Netykieta – co to jest i dlaczego warto o niej pamiętać (1).jpeg
Porady

Netykieta – co to jest i dlaczego warto o niej pamiętać?

7 sierpnia 2023 4 minuty czytania

Niepisane zasady, dzięki którym komunikacja internetowa wydaje się prostsza i odbywa się z poszanowaniem wszystkich biorących w niej udział użytkowników.

  

Co to jest netykieta? Można ją określić jako savoir-vivre postępowania w sieci. Dzięki tym niepisanym zasadom komunikacja internetowa wydaje się prostsza i odbywa się z poszanowaniem wszystkich biorących w niej udział użytkowników. Jak stosować zasady netykiety w internecie? I dlaczego są one tak ważne?

Spis Treści:

  1. Co to jest netykieta?
  2. Po co nam netykieta?
  3. Jakie są podstawowe zasady netykiety?
  4. Komunikacja internetowa a netykieta

Co to jest netykieta?

Słowo netykieta powstało z połączenia dwóch angielskich słów: net (sieć) i etiquette (etykieta). Oznacza ono zasady dobrego zachowania w trakcie korzystania z sieci internetowej i kontaktu z innymi internautami.

Definicja netykiety obejmuje wzorce naturalnie wynikające z przyzwoitego zachowania i ogólnych zasad postępowania, w dodatku przystosowane do tego, jak ludzie komunikują się w internecie. Warto jednak zapoznać się z tym, czego dotyczy i jak jej przestrzegać, aby działać w sieci w taki sposób, by nie przeszkadzać innym.

Po co nam netykieta?

Netykieta w internecie to element wspólnego działania i ma na celu tworzenie w sieci bezpiecznego i przyjaznego środowiska. Można powiedzieć, że stanowi odpowiednik kultury osobistej użytkownika w realnym świecie. Dzięki niej w komunikacji znaczącą rolę odgrywa szacunek, a także zachowanie zdrowych relacji między osobami, z którymi prowadzi się różne konwersacje.

Ponadto internet często pozwala na pozorną anonimowość. W związku z tym użytkownicy niekiedy zapominają, że mimo iż nie podpisują się pod swoimi postami imieniem i nazwiskiem, nadal pewne zachowania są niedopuszczalne. Netykieta ma powstrzymywać niepożądane, krzywdzące działania. Przeciwdziała więc m.in. cyberprzemocy.

Sprawdź także: Bezpieczeństwo w sieci dla dzieci

Jakie są podstawowe zasady netykiety?

W ramach netykiety zawiera się wiele zasad, np. zakaz wysyłania łańcuszków, spamowania, używania wulgaryzmów, czy pisania nie na temat (szczególnie na wyspecjalizowanych forach czy grupach).

Wśród podstawowych zasad netykiety w internecie należy wymienić poniższe punkty.

  1. Szacunek wobec reszty użytkowników internetu – warto tutaj stosować maksymę, aby traktować innych tak, jak samemu chce się być traktowanym.
  2. Zachowywanie zasad poprawnego pisania – wypowiedzi powinny być tworzone zgodnie z przyjętą ortografią i gramatyką. Warto nie nadużywać interpunkcji i starać się nie popełniać błędów stylistycznych.
  3. Przestrzeganie regulaminu miejsca, w którym chce się wypowiedzieć – dotyczy to, np. forum, portalu czy czatu. Warto zapoznać się z tymi zasadami, aby wiedzieć, co jest dozwolone w danym miejscu, a co nie. Przed zadaniem pytania najlepiej sprawdzić, czy odpowiedzi nie ma już w FAQ.
  4. Pisząc wiadomości, zachowaj zasady pisowni wielkich liter – nie nadużywaj Caps Lock'a; będzie to odczytywane jako krzyk i może utrudnić komunikację oraz prowadzić do niepotrzebnych konfliktów.
  5. Nie należy nadużywać emotikonów – treść wiadomości musi opierać się na słowach, a kolorowe buźki mają być jedynie ozdobą, a nie główną zawartością wiadomości.
  6. Nie powinno się trollować ani spamować – prowokowanie do niepotrzebnych i nieuzasadnionych kłótni to zakłócanie porządku, za co można ponieść konsekwencje. Ponadto wysyłanie zbędnych linków często wykorzystują cyberprzestępcy, którzy mogą włamywać się na konta kolejnych użytkowników.
  7. Szacunek wobec cudzej własności intelektualnej – wiąże się to z nie kradnięciem cudzych zdjęć czy tekstów. Zawsze należy wskazać autora materiału, z którego się korzysta. W przeciwnym razie jest to kradzież lub plagiat.
  8. Sprzeciw wobec hejtu – można mu zapobiegać, reagując, gdy ktoś został poniżony. Milczenie daje przekonanie oprawcy o jego bezkarności.
  9. Dokładne sprawdzanie źródeł, z których pochodzą różne informacje – w internecie łatwo trafić na fake newsy, dlatego trzeba być szczególnie wyczulonym, aby nie zacząć rozpowszechniać fałszywych oświadczeń, nawet w dobrych intencjach.
  10. Dbanie o własny wizerunek w sieci – dla własnego bezpieczeństwa najlepiej powstrzymać się przed podaniem np. wrażliwych danych, informacji na swój temat czy opublikowaniem prywatnych zdjęć oraz różnego rodzaju filmów.

Sprawdź także: Czym jest phishing i jak się przed nim bronić?

Komunikacja internetowa, a netykieta

Komunikacja internetowa to pojęcie bardzo szerokie, w którym można zawrzeć m.in. content marketing. Firmy wieloma kanałami starają się dotrzeć do klienta, np. przy pomocy newslettera, czy swoich portali społecznościowych. Tam netykieta jest również obecna i bardzo ważna. Kontakt z kontrahentem wymaga stworzenia przyjacielskiego otoczenia, a także relacji, która będzie przyciągać użytkowników, a nie ich odrzucać.

Za przykład prawidłowego użycia netykiety może posłużyć forma komunikacji, jaka jest prowadzone na stronie Play. Treści udostępniane użytkownikom są przejrzyste i konkretne, podzielone na dokładne sekcje, dzięki czemu wyszukiwanie odpowiedzi na określone zagadnienia jest ułatwione. To sprawia, że użytkownik porusza się po witrynie niemal intuicyjnie i nie ma problemu, aby zaspokoić swoją wiedzę na temat np. trwającej promocji. Ponadto wszystkie komunikaty tworzy się zgodnie z zasadami gramatyki i prawidłowo zastosowaną interpunkcją, bez nadmiernych emotikon czy Caps Locka. 

Sprawdź także: Co to jest spam i jak pozbyć się niechcianych wiadomości?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl