Spis treści:
- Co mówi ustawa o JDG?
- Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
- Co może stanowić barierę przed zakładaniem działalności jednoosobowej?
- JDG – co jeszcze warto wiedzieć?
Co mówi ustawa o JDG?
W zakresie regulacji prawnych dotyczących biznesu, podstawą jest ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Jak wskazuje art. 3: „Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły”. Jeśli zaś chodzi o tę konkretnie interesującą nas formę, tj. jednoosobową działalność gospodarczą, warto dodać, że mogą założyć ją osoby fizyczne, które zamierzają pracować na własny rachunek. Co jednak należy podkreślić, wcale nie oznacza to konieczności pracowania w pojedynkę – jak najbardziej można zatrudnić pracowników czy pracowniczki. Istotne jest także to, że założenie JDG jest bezpłatne i proste. Można to zrobić nawet bez wychodzenia z domu, przez internet (choć oczywiście jest także opcja osobistego odwiedzenia urzędu lub wysłania odpowiedniej korespondencji).
Sprawdź także: B2B co to jest? Wady i zalety takiego modelu działalności
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Kluczowa w tym procesie jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która jest rejestrem firm działających właśnie w formie jednoosobowych działalności (choć znajdują się tam także dane wspólników spółek cywilnych osób fizycznych).
Rejestracja polega w tym przypadku na wypełnieniu odpowiedniego wniosku. Trzeba w nim podać:
- podstawowe dane, w tym m.in. imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia;
- rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości (czyli dowodu osobistego, mDowodu lub paszportu);
- PESEL;
- wszystkie obywatelstwa, jakie posiadasz;
- numer NIP i REGON (jeżeli zostały nadane);
- adres zamieszkania oraz adresy związane z zakładaną JDG;
- nazwę zakładanej działalności, która musi zawierać co najmniej twoje imię i nazwisko (wskazane dane muszą być podane w mianowniku, co ułatwia rozpoznanie przedsiębiorcy – jeżeli byłaby możliwa inna opcja, trudno byłoby rozsądzić, czy np. firma nazywająca się „Księgowość Bogusława Szpak” należy do kobiety czy mężczyzny);
- nazwę skróconą;
- kody PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności – wybierz taki, które najlepiej odpowiada rodzajowi twojego biznesu (listę kodów można znaleźć na rządowej stronie www.biznes.gov.pl/pl/portal/szukaj-pkd);
- liczbę pracowników, których planujesz zatrudnić;
- datę rozpoczęcia działalności;
- informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą;
- dane urzędu skarbowego, który odpowiada twojemu miejscu zamieszkania.
Co ważne, należy pamiętać, by wszelkie tego typu formalności wykonać jeszcze przed rozpoczęciem działań w ramach planowanej JDG (najpóźniej w pierwszym dniu pracy).
Sprawdź także: Outsourcing – co to jest i jakie korzyści przynosi firmom?
Coś poszło nie tak podczas wypełniania formularza? Spokojnie, urząd niezwłocznie cię o tym poinformuje i będziesz mieć 7 dni roboczych na dokonanie odpowiednich korekt. Z reguły jednak dane firmy pojawiają się w CEIDG najpóźniej następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku. Trwa to zatem chwilę i – jak to zostało już wspomniane – jest w pełni bezpłatne.
Co może stanowić barierę przed zakładaniem działalności jednoosobowej?
O ile sam proces zakładania JDG jest prosty, nie wymaga się przy tym tworzenia szczególnego kapitału i ma się tak naprawdę możliwość wyboru optymalnego dla danej osoby formy opłacania podatków, koniecznie trzeba też podkreślić ewentualne wady. Jedną z nich jest fakt, że prowadząc JDG trzeba odprowadzać składki do ZUS, tj. pełne ubezpieczenie zdrowotne. Co jednak warto podkreślić, można liczyć na pewne ulgi – mowa przede wszystkim o programach rządowych i preferencyjnych warunkach przez pierwsze lata prowadzenia działalności. Kluczowym minusem jest jednak przede wszystkim to, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jest za nią odpowiedzialna całym swoim majątkiem.
Sprawdź także: Czy jestem w KRD? Jak zweryfikować swoją sytuację finansową?
JDG – co jeszcze warto wiedzieć?
Pod pojęciem jednoosobowej działalności gospodarczej kryje się kilka obowiązków i obostrzeń. O czym warto wiedzieć?
- Aby założyć własną działalność w naszym kraju, wcale nie trzeba być jego obywatelem.
- Jeśli nie posiadasz NIP-u oraz REGON-u, nie wpisujesz ich oczywiście w formularzu składanym do CEIDG. Formularz, sam w sobie, stanie się wtedy także wnioskiem o ich nadanie (po nadaniu, określone numery zostaną automatycznie uzupełnione w twoim wpisie).
- Istnieją trzy formy działalności, które nie wymagają rejestracji: agroturystyka, produkcja wina dokonywana przez rolników oraz rolniczy handel detaliczny.
- Nie wpisałeś(-łaś) swojej formy do CEIDG, a działasz? Grozi to karą grzywny lub nawet ograniczenia wolności.
- O czym warto pamiętać na początku prowadzenia swojej działalności? Na pewno warto mieć w zanadrzu porządny biznes plan, przeznaczone określone środki na rozwój, firmowego maila i dostępny dla wszystkich potencjalnych klientów telefon (numer bez problemu zarówno wykupisz, jak i przeniesiesz numer do Play). Warto mieć też ciekawe, przyciągające uwagę logo, choć jeśli masz ograniczony budżet, kwestie marketingowe pewnie nie będą na pierwszym miejscu – no cóż: powodzenia!