Chcąc dowiedzieć się, jak wyłączyć powiadomienia w telefonie, warto początkowo w ogóle poznać zasady ich działania i specyfikę. Czym zatem dokładnie są i jak można nimi zarządzać? Podpowiadamy!
Spis treści:
Czym są powiadomienia w telefonie?
Większość z nas na co dzień korzysta z kilku różnych rodzajów powiadomień. Głównie są to tzw. push notifications (powiadomienia wypychane), które są wysyłane na telefon przez aplikacje, jak np. wiadomości na Messengerze. Inne to powiadomienia lokalne – generowane konkretnie przez twój smartfon, np. przypomnienia z kalendarza. Jako kolejne warto wymienić tzw. ciche powiadomienia, które – jak sama nazwa wskazuje – pojawiają się bez żadnego dźwięku. Często używane są np. do aktualizacji treści w tle. Co więcej, możemy też dostawać powiadomienia interaktywne, które umożliwiają szybkie odpowiedzi, bez otwierania aplikacji, np. odpowiadanie na SMS-a wprost z powiadomienia.
Sprawdź też: VPN – co to jest i jak włączyć na swoim komputerze oraz telefonie?
Skupiając się jednak na tych, które są najpopularniejsze, czyli wysyłanych przez serwery aplikacji na telefon użytkownika, warto wiedzieć, że ich działanie opiera się na współpracy systemu operacyjnego, samej aplikacji oraz internetu.
Powiadomienia w telefonie – jak działają?
Początkowo aplikacja – Facebook, WhatsApp czy jakakolwiek inna – wysyła żądanie do serwera. który następnie kieruje wiadomość do aplikacji klienckich. Za przesyłanie wiadomości odpowiada tu jeden z tzw. backend’ów (czyli taki element infrastruktury, którego użytkownicy nie widzą, ale jest niezbędny do prawidłowego działania). Dwa najpopularniejsze systemy operacyjne korzystają jednak z innych usług w tym zakresie:
-
Android -> Firebase Cloud Messaging (FCM) od Google;
-
iOS -> Apple Push Notification Service (APNs) od Apple.
W kolejnym kroku, gdy Android lub iOS odbierze powiadomienie, przesyła je do użytkownika. Co jednak istotne, początkowo sprawdzane jest, czy dana aplikacja ma uprawnienia do wyświetlania powiadomień i w jakiej formie (baner, dźwięk, ikona na ekranie). W efekcie, jeżeli użytkownik nie wyłączy powiadomień na telefonie, widzi je wyskakujące na ekranie, np. jako dymek.
Co jeszcze warto wiedzieć o powiadomieniach w telefonie?
-
Powiadomienia push wymagają dostępu do internetu (Wi-Fi lub danych komórkowych), ponieważ są wysyłane przez serwery aplikacji.
-
Lokalne powiadomienia, jak np. budzik czy przypomnienia z kalendarza, internetu nie potrzebują, ponieważ są generowane przez system operacyjny telefonu.
-
Wśród zalet włączonych powiadomień na telefonie można wymienić: szybki dostęp do ważnych informacji, wsparcie w organizacji dnia codziennego (np. przypomnienia o spotkaniach czy wydarzeniach), błyskawiczna komunikacja (Instagram DM, Messenger itd.), bycie na bieżąco z różnego rodzaju ostrzeżeniami, które mogą wysyłać np. aplikacje antywirusowe.
Sprawdź też: Spam – co to jest, jak pozbyć się niechcianych wiadomości?
Dlaczego warto wiedzieć, jak wyłączyć powiadomienia w telefonie?
Owszem, powiadomienia mogą być bardzo pomocne, ale mają też swoje minusy, które dla niektórych osób mogą być kluczowe. Mowa m.in. o rozpraszaniu uwagi. Wyskakujące dymki mogą utrudniać pracę czy naukę, zwłaszcza jeśli np. ktoś znajomy wysyła właśnie kilkanaście wiadomości, jedna za drugą.
Minusem jest też szybsze zużywanie się baterii. Wynika to z faktu, że im częściej pojawiają się powiadomienia, tym częściej telefon jest „wybudzany” ze stanu uśpienia. Co więcej, powiadomienia w telefonie mogą też powodować szybsze zużywanie się danych komórkowych (aplikacje częściej odświeżają treści w tle).
Jak łatwo zatem wnioskować, warto ograniczyć powiadomienia dla mniej ważnych, rzadziej używanych aplikacji. Pomocne może być też korzystanie z trybu „Nie przeszkadzać”, który pozwala wyłączyć powiadomienia w telefonie np. tylko w określonych godzinach.
Jak włączyć i jak wyłączyć powiadomienia w telefonie?
Wiedza o tym, jak zarządzać powiadomieniami jest zatem bardzo ważna. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma tu uniwersalnej ścieżki, ponieważ występują pewne różnice, chociażby pomiędzy systemami operacyjnymi. Przedstawiamy zatem dwa główne warianty:
Android
Włączanie/wyłączanie powiadomień dla wszystkich aplikacji:
-
Otwórz „Ustawienia” telefonu.
-
Przejdź do „Powiadomienia” (lub „Powiadomienia aplikacji” bądź podobne, co występuje w starszych wersjach Androida).
-
Wybierz „Wszystkie aplikacje” lub podobną opcję.
-
Znajdź aplikację, dla której chcesz zmienić powiadomienia – kliknij w nią.
-
Włącz lub wyłącz opcję „Pokaż powiadomienia” (co ważne, można wyłączyć wszystkie powiadomienia, jakie przesyła dana aplikacja, lub wybrać tylko określone ich kategorie, np. powiadomienia na ekranie blokady).
Wyłączanie powiadomień dla konkretnej aplikacji (szybszy sposób)
-
Gdy dostaniesz powiadomienie, przytrzymaj je palcem.
-
Możesz też dostać się do najnowszych powiadomień poprzez przesunięcie palcem z góry w dół ekranu – wybrane powiadomienie naciśnij i przytrzymaj.
-
Wybierz „Zarządzaj” lub „Ustawienia”, a następnie „Powiadomienia” (bądź podobne).
-
Jeśli chcesz je całkowicie wyłączyć, odznacz opcję „Wyłącz powiadomienia”, „Zablokuj wszystkie” lub podobne.
Tryb „Nie przeszkadzać”
-
Otwórz „Ustawienia” -> „Dźwięk i wibracje” -> „Nie przeszkadzać”.
-
Możesz ustawić wyjątki, jak np. połączenia od wybranych kontaktów.
iPhone (iOS)
Włączanie/wyłączanie powiadomień dla aplikacji:
-
Otwórz „Ustawienia”.
-
Przejdź do „Powiadomienia” i wybierz aplikację, dla której chcesz je zmienić.
-
Włącz lub wyłącz opcję powiadomień – w iOS, podobnie jak w wyżej opisanym Androidzie, także można odznaczyć tylko konkretną opcję, np. zezwolić na wyskakiwanie powiadomień na ekranie blokady i w Centrum powiadomień, ale już nie zgodzić się na pojawianie się banerów.
Tymczasowe wyciszenie powiadomień z Centrum Powiadomień
-
Gdy dostaniesz powiadomienie, przesuń je w lewo.
-
Wybierz „Opcje”.
-
A następnie: „Wycisz na 1 godz.”, „Wycisz na dziś”, „Wyłącz” lub „Pokaż ustawienia” (w tym ostatnim przypadku przejdziesz do pełnych ustawień danej aplikacji).
Tryb „Nie przeszkadzać” i Tryb skupienia
-
Otwórz „Ustawienia” i wybierz „Tryb skupienia” (księżyc na fioletowym tle).
-
Następnie kliknij w interesującą cię opcję, np. „Nie przeszkadzać”.
-
Dalej przejdziesz do ustawiania harmonogramu (godzin, w których tryb „Nie przeszkadzać” będzie się codziennie lub w wybrane dni włączał) lub wyjątki dla wybranych kontaktów, aplikacji itp.
-
Alternatywnie można też przesunąć palcem z górnego prawego rogu ekranu w dół i w Centrum sterowania wybrać „Skupienie” (ikona półksiężyca) -> pojawią się różne opcje wyciszenia.
Sprawdź też: Jak przenieść dane z Androida na iPhone’a?
Odpowiedzi na to, jak wyłączyć powiadomienia w telefonie, jest co najmniej kilka. Co jednak najważniejsze, nie jest to zadanie trudne i dosłownie za pomocą kilku kliknięć możesz pozbyć się niechcianych dymków.