Jak zabezpieczyć telefon przed wirusami (2).jpeg
Porady

Jak zabezpieczyć telefon przed wirusami? Sprawdzone sposoby

11 kwietnia 2024 4 minuty czytania

Chroń swój telefon przed wirusami! Poznaj sprawdzone sposoby zabezpieczenia urządzenia przed zagrożeniami. Przeczytaj i dowiedz się więcej już teraz!

W pamięci smartfonów użytkownicy przechowują wiele wrażliwych danych. Numery kart płatniczych, hasła do aplikacji czy nawet prywatne zdjęcia – te i inne pliki to łakome kąski dla hakerów. Jak sprawdzić, czy telefon został zawirusowany i co zrobić, żeby pozbyć się złośliwego oprogramowania? Oto kilka prostych metod i zasad postępowania na wypadek pobrania malware.

Spis treści:

  1. Oznaki zawirusowania telefonu

  2. Jakie są oznaki wirusa w przeglądarce smartfona?

  3. Sygnały o zainfekowaniu wirusem na liście kontaktów

  4. Jak przeskanować telefon?

  5. Jaki program antywirusowy na telefon wybrać?

  6. Proste metody zapobiegania zawirusowaniu smartfona

Oznaki zawirusowania telefonu

Złośliwe oprogramowanie na ogół jest tworzone przez hakerów o różnym poziomie umiejętności. Osoby mające duże zdolności do projektowania wirusów są w stanie je doskonale ukryć. W efekcie sprzęt ofiary nie daje żadnych sygnałów o zainfekowaniu. W takich przypadkach malware ujawnia się, dopiero gdy zechce tego cyberprzestępca.

Jeśli wirus na telefonie działa, po pewnym czasie może dać o sobie znać. Zdarza się też, że nie został dostatecznie dobrze zakamuflowany przez hakera. W obu sytuacjach osoby użytkujące zaatakowane urządzenia dostrzegą zmiany, których same nie wprowadzały. Widać je w:

  • przeglądarce;

  • liście kontaktów;

  • menu aplikacji.

     Sprawdź także: Jak usunąć wirusa z telefonu? Najważniejsze informacje dla posiadaczy Android i iPhone

Jakie są oznaki wirusa w przeglądarce smartfona?

O tym, że na dysk smartfona pobrał się malware, świadczy m.in. zmiana strony startowej przeglądarki. Czasem na jej miejscu pojawia się zupełnie inna witryna. Niekiedy też cyberprzestępcy podrabiają strony np. Google. W takim przypadku wirus na ogół przekierowuje na witryny, których użytkownik wcale nie wpisuje w wyszukiwarce.

Sygnały o zainfekowaniu wirusem na liście kontaktów

Oznaką zawirusowania telefonu są numery, które z nieznanych powodów pojawiły się pomiędzy innymi kontaktami. Ponadto niektóre ofiary hakerów w spisie połączeń znajdują takie, z którymi się nie łączyły. Co gorsza, bywa, że takie rozmowy zostają obarczone dodatkowymi kosztami.

Symptomy zawirusowania sprzętu w menu i aplikacjach

Czasem o tym, że na smartfonie jest wirus, można się przekonać po wejściu do aplikacji umożliwiającej przeglądanie zdjęć i grafik. W zaatakowanym urządzeniu pomiędzy plikami użytkownika znajdują się jeszcze inne np. dodatkowe zrzuty ekranu. Część osób nie musi jednak nawet tam zaglądać. O obecności malware świadczą także aplikacje, które nie zostały zainstalowane przez właściciela sprzętu.

     Sprawdź także: Weryfikacja dwuetapowa – dlaczego to tak istotne?

Jak przeskanować telefon?

Osoby, które podejrzewają, że na ich urządzeniu działa wirus, powinny niezwłocznie uruchomić aplikację do wykrywania malware. Na szczęście nie zawsze trzeba ją instalować. Część producentów tworzy i implementuje własne narzędzia. Dzięki temu smartfon jest zabezpieczony już od pierwszego uruchomienia. Wiele takich smartfonów znajduje się w ofercie Play.

Jak przeskanować smartfon z Androidem?

Pierwszy krok do sprawdzenia smartfonów z Androidem to przejrzenie listy aplikacji. Każdy producent inaczej nazywa swoje narzędzie do skanowania zasobów sprzętu. U jednych tę funkcję da się znaleźć w Panelu sterowania, u innych w Konserwacji urządzenia, a u kolejnych w miejscu o jeszcze innej nazwie.

Nie wszyscy producenci telefonów dodają własny program antywirusowy. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak pobrać zewnętrzną aplikację ze sklepu Google Play.

Jak przeskanować iPhone’a?

Koncern Apple również nie zdecydował się na fabryczne wgranie własnego programu antywirusowego. Jeśli więc wirus na iPhone'a zostanie pobrany, należy zainstalować zewnętrzną aplikację. Na szczęście w App Store swoje narzędzia udostępnia bardzo wielu czołowych producentów tego typu oprogramowania.

Jaki program antywirusowy na telefon wybrać?

W obu największych sklepach z aplikacjami użytkownicy smartfonów znajdą mobilne odpowiedniki komputerowych programów. Co ważne, także w tym przypadku darmowy antywirus na telefon zazwyczaj ma jeszcze swoją wersję premium. Za dodatkowe funkcje trzeba, oczywiście, zapłacić miesięczny abonament.

Którymi programami warto się zainteresować? Spośród tych, które dostępne są zarówno na Androida, jak i iOS, można wypróbować m.in.:

  • Avast Antivirus & Ochrona;

  • AVG Antywirus & Bezpieczeństwo;

  • McAfee Security: Antivirus VPN;

  • Norton 360: Antivirus Security;

  • Malwarebytes.

Osoby, które korzystają ze smartfonów z Androidem, mają szansę sprawdzić jeszcze jeden dobrze oceniany program. Jest nim ESET Mobile Security Antivirus od cenionego producenta narzędzi do skanowania i usuwania złośliwego oprogramowania.

     Sprawdź także: Bezpieczne hasło do WiFi – co je wyróżnia?

Proste metody zapobiegania zawirusowaniu smartfona

Producenci smartfonów na kilka sposobów ułatwiają ochronę danych użytkowników. Nie są jednak w stanie zapobiec wszystkim sytuacjom ułatwiającym wykradzenie informacji z urządzeń. Nie we wszystkim pomogą też antywirusy na telefon.

W szczególności uważać powinny osoby mające sprzęty kontrolowane przez system Android. Jego otwartoźródłowy charakter ułatwia hakerom m.in. podrabianie aplikacji. Co ważne, nie oznacza to, że posiadacze iPhone’ów mogą swobodniej podchodzić do kwestii bezpieczeństwa swoich danych.

Jak w takim razie postępować? Pierwszą linię obrony stanowią praktyki takie jak:

  • regularne aktualizacje oprogramowania i aplikacji (najlepiej ustawić automatyczne pobieranie ich nowych wersji);

  • unikanie otwierania SMS-ów i e-maili od podejrzanych nadawców, a także linków umieszczonych w treściach takich komunikatów;

  • logowanie się do aplikacji bankowych i innych pełnych wrażliwych danych (np. mObywatela) tylko w zabezpieczonej hasłem prywatnej sieci Wi-Fi lub domowego  internetu światłowodowego;

  • instalowanie aplikacji tylko z oficjalnych źródeł (dotyczy smartfonów z Androidem, na które można pobierać programy spoza sklepu Google Play);

  • rezygnacja z klikania w wyskakujące okna (pop-up) w trakcie przeglądania stron internetowych.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl