Smartfony, jak każdy sprzęt elektroniczny, mogą ulegać usterkom. Najczęściej wiążą się one z niewłaściwym użytkowaniem telefonów, błędami technicznymi czy są wynikiem uszkodzeń mechanicznych. Jakie więc są typowe usterki smartfonów i jak im zapobiegać?
Spis treści:
Najczęstszy problem, czyli uszkodzenia ekranu
Wymiana szybki w telefonie to jedna z najczęstszych napraw w smartfonach. Wystarczy chwila nieuwagi, a skutek może być fatalny – pęknięty lub rozbity wyświetlacz. Reperacja bywa dosyć kosztowna. Wielu operatorów oferuje nawet specjalne zestawy usług, które obejmują właśnie profesjonalny serwis w razie nagłych wypadków. Przykładowo pakiet Play360 to nielimitowana liczba napraw (do 1200 zł rocznie), która zawiera m.in. uszkodzenia wyświetlacza, obudowy, przycisków, baterii i gniazda ładowania. Za niewielką dopłatą można też liczyć na telefon zastępczy.
Sprawdź także: Jak chronić wyświetlacz telefonu przed uszkodzeniami?
Ile kosztuje wymiana szyby w telefonie? Najczęściej jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Warto już na etapie zakupu nowego smartfona zadbać o to, by chronić wyświetlacz. Jak to zrobić? Kupując specjalną folię ochronną lub szkło hartowane na ekran. Dzięki temu ekran będzie lepiej chroniony w razie upadku. Nie powstaną też na nim zarysowania. Dodatkowe warstwy ochronne można z powodzeniem zamontować samodzielnie. Wystarczy tylko dopasować je do konkretnego modelu telefonu. Co ważne, tak zabezpieczony wyświetlacz jest w 100% funkcjonalny i czuły na dotyk. Korzystanie z biometrii również nie jest utrudnione. Do tego warto dobrać solidne etui, by wzmocnić bezpieczeństwo całego telefonu.
Zalanie telefonu
Kolejną popularną usterką jest zalanie telefonu. Najczęściej wynika to z nieszczęśliwego wypadku. Przypadkowo rozlana kawa, ulewny deszcz, korzystanie z urządzenia na plaży czy w miejscach o podwyższonej wilgotności… To wszystko może przyczynić się do problemów ze smartfonem. O ile nowe modele, np. flagowe telefony Samsunga, często są wodoodporne i nie trzeba aż tak tym się martwić, o tyle większość modeli budżetowych takiej ochrony nie ma. W wyniku zalania najczęściej dochodzi do uszkodzenia podzespołów i wyświetlacza, spadku wydajności, samoczynnego wyłączania się sprzętu czy nieprawidłowego działania przycisków. Sposobów na to, jak uratować taki telefon jest wiele. W pierwszej kolejności należy osuszyć go papierowym ręcznikiem. Jeśli ciecz dostała się do wnętrza, warto wyjąć kartę SIM, kartę SD, zaślepki i pozostawić wszystko do wyschnięcia. Drugim krokiem jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu, gdzie fachowcy pomogą uratować zalany telefon.
Bateria na wyczerpaniu
Często pojawiającym się problemem jest szybkie rozładowywanie baterii w smartfonie. Jej zużycie i żywotność są w dużej mierze uzależnione od sposobu korzystania z urządzenia. Częstotliwość użytkowania, uruchomione aplikacje, sieć 5G, włączone Wi-Fi, Bluetooth, GPS… To wszystko wpływa na szybsze rozładowywanie. W dużej mierze można to „naprawić” samodzielnie. Wystarczy tylko zajrzeć do ustawień. Wiele smartfonów ma funkcję szybkiej optymalizacji baterii. Najczęściej zamyka ona działające w tle aplikacje, wyłapuje błędnie działające programy i szkodliwe oprogramowanie. Warto też pilnować, by w telefonie były zainstalowane najnowsze wersje oprogramowania.
Sprawdź także: Czarny ekran w telefonie. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii?
Uszkodzone porty i przyciski w telefonie
Porty ładowania w telefonach są narażone na zanieczyszczenia, ale i uszkodzenia. Nawet jeśli urządzenie jest dodatkowo zabezpieczone przez etui, dostęp do tych miejsc pozostaje nieosłonięty. Do uszkodzenia portu ładowania najczęściej dochodzi na skutek zbyt mocnego lub mało precyzyjnego wtykania ładowarki. Wówczas konieczna może okazać się wymiana w serwisie. Z zanieczyszczeniami szybko można sobie poradzić, np. wykorzystując sprężone powietrze.
Jeżeli chodzi o przyciski, najczęściej winne jest zbyt intensywne użytkowanie sprzętu. Niedziałające klawisze mogą też być wynikiem korzystania z jednego telefonu przez wiele lat. Wówczas dochodzi do pewnego rodzaju naturalnego zużycia. Na szczęście przyciski można wymienić samodzielnie lub w serwisie i nie jest to wysoki koszt.
Utrata płynności działania
Jednym z bardziej irytujących problemów jest utrata płynności działania telefonu. Może to wynikać z instalowania wielu aplikacji, pobierania i gromadzenia danych, ale i parametrów sprzętu. Rzadziej dochodzi do spadku wydajności we flagowych modelach znanych marek. Mówiąc w skrócie, im więcej RAM, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest też procesor i liczba jego rdzeni. Chcąc więc mieć telefon na lata, warto nieco dopłacić i wybrać wariant z lepszymi parametrami. Niezależnie od tego, by przyspieszyć działanie smartfona, należy zoptymalizować jego wydajność. Niektóre marki wyposażają swoje urządzenia w funkcje automatycznej optymalizacji, którą warto regularnie przeprowadzać. Tak jest np. w przypadku Samsungów. Ponadto dobrze jest czyścić domyślną pamięć, usuwać nieużywane aplikacje, niepotrzebne dokumenty, zdjęcia, nagrania wideo. Warto też zwolnić nieco pamięci RAM, np. przez zamknięcie działających w tle aplikacji.
Jak widać, usterki telefonów mogą być różne, zarówno mechaniczne, jak i dotyczące oprogramowania. Wielu z nich można uniknąć, np. ostrożnie korzystając z urządzeń. Warto też stosować dodatkowe zabezpieczenia w postaci etui i folii na wyświetlacz. Takie dodatkowe formy ochrony są najczęściej dużo tańsze niż późniejsze naprawy telefonów.