Spis treści:
1. Internet w tablecie na kartę
2. Internet w tablecie bez karty SIM
3. Tethering danych
Bez względu na to, czy tablet służy nam do rozrywki, czy może jest niezbędny do pracy, zazwyczaj korzystamy z niego w trybie online. Jak zapewnić sobie dostęp do sieci? Głównym aspektem będzie charakterystyka samego urządzenia, dlatego zachęcamy do lektury także osoby, które dopiero planują zakup własnego tabletu.
Internet w tablecie na kartę
Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której tablet nie potrzebuje żadnych dodatkowych urządzeń, aby móc połączyć się z internetem. Uwzględnia to także router, który tworzy w domu bądź w pracy sieć bezprzewodową. Jak mieć internet w tablecie bez Wi-Fi?
Jest na to sposób, trzeba jednak dokładnie sprawdzić, jaki tablet wybieramy. Większość modeli posiada jedynie kartę sieciową, która umożliwia łączenie się z siecią Wi-Fi. Niemniej część tabletów wyposażona jest także w modem ze slotem na kartę SIM. Wówczas możliwe jest korzystanie z tabletu na identycznych zasadach co smartfon. Wystarczy starter z kartą SIM oraz wykupienie pakietu internetu mobilnego. W Play znajdziemy paczki bez limitu danych, które umożliwiają korzystanie z sieci z pełną prędkością do wskazanego pułapu danych od 1 GB do nawet 200 GB. Warto również zwrócić uwagę na okres ważności oferty, aby w porę wykupić nowy pakiet. Kiedy już wybraliśmy ofertę dla siebie, wystarczy połączyć się z internetem w kilku prostych krokach:
- umieszczamy kartę SIM w slocie (jeśli ma zaślepkę, nie zapominajmy o jej założeniu, żeby nie zgubić przypadkowo karty),
- w ustawieniach tabletu odnajdujemy menu „Dane komórkowe” (dla urządzeń z Androidem) i tam włączmy opcję transmisji danych,
- wymagana może być również konfiguracja APN w tablecie.
Tablety z modemem przeważnie należą do droższych i nie wszyscy producenci posiadają urządzenia wyposażone w możliwość obsługi kart SIM. Nawet niezwykle wydajny iPad dostępny jest w sprzedaży w dwóch wersjach: z modemem lub wyłącznie z kartą sieciową.
Sprawdź: Jaki tablet dla studenta wybrać?
Internet w tablecie bez karty SIM
W sytuacji, kiedy nie mamy tabletu z modemem albo ograniczony budżet uniemożliwia zakup takiego sprzętu, pozostaje nam łączność z Wi-Fi. Praktycznie każdy dostępny na rynku tablet umożliwia taki sposób łączności z siecią. Uruchomienie Wi-Fi w tablecie jest bardzo proste:
- uruchamiamy funkcję Wi-Fi w tablecie,
- z listy dostępnych sieci wybieramy tę, z którą chcemy się połączyć,
- wpisujemy hasło, jeżeli sieć jest chroniona i zatwierdzamy połączenie.
W sytuacji łączenia tabletu z Wi-Fi warto wspomnieć o kilku dobrych praktykach, które warto mieć na uwadze, korzystając z tej funkcji. Przede wszystkim najlepiej łączyć się z zaufaną siecią, np. domową. Korzystanie z bezpłatnych punktów Wi-Fi może być przydatne, jeżeli jesteśmy poza domem, ale jednocześnie takie połączenie z niezabezpieczoną siecią może być dla nas ryzykowne. Otwiera to bowiem furtkę dla hakerów i oszustów, którzy przez otwartą sieć mogą włamać się do naszego urządzenia. Dlatego z publicznego Wi-Fi powinniśmy korzystać tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne.
Sprawdź: Bezpieczne WiFI - co i jak ustawić?
Tethering danych
Trzeci sposób na internet w tablecie bez karty SIM to tethering, czyli udostępnianie danych komórkowych z telefonu. Można to zrobić przy pomocy każdego smartfona, który na jakiś czas może zamienić się w hotspot Wi-Fi. Wówczas dane komórkowe przysługujące nam w ramach paczki internetu lub abonamentu, udostępniamy innym urządzeniom. Na czas tetheringu telefon wyłącza swoje Wi-Fi, aby samemu przekazywać sygnał.
Sprawdź: Aktywuj hotspot i udostępnij internet z telefonu
Jak włączyć tethering danych? W menu smartfona musimy znaleźć odpowiednią opcję, która zależnie od producenta telefonu będzie nazywać się inaczej. Przeważnie jest to któryś z trzech wariantów:
- udostępnianie internetu;
- hotspot;
- tethering/router Wi-Fi.
Po włączeniu funkcji powinniśmy zweryfikować dwie kwestie: jak nazywa się stworzona przez smartfon sieć, a także czy jest chroniona hasłem. To ważne, aby połączyć tablet z właściwym Wi-Fi, a także, żeby nikt nie wykorzystał udostępnianego przez nas sygnału.
Z kolei z poziomu tabletu łączenie przebiega identycznie, jak w przypadku zwykłego Wi-Fi. Znajdujemy odpowiednią sieć (zazwyczaj domyślnie jest to nazwa modelu smartfona), przepisujemy hasło i gotowe, mamy internet w tablecie.
To najpopularniejsze sposoby na dostęp do sieci w tablecie, aczkolwiek nie wszystkie. Chociaż obecnie to rzadkość, niemniej można też skorzystać z modemu mobilnego na USB. Wówczas kartę SIM wkładamy to urządzenia, a te podpinamy bezpośrednio lub przejściówką do tabletu. Podobnie z kablem Ethernet. Tutaj również najprawdopodobniej niezbędna będzie przejściówka Ethernet - > USB.