Jak połączyć smartwatcha z telefonem Instrukcja krok po kroku.jpg
Porady

Jak połączyć smartwatcha z telefonem? Instrukcja krok po kroku

17 stycznia 2023 4 minuty czytania

Inteligentny zegarek, przedłużenie smartfonu, monitor zdrowia albo podręczny trener – bez względu na to, jak definiujemy smartwatch, kluczem do prawidłowego działania tego urządzenia jest połączenie z telefonem. Jak to zrobić?

Spis treści:
1.       Parowanie telefonu z zegarkiem – dlaczego to robimy?
2.       Jak skonfigurować smartwatch z telefonem?
3.       Wear OS czy WatchOS?
4.       Jak sparować zegarek z telefonem? Pamiętaj o tych krokach


Parowanie urządzeń elektronicznych to współczesny standard, który dotyczy nie tylko smartwatchów. Umiejętność łączenia przez Bluetooth jest więc niezwykle przydatna czy to w przypadku zegarka, głośnika czy bezprzewodowych słuchawek. Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy uniwersalną instrukcję, która pomoże bez względu na markę smartwatcha.


Parowanie telefonu z zegarkiem – dlaczego to robimy?


Na początek kilka słów wyjaśnienia, dlaczego właściwie łączenie smartwatcha z telefonem jest niezbędne, żeby wykorzystać wszystkie możliwości urządzenia. Większość inteligentnych zegarków dostępnych na rynku nie pobierze bez pomocy smartfonu nawet podstawowych danych, takich jak data oraz godzina. Ponadto łączność z telefonem umożliwia czytanie na zegarku powiadomień oraz wiadomości. W przypadku programów treningowych smartwatch wykorzystuje przeważnie GPS w telefonie.

Z poziomu smartwatcha odczytamy co prawda podstawowe parametry jak tętno, spalone kalorie czy liczba przebytych w ciągu dnia kroków, ale bardziej zaawansowane informacje jak raport na temat jakości snu dostępne są wyłącznie przez aplikację mobilną. Żeby smartwatch przesyłał wszystkie te dane, musi być połączony ze smartfonem.

Sprawdź: Smartwatch z LTE. Co go wyróżnia i jaki model wybrać?

 

Jak skonfigurować smartwatch z telefonem?


Smartwatch może dostarczyć nam kluczowych informacji w zakresie naszego trybu życia i poszczególnych parametrów zdrowotnych. Poinformuje o podwyższonym tętnie, kiepsko przespanej nocy, a nawet zbyt dużym poziomie stresu. To również niezwykle przydatny gadżet dla osób, prowadzących aktywny tryb życia. Programy treningowe dostarczą nie tylko informacji o rezultatach naszej aktywności, ale też zaproponują zestawy ćwiczeń dostosowane do naszych potrzeb oraz możliwości.

Pierwsze uruchomienie najlepiej wykonywać z instrukcją producenta, gdzie znajdziemy, chociażby informacje na temat aplikacji mobilnej dedykowanej naszemu modelowi. Wybór odpowiedniej apki jest bardzo ważny, ponieważ zdarza się, że do nowszej wersji tej samej serii zegarków przewidziana jest inna aplikacja. Tę właściwą najpewniej znajdziemy w postaci kodu QR na opakowaniu lub w książeczce z instrukcją.

Żeby sparować telefon z zegarkiem, niezbędna jest łączność Bluetooth. Zdecydowana większość urządzeń dostępnych na rynku wykorzystuje właśnie tę technologię. Kiedy zegarek jest włączony, możemy z poziomu smartfonu wyszukać dostępne w zasięgu Bluetooth urządzenia.

 

Sprawdź: Pięć nieoczywistych funkcji smartwatcha – czy znasz je wszystkie


Wear OS czy WatchOS?


Część problemów z połączeniem smartwatcha z telefonem wynika z niekompatybilnego oprogramowania. Spośród inteligentnych zegarków dostępnych na rynku możemy wybierać między urządzeniami wyposażonymi w system operacyjny Watch OS, który przeznaczony jest smartfonom z systemem Android, a oprogramowaniem WatchOS, w który wyposażone są modele Apple Watch. Należy o tym wspomnieć w kontekście parowania, ponieważ o ile zegarki takich marek jak Samsung czy Huawei możemy połączyć z iPhone’em dzięki aplikacji Wear OS dostępnej w App Store, o tyle Apple Watch można sparować wyłącznie z innym produktem Apple.

W związku z tym, nawet jeśli interesują nas możliwości i rozbudowana funkcjonalność np. najnowszego Apple Watch Series 8, ale korzystamy ze smartfonu z Androidem, stajemy przed wyborem: zakup innego zegarka lub zmiana telefonu na iPhone.

 

Sprawdź: Jaki smartwatch do 1000 zł wybrać? Podpowiadamy!

 

Jak sparować zegarek z telefonem? Pamiętaj o tych krokach


Aby bezproblemowo zacząć cieszyć się funkcjonalnością swojego nowego smartwatcha, należy odpowiednio go sparować z telefonem. Wspomnieliśmy już o włączonej łączności Bluetooth. Równie ważne jest sprawdzenie, czy bateria w zegarku jest naładowana. W przypadku zupełnie nowych urządzeń często w pierwszej kolejności wymagają one połączenia do ładowarki.

Przed próbą połączenia warto też sprawdzić, czy w obu urządzeniach nie uruchomiono trybu samolotowego. Czasami można zrobić to przez przypadek, a potem głowić się przez długi czas, dlaczego oprogramowanie się nie aktualizuje lub zegarek nie chce sparować się ze smartfonem.
Wspomnieliśmy już o odpowiedniej aplikacji. Często są to programy dedykowane poszczególnym modelom jak Mi

Fit dla produktów Xiaomi czy Galaxy Wearable dla zegarków Samsunga. Można także skorzystać z uniwersalnych aplikacji jak Wear OS, ale istnieje ryzyko, że w ten sposób nie uzyskamy dostępu do pełni możliwości naszego smartwatcha.

Często możliwość parowania czy zapisywania danych z zegarka możliwa jest dopiero po założeniu sobie konta w aplikacji. Nie warto więc pomijać tego kroku, ponieważ zazwyczaj jest on niezbędny, aby w pełni cieszyć się z możliwości swojego zegarka.

Dopiero po spełnieniu wszystkich wymagań, można wybrać opcję: Skonfiguruj/Paruj/Połącz/Synchronizuj – zależnie od urządzenia. Kiedy parowanie będzie ukończone, zyskamy dostęp do takich funkcji jak personalizacja wyglądu tarczy, historia zapisów naszych pomiarów czy ustawienia powiadomień.

Teraz wiesz już, jak połączyć smartwatch z telefonem i o czym pamiętać przy pierwszym uruchomieniu. Nowoczesne inteligentne zegarki mają nam wiele do zaoferowania, dlatego smartwatch to świetny sposób na monitorowanie swojego zdrowia i trybu życia.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl