Najlepsze aplikacje do kontrolowania i zarządzania domowym budżetem (2).jpeg
Porady

Najlepsze aplikacje do kontrolowania i zarządzania domowym budżetem

27 marca 2024 4 minuty czytania

Poznaj najlepsze aplikacje, które pomogą Ci zarządzać domowym budżetem. Naucz się efektywnie zarządzać swoimi finansami dzięki tym narzędziom.

Wysokie ceny wszelkich produktów i usług skłaniają do przemyślenia zasadności oraz wysokości dotychczasowych wydatków. Trzymanie ich w ryzach nie wymaga niczego więcej niż kartki papieru i długopisu. Notowanie swoich dochodów i rozchodów można jednak uczynić wygodniejszym. W jaki sposób? W tym zadaniu pomogą aplikacje do zarządzania budżetem domowym.

Spis treści:

  1. Serwisy bankowe jako aplikacje do zarządzania finansami

  2. Darmowe aplikacje do zarządzania budżetem domowym

  3. Płatne aplikacje do budżetu domowego

Serwisy bankowe jako aplikacje do zarządzania finansami

Czy aplikacja do zarządzania budżetem domowym jest w ogóle potrzebna? Niekoniecznie, choć jej wybór zależy od tego, jakich funkcji się oczekuje. Osoby, którym wystarczy proste narzędzie, mogą sprawdzić, co oferuje ich bank. Programy mobilne tych instytucji już dawno przestały być prostymi serwisami transakcyjnymi.

    Sprawdź też inne aplikacje do kontrolowania i zarządzania domowym budżetem

Zazwyczaj w bankowych aplikacjach w sekcji „Finanse” (lub odpowiednio innej) posiadacze kont osobistych znajdą różne zakładki, w tym:

  • z wydatkami i wpływami w kolejnych miesiącach;

  • z saldem rachunku (lub większej ich liczby);

  • ze spisem i sumą zobowiązań pieniężnych.

Największe możliwości daje sekcja najczęściej widniejąca pod nazwą „Budżet”. W niej ustawia się miesięczny plan finansowy. Wystarczy wpisać kwotę, która nie powinna zostać przekroczona. Następnie należy wybrać dzień, od którego zacznie się naliczanie wydatków np. datę wypłaty. Po zaznaczeniu zgody na wysyłanie powiadomień aplikacja da znać, że ustalony limit wydatków jest bliski osiągnięcia.

Zalety i wady aplikacji bankowych

+ Dwa w jednym, czyli możliwość korzystania z jednego narzędzia do zarządzania kontem i budżetem domowym.
+ Prosta obsługa aplikacji i przejrzyste wykresy.
+ Brak konieczności podawania poufnych informacji finansowych w innych apkach.

- Prostota, skutkująca mniejszą liczbą opcji niż w programach firm niebędących bankami.

Darmowe aplikacje do zarządzania budżetem domowym

Prosta analiza dochodów i wydatków nie wystarczy wszystkim. Dla takich osób ciekawe propozycje mają twórcy oprogramowania dostępnego w sklepach z aplikacjami. Co ważne, wiele z nich można pobrać za darmo.

Wallet – przychody i wydatki

Narzędzie przygotowane przez BudgetBakers daje nie tylko wgląd w aktualne wydatki, ale pozwala je też dokładnie planować. W sekcji „Kategorie” użytkownik dowie się, ile pieniędzy w ostatnim czasie przeznaczył m.in. na artykuły spożywcze, czynsz i transport. Wszystkie informacje są prezentowane w formie wykresów pokazujących koszty w ujęciu miesięcznym i rocznym.

Dzięki aplikacji Wallet – przychody i wydatki zyskuje się widok wykorzystania limitów kart kredytowych i zaplanowanych przelewów. Jej posiadacze mają jeszcze inne możliwości, w tym ustalenia miesięcznego limitu wydatków oraz wyznaczania celów oszczędnościowych. Program można pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Szeroki wybór smartfonów z systemami Android i iOS oferuje operator sieci komórkowej Play.

1Money: śledź wydatki, budżet

Kolejne narzędzie, które jest dostępne zarówno dla posiadaczy smartfonów z Androidem, jak i iOS. Cechuje się podobnymi możliwościami co Wallet, a przy tym oferuje interesujące funkcje. Wielu osobom ma szansę przypaść do gustu opcja ustawiania własnych kategorii ponoszonych kosztów.

Zaletą aplikacji jest łatwa obsługa. Kolejne kwoty wystarczy wpisywać w poszczególne sekcje płatności. Następnie w zakładce „Wszystkie konta” można przeglądać sumy z obecnego dnia i poprzednich oraz ostatniego tygodnia. Kolorowe wykresy z wyszczególnionymi kwotami oraz procentowym przyrostem i spadkiem rozchodów jeszcze bardziej usprawniają kontrolowanie domowego budżetu.

Zalety i wady bezpłatnych aplikacji do planowania budżetu domowego

+ Rozbudowana funkcjonalność.
+ Szczegółowe statystyki prezentowane w formie wykresów.
+ Możliwość wyboru między wersją darmową a płatnymi planami.

- Część opcji dostępna tylko po opłaceniu abonamentu.

Płatne aplikacje do budżetu domowego

Darmowe programy zwykle mają swoje płatne wersje, ale oprócz nich na smartfony tworzone są narzędzia oferowane tylko w subskrypcjach. Czy warto wydawać na nie pieniądze? Ich funkcjonalność pozostaje zbliżona do tej znanej z bezpłatnych aplikacji. Główna różnica polega na tym, że wszystkie funkcje są dostępne od razu po opłaceniu abonamentu.

Zdarza się, że takie aplikacje do kontroli budżetu domowego zawierają dodatkowe opcje. Należą do nich, m.in. rozbudowane kategorie przypomnień (np. o ratach, czynszu czy czesnym), większa liczba walut do wyboru czy możliwość rozdzielenia wydatków na gotówkowe i transakcje kartą.

Osoby zainteresowane takimi funkcjami mogą wypróbować programy takie jak:

  • Mój budżet (tylko na Androida);

  • Monefy – menedżer finansowy (do pobrania z Google Play i App Store);

  • Money Manager Expense & Budget (wydany na oba systemy operacyjne, ale tylko w angielskiej wersji językowej).

Zalety i wady płatnych aplikacji do kontroli osobistych finansów:

+ Długa lista funkcji ułatwiających planowanie wydatków.
+ Dostęp do wszystkich opcji od razu po opłaceniu subskrypcji.
+ W większości przypadków wersje zarówno na smartfony z Androidem, jak i iPhone’y.

- Konieczność wydania kilkunastu złotych miesięcznie na abonament.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl