Jak możesz wykorzystać AI do tworzenia grafik? Jakie dokładnie opcje oferują aplikacje i programy, które bazują właśnie na sztucznej inteligencji? Które z nich są szczególnie proste w obsłudze i intuicyjne? Sprawdzamy!
Spis treści:
Dlaczego warto przetestować darmowe programy AI do tworzenia grafik?
Aktualnie istnieje już bardzo wiele darmowych narzędzi AI do tworzenia grafik, które mają takie opcje, jak np. generowanie obrazów na podstawie tekstu, edytowanie istniejących grafik lub w pełni automatyczne tworzenie ilustracji. Darmowe aplikacje pozwalają dokładnie przetestować poszczególne funkcjonalności i dają możliwość zwiększenia swojej wiedzy i umiejętności przed „przesiadką” na bardziej zaawansowane i płatne już rozwiązania. Wybraliśmy kilka z nich – poznaj programy, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła kreatywności!
Sprawdź też: Sztuczna inteligencja – co to jest, jak działa i dlaczego warto z niej korzystać?
Programy AI do tworzenia grafik
DALL·E 3 (OpenAI)
DALL·E 3 to jedno z nowszych narzędzi OpenAI do generowania obrazów na podstawie tekstu. Dostępne są w nim darmowe kredyty, które pozwalają na eksperymentowanie z narzędziem. Konieczna jest jednak rejestracja, a same kredyty są ograniczone, choć można oczywiście wykupić dodatkowe. Narzędzie dostępne jest przez ChatGPT Plus oraz OpenAI Developer API.
Sprawdź też: Jak mądrze korzystać z Chatu GPT?
Co ważne, jeszcze względnie niedawno prym wiodła wersja DALL·E 2. Teraz jednak nie jest już dostępna dla nowych klientów (starzy wciąż mogą z niej korzystać).
Jakie są plusy? Szeroka gama możliwości twórczych, tworzenie bardzo realistycznych obrazów w wielu artystycznych stylach.
Craiyon (dawniej DALL·E mini)
Craiyon to także darmowa aplikacja AI do tworzenia grafik, która pozwala generować obrazy na podstawie tekstu. W kilku dosłownie kliknięciach umożliwia też np. usuwanie tła z przesłanych zdjęć (w tym przypadku nie ma limitów – można usunąć tło z tylu fotek, z ilu tylko się chce). Choć nie oferuje tak zaawansowanych możliwości jak DALL·E, nadal jest świetnym narzędziem do zabawy ze sztuczną inteligencją.
Co ważne, do dyspozycji są również opcje rozszerzone Craiyon, które oferują np. brak reklam i znaków wodnych, w przypadku wykorzystania obrazu, brak konieczności podawania źródła, szybsze generowanie wyników czy wcześniejszy dostęp do nowych funkcjonalności narzędzia. W podstawowych planach cena waha się od 10 do 20 USD miesięcznie, lecz jest też opcja wykupienia pakietu personalizowanego.
Jakie są plusy? Łatwość użycia, dostępność za darmo wielu opcji, szybkie generowanie wyników.
Sprawdź też: Sztuczna inteligencja w smartfonach - AI w telefonie | Play
Artbreeder
Artbreeder pozwala na tworzenie obrazów, które są połączeniem różnych zdjęć i stylów. Można eksperymentować z portretami, krajobrazami i innymi rodzajami grafik. W tym przypadku również można tworzyć ilustracje na podstawie tekstu, ale też np. prostych znaków czy obrazków.
Co ciekawe, twórcy Artbreeder ewidentnie chcą też stworzyć jakiś rodzaj społeczności, ponieważ można śledzić ulubionych twórców, jak również dzielić się efektami swojej własnej pracy. Co więcej, pojawiają się też różnego rodzaju konkursy, do których można dołączyć i walczyć o nagrody (za samo głosowanie w tego typu plebiscytach też zresztą można zyskać dodatkowe kredyty). Jak czytamy na oficjalnej stronie, z narzędzia korzysta już ok. 14 milionów użytkowników.
Jakie są plusy? Dość intuicyjny interfejs, możliwość generowania różnych typów grafik (od portretów po krajobrazy) oraz możliwość uczestniczenia w swego rodzaju społeczności.
Deep Dream Generator
Deep Dream Generator to narzędzie, które pozwala przekształcać obrazy w surrealistyczne nieraz wizje. Umożliwia posługiwanie się przy tym własnymi grafikami lub wykorzystanie tych wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Tworzy też ilustracje na bazie krótkiego opisu tekstowego.
Co ważne, to nie tylko narzędzie AI do tworzenia grafik, ale też filmików! Tu także można przesłać swoje ilustracje lub podać krótki opis, by na ich podstawie zostały zidentyfikowane określone wzorce, style i sposoby ruchu, które finalnie pozwolą na płynne przejścia pomiędzy klatkami video. Warto podkreślić, że – owszem – dostępna jest wersja darmowa, lecz ma ona ograniczoną liczbę kredytów. Poza tym, tak czy siak, wymaga rejestracji. Ceny pakietów płatnych rozpoczynają się zaś od 9 USD.
Jakie są plusy? Różnorodność efektów, tworzenie przy użyciu AI nie tylko obrazów, lecz także video.
Sprawdź też: Sztuczna inteligencja a Instagram – jak zostanie wykorzystana nowa funkcjonalność oparta o AI?
NightCafe Studio
NightCafe Studio powstało w 2019 r. To kolejna platforma do generowania sztuki przy użyciu AI. Umożliwia tworzenie obrazów na podstawie tekstu lub przekształcanie zdjęć w różne style artystyczne. Inne ciekawe funkcje to np. AI Selfie Generator – potrzebne są 2-4 zdjęcia twarzy danej osoby, by narzędzie wytworzyło jej selfie.
Twórcom tej platformy także zależy na tworzeniu społeczności. Proponowane są bowiem różnego rodzaju wyzwania – podobnie jak w przypadku Artbreeder, twórcy pokazują swoje prace, a następnie odbywa się głosowanie. W takim codziennym głosowaniu bierze udział nawet kilkaset tysięcy osób!
Co ważne, dostępny jest zarówno darmowy plan, jak i płatne opcje.
Jakie są plusy? Łatwość w tworzeniu i szeroki wybór stylów artystycznych, wiele różnych funkcji (jak np. wspomniane wcześniej AI Selfie Generator), możliwość generowania obrazów na podstawie tekstu, ale też video na podstawie obrazka.
This Person Does Not Exist
This Person Does Not Exist to tłumacząc na język polski zdanie: „Ta osoba nie istnieje”. Jak zatem łatwo wnioskować z nazwy, jest to narzędzie do generowania realistycznych portretów ludzi, których w rzeczywistości nie ma! Jak można przeczytać na stronie narzędzia, korzysta ono ze specjalnej technologii, zwanej StyleGAN3.
Proces tworzenia takiej „osoby” jest bardzo prosty. Początkowo trzeba wybrać swoje preferencje dotyczące m.in. płci, rasy, wieku czy emocji, które dana twarz ma przedstawiać. Następnie system dokonuje analizy i pokazuje określoną pulę propozycji. Wśród nich można zaznaczyć te, które najbardziej nam odpowiadają i jeszcze raz poddać to analizie, co finalnie ma dać dokładnie takie zdjęcia, jakich użytkownik w tym momencie potrzebuje. Jednocześnie można wygenerować nawet 8 „osób”. Co więcej, możliwe jest też generowanie całej sylwetki.
Jakie są plusy? Błyskawiczne działanie, pełna anonimowość, użyteczne w kontekście tworzenia postaci do gier, ilustracji itp.
Sprawdź też: 5 najlepszych filmów i seriali ze sztuczną inteligencją w tle – co warto zobaczyć?
To tylko przykładowe programy AI do tworzenia grafik, ale z każdego z wymienionych (lub z niektórych ich funkcji) można korzystać za darmo. Zabawa z nimi może być świetną rozrywką, jak również pomóc np. w tworzeniu prac do szkoły czy prezentacji na spotkania biznesowe. Opcji ich użycia jest wiele – warto sprawdzić samodzielnie!
Programy AI w telefonie? Już dostępne!
Programy AI do tworzenia grafik dostępne są także w najnowszych smartfonach. Przykładem jest m.in. Seria Samsung Galaxy AI, która wiele swoich funkcjonalności opiera na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Chodzi tu nie tylko o funkcje asystenta zdjęć, ale także oferuje inne opcje jak szybkie tłumaczenie, wyszukiwanie, formatowanie i edytowanie notatek.