jak-profesjonalnie-nagrac-wideo.jpg
Porady

Jak profesjonalnie nagrywać video smartfonem?

4 września 2020 6 minut czytania

Nagrywanie filmów za pomocą smartfonów kiedyś było mrzonką. Małe i poręczne kamery dają zupełnie nowe możliwości filmowcom. Sprawdź, jak je wykorzystać.

Czy wiesz, że oryginalny Apple iPhone, zaprezentowany w roku 2007, nie miał możliwości nagrywania filmów? Na tę funkcjonalność musieliśmy poczekać dopiero do trzeciej generacji iPhone’ów, oznaczonej symbolem 3GS. Smartfony producenta z Cupertino szybko zaczęły jednak nadrabiać zaległości względem konkurencji i dziś są uważane za jedne z najlepszych urządzeń do nagrywania filmów na rynku.

Coraz bardziej zaawansowane kamery oraz stale rosnąca moc obliczeniowa smartfonów dają duże możliwości amatorom kinematografii. Dzięki programom do obróbki video bezpośrednio na smartfonie możesz dziś nagrać, obrobić i udostępnić nagranie bezpośrednio „z terenu”.

Nagrywanie filmów to interesująca i stale zdobywająca popularność aktywność, która otwiera nowe metody ekspresji przed współczesnymi twórcami. Dla kreatywnych i aktywnych osób może się to z powodzeniem stać źródłem stałego zarobku. W dzisiejszych czasach, w erze Instagrama i vlogów, umiejętność nagrywania ciekawych filmów to wręcz podstawa. Znając kilka prostych technik – opisanych poniżej – możesz uzyskać bardzo ciekawe efekty i sprawić, że Twój przekaz będzie atrakcyjny i popularny wśród odbiorców.

Podstawy i kadrowanie, złote proporcje

Jeśli porozmawiasz z przedstawicielami „starej szkoły” filmowców, prawie każdy będzie zdania, że filmy powinno się nagrywać telefonem ustawionym poziomo. Daje Ci to znany, „filmowy” kadr, który później można w całości odtworzyć na ekranie laptopa lub telewizora.

Dziś jednak sytuacja trochę się zmieniła – coraz więcej treści konsumujemy na ekranach smartfonów, a te urządzenia zazwyczaj trzymamy w pionie. Filmy tworzone np. na instagramowe relacje lub na TikTok’a są przeznaczone właśnie do takiego pionowego formatu oglądania. Jeśli nagrywasz materiał na takie media społecznościowe, ustaw telefon w pionie. Pamiętaj jednak, że takie nagranie na zwykłym monitorze będzie pomniejszone, z dużymi czarnymi pasami po bokach filmu. 

Instagramowy, „kwadratowy” format postów wprowadził tu dodatkowe wyzwanie. Umieszczając filmy na swoim koncie – niezależnie, czy nagrywasz w pionie, czy poziomie – krawędzie nagrania wychodzące poza kadr zostaną usunięte. Jeśli myślisz o publikacji na Instagramie, zadbaj zatem o to, aby obiekty na filmie znajdowały się w centralnym miejscu kadru.

Zupełnie inne podejście wykorzystaj, jeśli nagrywasz film do np. relacji YouTube czy do domowego teledysku. Wśród scenarzystów i autorów zdjęć popularne jest określenie tzw. „złotych proporcji” – wizualnie najlepsze są ujęcia, w których obiekt jest przesunięty nieco w bok kadru. Przy takim ustawieniu w naturalny sposób możesz przedstawić nie tylko nagrywany obiekt, ale też tło, na jakim się znajduje.

Przykład złotych proporcji jest widoczny na zdjęciu poniżej. Główny obiekt na zdjęciu – muszla – znajduje się nieco z boku. Centralny element zdjęcia, który najbardziej skupia wzrok oglądającego, jest przesunięty względem środka zarówno w pionie, jak i w poziomie, zbliżając się do złotych proporcji.

Znalezienie złotych proporcji może Ci ułatwić włączenie linii siatki w ustawieniach aplikacji aparatu. Siatka przedstawia złote proporcje w kadrze, więc nagrywając film, zadbaj o to, aby twarz Twojego aktora znajdowała się za linią, najlepiej w miejscu przecięcia linii pionowej i poziomej.

Rozdzielczość filmu

Coraz więcej smartfonów umożliwia nagrywanie w rozdzielczości 4K, a nawet wyższej – tegoroczna linia smartfonów Samsung Galaxy S20 wspiera bardziej szczegółowe nagrania 8K. W przypadku filmów niekoniecznie może to być jednak zaletą. Przede wszystkim ludzki wzrok nie jest w stanie rozróżnić zbyt drobnych detali. W większości sytuacji i dla większości osób już rozdzielczość Full HD zapewnia doskonałą szczegółowość.

Niższą rozdzielczość warto jednak wybrać z innego powodu – z powodu wysokich wymogów co do mocy obliczeniowej większość smartfonów oferuje stabilizację obrazu tylko do rozdzielczości Full HD. Jeśli wybierzesz wyższą rozdzielczość nagrania, filmy uchwycone w ruchu będą znacznie bardziej poruszone, z zauważalnie skaczącym obrazem. Wyższe rozdzielczości są przeznaczone raczej do nagrywania na statywie, gdy smartfon stoi nieruchomo.

Obejrzyj również recenzje: Feiyutech Vlog Pocket - TEST - Gimbal do telefonu - Opinie Mobileo

Ilość klatek w filmie

Osobną kwestię stanowi ilość klatek w nagraniu. Standardowe filmy na smartfonach były nagrywane z prędkością 30 klatek na sekundę, ale w ostatnich latach popularność zyskała częstotliwość 60 klatek na sekundę. Taki film jest zauważalnie płynniejszy i bardziej szczegółowy, ale w skrajnych przypadkach może wywoływać efekt „telenoweli brazylijskiej” lub „opery mydlanej” – jeśli kiedyś przeglądając kanały, trafiłeś na takie nagranie, z pewnością instynktownie zwróciłeś uwagę, że są „inne” od pozostałych nagrań w telewizji.

Dzieje się tak, ponieważ od początków kinematografii większość filmów została nagrana przy użyciu specyficznego formatu 24 klatek na sekundę. Zmniejszona ilość klatek znajduje się na krawędzi tego, co nasz wzrok jest w stanie ocenić jako płynnie poruszający się obraz. Początkowo tak robiono ze względu na koszty taśm filmowych, jednak stało się to popularne z innego powodu.

Film nagrany z prędkością 24 klatek na sekundę sprawia kojące, „senne” wrażenie. Przy takiej szczegółowości ludzkie oko przestaje odczytywać niektóre mikroekspresje na twarzach aktorów, znikają też subtelne drgania z poruszających się obiektów. Wszystko wygląda tak, jakby „płynęło”, dając wrażenie oglądania sennego marzenia. To bardzo subtelny i podświadomy efekt, który jest znany i popularny wśród twórców.

Obiektywy aparatu

W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi widok 3 lub 4 różnych aparatów na plecach telefonu. Głównie wynika to z obiektywów, których konstrukcja ma pokrywać większą lub mniejszą część naszego pola widzenia. Dzięki temu Twój smartfon nieco przypomina cały zestaw kamer wykorzystywanych przez profesjonalnych filmowców.

Podczas kręcenia filmów w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie aparat ultraszerokokątny, który najlepiej pokrywa pole widzenia ludzkiego oka. Możesz dzięki niemu uzyskać bogate, naturalne kadry, w których sceneria jest równie istotna co główny bohater. Taki aparat będzie też bardzo pomocny podczas nagrywania w małych pomieszczeniach i pozwoli Ci uchwycić całą scenę.

Z drugiej strony, jeśli Twój smartfon posiada teleobiektyw do zdjęć z przybliżeniem, może on być idealny do robienia portretów i zbliżeń na twarz aktorów. Optyka takiego obiektywu sprawia, że naturalnie rozmywa on tło za aktorem, jeśli nieco oddalisz się od fotografowanego obiektu.

Aparat główny zazwyczaj łączy zalety obu powyżej opisanych aparatów, dodatkowo oferując wyższą jakość i szczegółowość nagrań. We współczesnych smartfonach aparat główny jest też bardzo skuteczny podczas nagrywania w słabym świetle. Mając do dyspozycji nowoczesnego smartfona, masz zatem cały wachlarz aparatów do nagrywania filmów, które możesz wykorzystać w każdej sytuacji.

Programy do edycji filmów

Jeśli udało Ci się już nagrać kilka ciekawych ujęć, czas je połączyć i stworzyć Twój pierwszy materiał. Konieczne do tego będzie oprogramowanie do przycinania i łączenia ze sobą poszczególnych fragmentów, ale i to dziś nie jest przeszkodą.

Urządzenia Apple

Na iPhone’ach najpopularniejszym i najprostszym w użyciu programem jest autorska apka iMovie firmy Apple, która posiada niezbędne narzędzia do tworzenia nagrań bezpośrednio na telefonie. Dzięki niej nawet początkujący użytkownicy mogą uzyskać spektakularne efekty. Jeśli szukasz bardziej zaawansowanego programu, polecamy pakiet Premiere Rush CC ze stajni Adobe. Ten znany producent skondensował swoją ekspertyzę do formy mobilnej aplikacji, która na telefonie daje bardzo podobne możliwości do profesjonalnych programów do obróbki filmów.

Urządzenia Google

Użytkownicy smartfonów z systemem Android również mają szeroki wybór aplikacji. Jedną z najpopularniejszych apek do obróbki wideo jest FilmoraGO, która oferuje komplet podstawowych funkcji. Firma Adobe przygotowała też swój pakiet aplikacji z myślą o systemie Google, z których do obróbki filmów najpopularniejszą jest Adobe Premiere Clip.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl