Jak włączyć funkcję OTG w telefonie Podpowiadamy 1.jpg
Porady

Jak włączyć funkcję OTG w telefonie? Podpowiadamy

23 maja 2023 4 minuty czytania

Użyteczność telefonu nie ogranicza się wyłącznie do obsługi funkcji, które przewidział producent.

Użyteczność telefonu nie ogranicza się wyłącznie do obsługi funkcji, które przewidział producent. Można je zwiększyć przy pomocy dodatkowych akcesoriów. Służy do tego pewien obecny w systemach iOS i Android standard łączności. Warto dowiedzieć się, co to jest OTG i ile codziennych czynności może ułatwić.

Spis treści:

  1. Co to jest USB OTG?

  2. Jak sprawdzić, czy telefon obsługuje OTG?

  3. Jak włączyć funkcję OTG?

  4. Do czego można wykorzystać OTG?

Co to jest USB OTG?

USB OTG (On-The-Go) to standard łączności przewodowej umożliwiający komunikację między smartfonem lub tabletem a urządzeniami zewnętrznymi, tzw. peryferiami. Dzięki niemu użytkownicy wielu sprzętów mobilnych nie muszą wykorzystywać komputera w roli pośrednika wymiany danych. Co ważne, korzystanie z tej funkcji nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Połączenie między urządzeniami nawiązywane jest na jeden z dwóch sposobów. W wielu telefonach i tabletach nie trzeba robić nic, by uruchomiło się automatycznie. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Jak włączyć USB OTG, gdy smartfon nie reaguje na podpięty sprzęt? Na ogół wystarczy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu.

Z użyteczności standardu OTG użytkownicy urządzeń mobilnych cieszą się już niemal od początku ich istnienia. Niestety, mimo tego, że nie jest to żadna nowa technologia, nadal wiele osób nie może jej używać. Problem nie dotyczy posiadaczy sprzętu Apple, ponieważ wszystkie nowsze generacje iPhone’ów i iPadów obsługują tę funkcję. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku właścicieli smartfonów i tabletów pracujących na systemie operacyjnym Android. Jedynie część z nich komunikuje się z urządzeniami zewnętrznymi. Należą do nich np. Samsungi Galaxy S, które oferuje klientom m.in. sieć Play. Na szczęście koreańskie flagowce nie są wyjątkiem.

Sprawdź:  Zalety ekosystemu Apple. Dlaczego przyciąga tak wielu fanów?

Jak sprawdzić, czy telefon obsługuje OTG?

Wydawać by się mogło, że najprostszym sposobem na dowiedzenie się, czy smartfon lub tablet obsługuje funkcję OTG, jest sprawdzenie jego specyfikacji technicznej. W rzeczywistości trzeba jednak przygotować się na długie poszukiwania, ponieważ producenci nie eksponują tej informacji na pudełkach, a często nawet na własnej stronie internetowej. Z tego powodu lepszym pomysłem jest przejście do ustawień urządzenia i poszukanie OTG w opcjach podłączonych sprzętów. Zamiast tego można też pobrać aplikację ze sklepu Google Play. W jego zasobach znajduje się kilka prostych programów, które błyskawicznie weryfikują, czy sprzęt obsługuje USB OTG.

Istnieje jeszcze jeden sposób, ale przed jego wypróbowaniem trzeba się zastanowić, czy warto to zrobić. Polega on na podłączeniu do telefonu drugiego urządzenia. Choć w teorii wydaje się to najprostszą i najszybszą metodą, w praktyce jest mało prawdopodobne, by była skuteczna. W ten sposób można m.in. sprawdzić, jak włączyć OTG w telefonie Samsung. Gniazda micro USB i USB-C rzadko jednak obsługują OTG bez przejściówek. Kupowanie takiego akcesorium tylko po to, by sprawdzić obecność tej funkcji w urządzeniu, mogłoby okazać się niepotrzebnym wydatkiem.

Sprawdź:  Kabel kablowi nierówny – na co zwrócić uwagę podczas wybierania kabla USB?

Jak włączyć funkcję OTG?

Jeśli jest już pewne, że smartfon lub tablet są w stanie komunikować się z innymi sprzętami, pozostaje kupić przejściówkę. Tego rodzaju dodatki składają się z dwóch slotów. Z jednej strony znajduje się port Lightning (jeśli zewnętrzne urządzenie ma zostać podłączone do iPhone’a) lub jeden ze slotów znajdujących się w innych sprzętach mobilnych, czyli micro USB lub USB-C. Drugi koniec przejściówki zaopatrzony jest w gniazdo USB-A. Aby rozpocząć wymianę danych między urządzeniami, należy je podpiąć do kompatybilnego (czyli też USB-A) slotu peryferium, a następnie całość do gniazda ładowania smartfona.

Jak włączyć OTG w telefonie w inny sposób? Jedyną metodą jest zakup urządzenia zewnętrznego wyposażonego w port zgodny z tym, który jest w smartfonie lub tablecie. Przykładem są pendrive’y wyposażone w złącze USB-C. Niezależnie jednak od tego, czy dodatkowy sprzęt zostanie podpięty bezpośrednio, czy za pomocą przejściówki, na ekranie powinno pokazać się okno z komunikatem informującym o połączeniu. Jeśli go nie widać, trzeba sprawdzić, czy nie widnieje on w panelu powiadomień.

Sprawdź:  Co to jest USB typu C i jakie jest jego zastosowanie?

Do czego można wykorzystać OTG?

USB OTG można wykorzystać do połączenia wielu sprzętów, rozszerzając tym samym funkcjonalność telefonu. Co więcej, w wielu okolicznościach daje to szansę obejścia się bez komputera. Jednym z przykładów jest właśnie dostęp do plików zapisanych na pendrive lub dużym dysku zewnętrznym. Funkcja ta sprawdzi się też, gdy trzeba będzie wydrukować dokument lub załącznik z e-maila znajdujący się na urządzeniu mobilnym. Zamiast łączyć je z komputerem, da się to zrobić, podpinając smartfon od razu do drukarki.

Na tym nie kończą się możliwości USB OTG. Jak zrobić z telefonu np. przenośną konsolę? To proste – wystarczy połączyć go z gamepadem. Dzięki tej funkcji mobilny sprzęt przyda się też do pracy, ponieważ może komunikować się z myszką i klawiaturą. Przyda się także, gdy potrzebny okaże się transfer danych w drugą stronę. Za pomocą OTG da się bowiem m.in. wysłać zdjęcia i filmy z pamięci telefonu na dysk zewnętrzny.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl