- Matryca telewizora – czym jest?
- Ekran z technologią LED
- Kropki kwantowe, czyli QLED
- Matryca OLED
- Ekran LED, QLED czy OLED – jaki wybrać?
- Co z rozdzielczością ekranu?
Wybierając telewizor, warto zwrócić uwagę nie tylko na wielkość ekranu, renomę producenta i funkcje, ale i na matrycę. Dlaczego ta ostatnia jest taka istotna? Matryca wpływa na jakość obrazu, a tym samym na komfort oglądania. Warto dokładnie zastanowić się, czy postawić na telewizor LED, QLED czy OLED, żeby efekt tego, co widać na ekranie, był zadowalający i można było korzystać z wysokiej jakości oferty dostępnej np. w promocji usług TV PLAY.
Matryca telewizora – czym jest?
Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest matryca telewizora. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to najważniejszy element w tym urządzeniu, wręcz jego serce. To właśnie ekran jest kluczowy, bo wpływa na komfort oglądania i na jakość generowanego obrazu – na jego kontrast, kolory, czerń, ostrość, płynność itd. Jeśli ustawi się kilka telewizorów obok siebie i każdy z nich będzie miał matrycę wykonaną w innej technologii, szybko będzie można zauważyć różnice w jakości obrazu. Dlatego wybór telewizora nie może być dziełem przypadku. Na inną matrycę powinna postawić osoba, która często używa telewizora do grania, a na inną – miłośnik np. filmów przyrodniczych, w przypadku których ważne jest wierne odwzorowanie obrazu. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym technologiom matryc obecnie używanych w telewizorach.
Ekran z technologią LED
Technologia LED zastąpiła wiele lat temu powszechnie używane ekrany LCD, które montowano zarówno w monitorach, jak i w telewizorach. W matrycach LED wykorzystywane są podświetlane diody. Każda taka dioda emituje światło, co pozwoliło wyeliminować konieczność zewnętrznego podświetlania matrycy za pomocą lamp. Do tego technologia LED umożliwiła odwzorowanie szerszej gamy kolorystycznej niż ekrany LCD, w których każdy piksel składał się z trzech subpikseli. Producenci wykorzystują dwie techniki budowania matryc LED. Pierwsza z nich to podświetlanie krawędziowe (Edge LED) i właśnie na krawędziach ekranu rozmieszczane są diody. Aby możliwe było oświetlenie całego ekranu, światło jest kierowane przy użyciu reflektorów. Nowsze rozwiązanie to podświetlanie bezpośrednie (Direct LED), w którym diody LED są rozmieszczane na całej powierzchni ekranu. Podświetlane są tylko wybrane jego części (tzw. Local Diming). Procesor precyzyjnie steruje światłem, co umożliwia osiągnięcie bardzo dobrego kontrastu.
Kropki kwantowe, czyli QLED
W nieco innym kierunku niż klasyczne LED-y podążyła technologia QLED. Skąd litera Q przed LED? To oznaczenie pochodzące od angielskiego wyrażenia Quantum Dot, oznaczające kropkę kwantową. W rzeczywistości nie są to żadne kropki, ale nanokryształki – tak małe, że przypominają właśnie kropki. Te nanokryształki stanowią niejako filtr między podświetleniem LED a filtrami kolorów, modyfikując padające światło na światło o innej długości fal. W telewizorach używane są zielone i czerwone kropki kwantowe. Ich zadaniem jest konwertowanie niebieskiego światła z podświetlenia LED na kolor czerwony i zielony. Jednak ostateczne kolory, jakie zobaczy widz, zostają wygenerowane przez filtry kolorów. Należy podkreślić, że technologia QLED jest stosowana przede wszystkim w telewizorach marki Samsung, która zastrzegła znak towarowy QLED. W 2017 roku Samsung zdecydował się powołać stowarzyszenie QLED Alliance i udostępnić prawo do znaku towarowego QLED innym producentom. Skorzystała z tego np. chińska marka TCL.
Matryca OLED
Nowsza technologia to matryce OLED. Nazwa jest skrótem od Organic LED. Chodzi tutaj o organiczne diody elektroluminescencyjne, które są bardzo cienkie. Umieszcza się je na specjalnych panelach i świecą pod wpływem prądu elektrycznego. Każdy taki panel sam generuje światło. W telewizorach używa się wyświetlaczy WOLED (White OLED), w których emiter (generator światła) emituje białe światło. Zastosowanie matrycy OLED pozwala produkować bardzo cienkie telewizory.
Ekran LED, QLED czy OLED – jaki wybrać?
Którą zatem technologię wybrać – LED, QLED czy OLED? Każda z nich ma zalety i wady. Telewizory LED pobierają mało prądu i są energooszczędne. Ich kolejnym atutem jest niższa cena niż w przypadku QLED czy OLED. Telewizory LED dostępne są w wersjach z różną przekątną ekranu – od najmniejszych po największe. Matryce LED są bardzo żywotne. Natomiast telewizory QLED są z reguły dostępne w nieco większych telewizorach (od 49 cali). Do tego wyświetlają bardzo żywe kolory i niezwykle nasycone, większy jest też ich zakres. QLED to wyższy kontrast niż LED i bardzo duży poziom jasności obrazu, co pozwala komfortowo oglądać telewizor nawet w pomieszczeniu mocno oświetlonym. Matryca OLED to najnowsza technologia. Ekrany tego typu zapewniają bardzo wysoki kontrast, niezwykle głęboką czerń nieosiągalną w innych technologiach. OLED to idealnie odwzorowane kolory, szeroki kąt widzenia, a do tego krótki czas reakcji. Niestety, matryce OLED są droższe niż inne technologie.
Jaki zatem telewizor wybrać? Gdy szuka się urządzenia o mniejszym ekranie, najlepiej postawić na telewizor LED. Natomiast szukając bardzo dużego telewizora, najlepiej wybrać OLED. Taka matryca będzie również najlepsza, gdy używamy telewizora do grania i gdy zależy nam na idealnym, krystalicznym obrazie i mamy do dyspozycji nieco większy budżet. Pośrednim rozwiązaniem między LED a OLED jest QLED – telewizory tańsze niż OLED, ale zapewniające również wysokiej jakości obraz.
Co z rozdzielczością ekranu?
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o rozdzielczości. Rodzaj matrycy to jedna kwestia, ale na jakość obrazu wpływa także rozdzielczość. Gdy wybiera się mniejszy telewizor LED, wystarczy rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli), jednak w przypadku większych ekranów najlepiej postawić na rozdzielczość 4K, nazywaną także Ultra HD (3840 x 2160 pikseli). Duży ekran dopiero w połączeniu z najwyższą rozdzielczością daje niesamowity efekt.
Wybierając telewizor, warto się zastanowić, na jakich cechach i funkcjach urządzenia najbardziej nam zależy i do czego będzie wykorzystywany taki telewizor. Dziś tego typu urządzenia to już prawdziwe centra domowej rozrywki, służące nie tylko do oglądania telewizji, ale i do grania oraz przeglądania stron internetowych. Pod tym kątem warto przeanalizować zalety matryc LED, QLED i OLED.