Spis treści:
- Czym jest skrót POI – punkt użyteczności
- Punkty POI na mapach – przykłady
- Jak korzystać z punktów POI w podróży?
- Punkty zainteresowania POI w nawigacji Play
Czym jest skrót POI – punkt użyteczności
POI to skrót od punktu użyteczności. To jedna z funkcji nawigacji samochodowej wyświetlającej obiekty istotne dla osoby prowadzącej samochód. Natomiast punkty zainteresowania mogą być przydatne również dla osób prowadzących inny pojazd (np. hulajnoga, rower), poruszających się komunikacją miejską, a nawet pieszo. Miejsca mieszczące się w kategorii punktów POI są wprowadzone do map w ramach systemu nawigacyjnego, ale mogą również być dodawane osobiście.
Zasada działania punktów użyteczności jest prosta. W czasie rzeczywistym nawigacja pokazuje wybrane obiekty w kategorii zaznaczonych punktów POI. Na ekranie pojawia się również informacja o odległości od konkretnego punktu zainteresowania oraz kluczowe informacje dotyczące obiektu. Punkty POI są wyświetlane na mapie z krótkim wyprzedzeniem, dlatego kierowca ma czas, żeby zareagować i zdecydować, czy chce skorzystać z oferty danego punktu POI.
Sprawdź także: Jak połączyć telefon z samochodem – Android Auto czy Apple CarPlay?
Punkty POI na mapach – przykłady
Wyróżnić można bardzo różne kategorie obiektów POI, np.:
- Jedzenie – bary, restauracje, kawiarnie,
- Atrakcje turystyczne – parki, kina, muzea, biblioteki,
- Zakupy – sklepy spożywcze, centra handlowe, drogerie, sklepy lokalne, sklepy z odzieżą,
- Usługi – stacje paliw, szpitale i przychodnie, parkingi, bankomaty, myjnie, apteki, stacje ładowania, pralnie.
Jak korzystać z punktów POI w podróży?
Korzystanie z punktów użyteczności jest bardzo proste. Najlepiej jeszcze przed wyruszeniem w trasę ustawić wybrany obiekt, a podczas podróży nawigacja uwzględni wskazane miejsce. Punktu POI, na przykład stacji benzynowej, poszukać można także w trakcie podróży Dostępne kategorie i liczba punktów zainteresowania są różne w zależności od wybranej nawigacji.
Inaczej w poszczególnych aplikacjach wygląda również sposób dodawania obiektu użyteczności publicznej. Zazwyczaj wystarczy przytrzymać palcem w telefonie konkretną lokalizację i dodać punkt POI oznaczony ikoną lub napisem. Następnie należy uzupełnić informacje o obiekcie i wysłać formularz. Aplikacje wymagają podania długości i szerokości geograficznej (pojawiają się automatycznie po wbiciu wirtualnej pinezki na mapie), nazwy i rodzaju obiektu. Opcjonalnie podać można numer kontaktowy, a nawet wysokość nad poziomem morza. Jeżeli administratorzy aplikacji zaakceptują zgłoszenie, nowy punkt POI pojawi się na mapie w aplikacji.
Bazy są stale poszerzane i aktualizowane, dlatego zwykle nie ma potrzeby osobistego dodawania punktów użyteczności publicznej. Natomiast pomyśleć o tym powinni zwłaszcza przedsiębiorcy. To dobry sposób, żeby zwiększyć widoczność biznesu dla klientów.
Sprawdź także: Apple Maps – jak działają i co odróżnia je od map Google?
Punkty zainteresowania POI w nawigacji Play
Punkty użyteczności publicznej znajdują się również w nawigacji Play. Baza punktów POI jest stale poszerzana i już teraz liczy ponad 400 000 miejsc na mapie Polski. Jednak mapy Play stworzono z myślą o kierowcach, ale również osobach poruszających się środkami komunikacji miejskiej i pieszych. To narzędzie bogate w przydatne funkcje:
- Trasy omijające korki – rzeczywiste informacje o ruchu drogowym zbierane od kierowców (np. wypadki, korki) pozwalają wytyczyć trasę alternatywną w celu ominięcia zakorkowanego odcinka drogi,
- Ostrzeżenia CB – użytkownicy aplikacji mogą zgłaszać i odbierać informacje dotyczące niebezpiecznych miejsc, wypadków, kontroli drogowych czy fotoradarów,
- Codzienne aktualizacje – stały update map to gwarancja wytyczenia optymalnej trasy również na nowych i aktualnie remontowanych drogach,
- Pakiet EUROPA – specjalna usługa dla kierowców podróżujących po drogach Europy. Pakiet można aktywować w menu na okres 30 dni. Żeby nie narażać użytkownika na dodatkowe koszty związane z transmisją danych internetowych, mapy tras są zapamiętywane w pamięci telefonu. Dlatego nie ma potrzeby stale podróżować z włączoną transmisją danych internetowych,
- Komiwojażer – usługa optymalizująca kolejność odwiedzania poszczególnych miejsc na trasach wielopunktowych. Trasy są optymalizowane na podstawie warunków drogowych i odległości pomiędzy punktami.
Sprawdź także: Podróżowanie wirtualne z Google Maps Immersive View. Odkryj możliwości podróży 3D dzięki możliwościom AI
Aplikację z mapami od operatora Play przez okres 30 dni przetestować można całkowicie bezpłatnie. Następnie miesiąc korzystania z nawigacji kosztuje kilkanaście złotych. Aplikację map Play pobrać można za darmo w sklepach Google Play (urządzenia z Androidem) lub App Store (iOS). Usługa jest dostępna dla abonentów i użytkowników wszystkich ofert Play. Aktywacji usługi dokonać można w aplikacji Play24.