Jak prawidłowo dbać o telefon 5 praktycznych porad dla użytkowników (1).jpg
Porady

Jak prawidłowo dbać o telefon?

23 listopada 2022 4 minuty czytania

Zastosowanie szkła hartowanego, prawidłowe ładowanie, regularne czyszczenie telefonu – to jedynie niektóre z działań wydłużających żywotność tego urządzenia.

Zastosowanie szkła hartowanego, prawidłowe ładowanie, regularne czyszczenie telefonu – to jedynie niektóre z działań wydłużających żywotność tego urządzenia. Jak powinno się dbać o telefon, aby służył nam przez jak najdłuższy czas i to bez zarzutu? Przedstawiamy 5 praktycznych porad.

Spis treści:

  1. Jak dbać o telefon dotykowy? Zabezpiecz ekran!

  2. Ładowanie smartfona – tylko na 80%

  3. Czyszczenie i konserwacja telefonu

  4. Rozsądnie korzystaj z aplikacji

  5. Zadbaj o bezpieczeństwo telefonu

1. Jak dbać o telefon dotykowy? Zabezpiecz ekran!

Pierwsza wskazówka to obowiązkowy element korzystania z telefonu dotykowego. Ekran smartfona jest podatny na uszkodzenia, dlatego jego ochrona powinna być nieodłącznym elementem zakupu urządzenia. Najczęściej stosuje się folie ochronne lub szkła hartowane. Smartfon warto zabezpieczyć także zamykanym etui.

Folia ochronna lub szkło hartowane

Kiedy warto wybrać folię na telefon? Jest to z pewnością rozwiązanie niedrogie i zabezpieczające przed rysami czy zabrudzeniami. Bywa jednak, że folia zniekształca kąty widzenia i wpływa na nasycenie kolorów. Folia nie zabezpieczy także telefonu przed rozbiciem szyby podczas upadku – w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzają się szkła hartowane. Tego rodzaju zabezpieczenie jest solidne i estetyczne, świetnie chroniące telefon przed zarysowaniami czy poważniejszymi pęknięciami. Aby jednak szkło hartowane odegrało swoją rolę, powinno mieć odpowiedni stopień twardości w skali Mohsa. Najlepsze szkła mają powłoki o twardości na poziomie 9.

Etui ochronne

Poza folią lub szkłem warto zainwestować w dobre etui. Nie kierujmy się samym wyglądem, chociaż to łatwy sposób na personalizację wyglądu smartfona, ale wybierzmy futerał pod kątem ochrony przed trudnymi warunkami pogodowymi czy zarysowaniami.

2. Ładowanie smartfona – tylko na 80%

Okazuje się, że prawidłowe ładowanie telefonu nie powinno polegać na osiąganiu 100% energii, ale zaledwie… 80. Co więcej, istotny jest moment podłączenia telefonu do ładowarki. Specjaliści wskazują, że najlepszą żywotność baterii zapewni ładowanie w momencie, gdy energia jest na poziomie 20%. Te proste zasady pozwolą nam cieszyć się sprawną baterią w smartfonie przez wiele lat.

3. Czyszczenie i konserwacja telefonu

Smartfon należy regularnie czyścić, zarówno mechanicznie, jak i pod względem... systemu.

Czyszczenie mechaniczne

Jeśli chodzi o konserwację mechaniczną, mowa jest m.in. o czyszczeniu ekranu oraz usuwaniu pyłu i kurzu w celu ochrony podzespołów urządzenia. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać ściereczkę z mikrofibry. Wystarczy ją delikatnie zwilżyć specjalnym środkiem do konserwacji smartfonów lub na bazie alkoholu. Warto również zastosować spray do czyszczenia ekranów. Podczas konserwacji należy pamiętać także o czyszczeniu różnych zakamarków obudowy i gniazd. W tym celu niezastąpione będzie tzw. sprężone powietrze, którego używa się np. do czyszczenia laptopów.

Czyszczenie pamięci

Czyszczenie smartfona powinno obejmować także system. Regularnie usuwaj niepotrzebne zdjęcia, screeny, pobrane pliki. Warto raz na jakiś czas skorzystać z funkcji czyszczenia pamięci wbudowanej w każdym nowoczesnym telefonie. Zaleca się także regularne aktualizacje oprogramowania i aplikacji – pozwoli to na bezpieczniejsze i bardziej płynne korzystanie z urządzenia.

4. Rozsądnie korzystaj z aplikacji

Płynność systemu zapewni rozsądne korzystanie z aplikacji. Im więcej aplikacji będziemy pobierać, tym mocniej obciążymy system, czego efektem będą zawieszenia, szybkie rozładowywanie się baterii czy różne błędy uniemożliwiające komfortowe korzystanie ze smartfona. Takie sytuacje mogą zdarzyć się nawet na urządzeniach z najwyższej półki.

Co jakiś czas warto więc przyjrzeć się zainstalowanym aplikacjom i usunąć te, które przestały być nam potrzebne. Szczególnie dużo uwagi powinniśmy poświęcić aplikacjom wykorzystującym sporo pamięci telefonu. Aplikacje należy także regularnie aktualizować, aby zapewnić im prawidłowe działanie.

5. Zadbaj o bezpieczeństwo telefonu

Jeśli nasz telefon wpadnie w niepowołane ręce, sprawca może go wykorzystać do wielu celów – zwłaszcza jeśli wśród aplikacji znajduje się np. aplikacja banku czy portfel do płatności NFC.

Wykorzystaj zabezpieczenia biometryczne

Jeśli telefon nie posiada np. zabezpieczenia biometrycznego pozwalającego odblokować go za pomocą odcisku palca (czytnik linii papilarnych), potencjalny złodziej może łatwo dostać się do systemu, sprawnie pokonując zabezpieczenie w postaci kodu PIN. Warto więc wprowadzić na swoim smartfonie nowoczesne zabezpieczenie na zasadzie odcisku palca lub skanu twarzy. PIN oczywiście też jest potrzebny, ale nie powinien być jedynym zabezpieczeniem. Ponadto ustawiając kod, pamiętaj, aby nie był on oczywisty – jak np. rok urodzenia.

 

Sprawdź także: Czym są zabezpieczenia biometryczne smartfona

 

Rozsądne korzystanie z Wi-Fi

Oszuści internetowi często tworzą własne sieci, aby uzyskać dostęp do wrażliwych danych użytkowników – w tym numerów kont bankowych czy ważnych informacji potrzebnych do logowania. Podłączając się zatem do nieznanej Ci sieci Wi-Fi - np. w miejscu publicznym – upewnij się, że jest ona bezpieczna.

Jak dbać o telefon z Androidem?

Jeśli posiadamy smartfon z Androidem, koniecznością będzie także inwestycja w dobry program antywirusowy. Niestety użytkownicy korzystający z Androida częściej padają ofiarami oszustów internetowych niż posiadacze telefonów z logo jabłka.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl