatna funkcja, którą możemy spotkać zarówno w smartwatchach, smartbandach, jak i smartfonach.

Krokomierz to bardzo przydatna funkcja, którą możemy spotkać zarówno w smartwatchach, smartbandach, jak i smartfonach. Rozwiązanie nie tylko zlicza przebyty przez nas każdego dnia dystans. Bardzo często również przekazuje nam inne, nie mniej istotne informacje. Osoby, które jeszcze nie miały okazji wypróbować funkcji krokomierza, mogą z dzisiejszego artykułu dowiedzieć się, jak ta funkcja działa i dlaczego warto z niej korzystać.

 

Spis treści:

1.       Po co w smartfonie krokomierz?

2.       Jak działa krokomierz?

3.       Popularne aplikacje do zliczania kroków.

Po co w smartfonie krokomierz?

Krokomierz to funkcja smartfona, która została opracowana z myślą o dbaniu o zdrowie użytkownika. Naukowcy twierdzą, że aktywność fizyczna powinna na stałe wpisać się w plan każdego naszego dnia. Poprawia bowiem kondycję, wzmacnia odporność oraz zapewnia dobry nastrój.

Aby zaserwować pozytywne bodźce naszemu zdrowiu fizycznemu oraz psychicznemu, wcale nie musimy decydować się na uprawianie skomplikowanych i czasochłonnych dyscyplin sportowych. Nie musimy też wyciskać siódmych potów na siłowni. Wystarczy codzienny spacer, by nasz organizm zaczął odczuwać dobroczynne skutki takiej aktywności relatywnie szybko.

Parametry codziennych przechadzek w skuteczny sposób będzie rejestrował właśnie krokomierz. Możemy skorzystać z niego na każdym smartfonie – niezależnie od tego, czy pracuje pod kontrolą Androida, czy też iOS od Apple. Wystarczy odpowiednia aplikacja, która określać będzie przybliżoną ilość wykonywanych przez nas kroków. Takie programy w większości przypadków można pobrać zupełnie za darmo.

Jak działa krokomierz?

Warto przybliżyć sobie zasadę działania krokomierza. Mówimy o rozwiązaniu natury programistycznej, zaszytej w aplikacjach fitness. Jego praca oparta jest na zbieraniu danych z czujników położenia smartfona. Ruchy telefonu komórkowego znajdującego się – np. w naszej kieszeni – są rejestrowane i na ich podstawie aplikacja określa w pewnym przybliżeniu, ile kroków mogliśmy wykonać danego dnia. Co ciekawe – do prawidłowego działania, krokomierz nie wymaga dostępu do internetu.

Krokomierz może również informować nas o przewidywanym przebytym dystansie oraz o ilości spalonych przez nas podczas aktywności kalorii. Dane zapisywane są w aplikacjach fitness. Dzięki temu mamy do nich dostęp praktycznie w każdej chwili. Możemy w ten sposób np. porównywać nasze postępy na przełomie konkretnego okresu. Część aplikacji pozwala na wyeksportowanie pomiarów (zdrowotnych i wydolnościowych) do pliku tekstowego. Możemy wtedy je wydrukować i pokazać, chociażby lekarzowi.

Warto wspomnieć o dwóch najważniejszych zaletach korzystania z krokomierza.

  • Motywuje nas do działania – poprzez komunikaty zachęcające do podjęcia aktywności fizycznej wyświetlane w sekcji powiadomień oraz ze względu na to, że na bieżąco wskazuje, ile kroków pozostało nam do osiągnięcia celu w danym dniu.

  • Pozwala na zaplanowanie codziennej aktywności – dzięki analizie codziennie zliczanych kroków możemy podzielić sobie nasze spacery – np. na dwie partie – poranną oraz wieczorną. Takie skrupulatne planowanie aktywności fizycznej sprawi, że nie będzie ona zaburzała rytmu naszego dnia.  

Popularne aplikacje do zliczania kroków

Gdy już wiemy, czym jest krokomierz oraz jaka jest zasada jego działania – rzućmy okiem na najważniejsze aplikacje mogące służyć do zliczania kroków. Serwują nam je wszyscy topowi dostawcy smartfonów obecni na naszym rynku.

  • Google Fit – aplikacja od koncernu z Mountain View, która odpowiada za funkcje zdrowotne smartfonów z Androidem. Jest to również podstawowe rozwiązanie służące do śledzenia naszej aktywności, jeśli zdecydujemy się na zakup zegarka z Wear OS na pokładzie.

  • Apple Fitness – rozwiązanie współpracujące ze smartfonami Apple oraz z zegarkami Apple Watch. Jej zadaniem jest bieżące monitorowanie naszego stanu zdrowia oraz aktywności. Liczy też wykonywane przez nas kroki.

  • Samsung Health – aplikacja fitness od Samsunga, które współpracuje z opaskami fitness oraz zegarkami od koreańskiego koncernu. Możemy jednak korzystać z niej także, nie dysponując kompatybilnymi akcesoriami i zbierać pewne podstawowe pomiary na podstawie czujników wbudowanych w smartfona.

  • Zepp Life – rozwiązanie, które jeszcze jakiś czas temu nosiło nazwę Mi Fit. Xiaomi postawiło jednak na rebranding usługi. Aplikacja zbiera dane związane z naszymi treningami oraz ze stanem zdrowia na podstawie pomiarów wykonywanych za pośrednictwem opasek sportowych i smartwatchy. Możliwe jest jednak korzystanie z niej nawet wtedy, gdy nie użytkujemy elektroniki noszonej – np. do liczenia kroków.

Spacery połączone z liczeniem kroków mogą być bardzo ciekawym sposobem na poprawienie naszej kondycji fizycznej. Szczególnie gdy nie czujemy się na siłach, by regularnie ćwiczyć. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl