Prezentacje multimedialne to bardzo ciekawy sposób na prezentowanie naszych pomysłów, przekazywanie widzom treści, czy też na tworzenie sentymentalnej podróży w przeszłość dla naszych bliskich. Taki typ plików nierozłącznie kojarzy nam się z oprogramowaniem Microsoft Office oraz programem PowerPoint. Jest to jednak rozwiązanie płatne, na którego zakup (lub comiesięczne opłacanie w ramach subskrypcji Microsoft 365) nie każdy może sobie pozwolić. Czym można zastąpić to oprogramowanie? Czy są dla niego jakieś darmowe alternatywy? Podpowiadamy!
Spis treści:
Prezentacje multimedialne – podstawowe informacje
Prezentacje multimedialne są z nami od lat. Wiele osób z ich przygotowywaniem zmagało się już niemal dwie dekady temu podczas szkolnych zajęć informatycznych. Wiedza, którą wtedy posiedliśmy, zdecydowanie przydaje się w dorosłym życiu. Prezentacje są bowiem bardzo przystępnym sposobem na referowanie publiczności ważnych i przydatnych treści.
Samo przygotowywanie prezentacji nie jest trudnym zadaniem. W zasadzie proces ogranicza się do układania poszczególnych elementów – grafik, tekstu, wykresów itp. – na specjalnych kartach wyświetlanych w odpowiedniej aplikacji służącej do tworzenia takich plików. Gdy już wprowadzimy wszystkie niezbędne dane, wystarczy wybrać tło dla poszczególnych kart prezentacji oraz estetycznie wyglądające przejścia. I to wszystko! Teraz wystarczy zgrać naszą prezentację na nośnik lub do chmury.
Darmowe programy do tworzenia prezentacji
Wbrew pozorom płatny Microsoft Office nie jest jedynym rozwiązaniem, jeśli chodzi o możliwość przygotowywania prezentacji multimedialnych. W internecie znajdziemy bowiem ciekawe aplikacje – zarówno desktopowe, jak i webowe, które pozwolą nam przygotować równie imponujące wystąpienie, jak płatne narzędzie koncernu z Redmond.
-
Microsoft PowerPoint Online – nieco mniej rozbudowana, webowa wersja programu od twórców Windowsa. Co ciekawe – jest to rozwiązanie darmowe. Wystarczy, że założymy bezpłatne Konto Microsoft. Możemy wtedy wygodnie przechowywać swoje prace w OneDrive i edytować je praktycznie w dowolnej chwili – korzystając z komputera lub urządzeń mobilnych.
-
Prezentacje Google – kolejne rozwiązanie pozwalające na tworzenie prezentacji multimedialnych – tym razem od twórców popularnej wyszukiwarki internetowej. Za pośrednictwem przeglądarkowej wersji aplikacji możemy tworzyć i edytować pliki PowerPointa przechowywane na Dysku Google. Mamy też aplikację dla Androida oraz iOS, która umożliwia przeprowadzanie identycznych działań w stosunku do plików znajdujących się w pamięci urządzeń mobilnych.
-
Libre Office – rozbudowany i co najważniejsze – w pełni darmowy – desktopowy pakiet biurowy mający być nieodpłatną alternatywą dla Microsoft Office. Popularny „Libre” pozwala na tworzenie dokumentów tekstowych, pracę z arkuszami kalkulacyjnymi oraz co najważniejsze – umożliwia tworzenie prezentacji multimedialnych. W tej kwestii program ma nam do zaoferowania naprawdę bardzo rozbudowane opcje. Rozwiązanie dostępne jest – póki co – dla komputerów osobistych. Twórcy nie zdecydowali się niestety na stworzenie aplikacji mobilnej Libre Office. A szkoda – rozwiązanie ma bowiem ogromny potencjał. Ciekawostką jest fakt, iż omawiane oprogramowanie jest bardzo często wykorzystywane w charakterze pomocy naukowej w placówkach edukacyjnych.
Dlaczego nie ma sensu przepłacać?
Pakiet biurowy Microsoft Office to bez dwóch zdań najlepsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie w swojej kategorii. Dlatego też wykorzystywany jest przez profesjonalistów na całym świecie do tworzenia naprawdę imponujących projektów.
Jeśli jednak korzystamy z rozwiązań biurowych – w tym z programu do tworzenia prezentacji – wyłącznie amatorsko, raz na jakiś czas, to zdecydowanie nie warto przepłacać za oprogramowanie, którego pełnego potencjału i tak nigdy nie wykorzystamy. Jeśli policzymy bowiem, ile może nas wynieść zakup pudełkowej wersji Office’a lub roczna subskrypcja Microsoft 365 – uzbiera się całkiem pokaźna suma. Taki profesjonalny pakiet powinien zdecydowanie na siebie zarabiać.
W omawianej sytuacji – wykorzystania narzędzi biurowych do sporadycznego tworzenia dokumentów lub do przygotowywania ich w ujęciu szkolnym – zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie któregoś z darmowych rozwiązań – Microsoft Office Online, narzędzi od Google czy też Libre Office.
Tak naprawdę bowiem potrzebny nam będzie dostęp do wyłącznie podstawowych funkcji każdego z programów – edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego i programu do tworzenia prezentacji. A każde spośród wymienionych narzędzi zapewnia nam do nich dostęp. Zaoszczędzone pieniądze natomiast będziemy mogli przeznaczyć na inny cel.