Siec 5g (1).jpeg
Porady

Sieć 5G – 6 najpopularniejszych pytań i odpowiedzi. Q&A

18 kwietnia 2024 4 minuty czytania

Choć z 5G już dziś korzystają miliony osób, także w Polsce, zasady jej działania nadal nie są powszechnie znane.

Sieć 5G stała się jedną z czołowych technologii komunikacji bezprzewodowej. Nie ma wątpliwości, że w najbliższych latach całkowicie zastąpi starszą tę czwartej generacji. Choć z 5G już dziś korzystają miliony osób, także w Polsce, zasady jej działania nadal nie są powszechnie znane. Warto je poznać dzięki temu Q&A.

Spis treści:

  1. Czym w ogóle jest sieć 5G?

  2. Czym różni się sieć 5G od 4G?

  3. Jakie możliwości w przyszłości da sieć 5G?

  4. Jakie podmioty oferują dostęp do sieci 5G?

  5. Jakie urządzenia umożliwiają korzystanie z sieci 5G?

  6. Czy sieć 5G jest szkodliwa dla zdrowia?

Czym w ogóle jest sieć 5G?

Czym jest 5G? To nazwa dla standardu mobilnego dostępu do internetu bezprzewodowego. Nazwa odnosi się do piątej generacji tej technologii. Za jej akceptację odpowiada Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny będący jedną z agencji należących do ONZ.

W Polsce sieć 5G jest wdrażana od 2019 roku. Obecnie jej zasięg obejmuje większą część terytorium kraju, w tym wszystkie miasta wojewódzkie. Sieć Play stale rozwija infrastrukturę, dzięki której już wkrótce z tej technologii będą mogli korzystać wszyscy.

     Sprawdź także: 5 korzyści z wyboru technologii 5G – sprawdź, dlaczego warto!

Czym różni się sieć 5G od 4G?

Celem stworzenia nowej technologii było przyspieszenie transferu danych w sieciach bezprzewodowych. Dzięki temu osoby korzystające z 5G mogą dużo szybciej je wysyłać i odbierać. W przypadku sieci 4G maksymalna przepustowość sygnału wynosi 300 Mb/s. Piąta generacja pozwala korzystać z internetu z prędkością dochodzącą nawet do 5 Gb/s, czyli kilkanaście razy większą.

Dzięki tak szybkiemu łączu strony internetowe otwierają się szybciej. Wyższa przepustowość przekłada się na streaming w lepszych rozdzielczościach (nawet 8K) bez ryzyka przerw w oglądaniu filmów. Dzięki sieci 5G poprawie uległo też strumieniowanie gier z usług chmurowych. Innymi słowy, tytuły działają płynnie nawet w najwyższych ustawieniach graficznych.

Jakie możliwości w przyszłości da sieć 5G?

Piąta generacja technologii komunikacyjnej już dziś polepsza wrażenia z korzystania z internetu. Z czasem jej przepustowość będzie tylko wzrastać. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny ustalił jej maksymalny pułap na 20 Gb/s. Osiągnięcie tej wartości zapewne zajmie jeszcze kilka lat.

Postęp, jaki przyniesie zwiększenie przepustowości sieci 5G, pozwoli korzystać z szybkiego internetu na wielu urządzeniach jednocześnie. W ten sposób mankament, jakim jest dzielenie transferu danych między użytkowników używających tego samego routera, stanie się niezauważalny.

Rozwój sieci 5G potrwa zapewne przez kolejne 10-15 lat. Po pewnym czasie przyjdzie kolej na technologię następnej generacji. Dziś, oczywiście, trudno przewidzieć, jakie możliwości da standard 6G.

     Sprawdź także: Gdzie umieścić router Wi-Fi w domu?

Jakie podmioty oferują dostęp do sieci 5G?

Warunkiem dostępu do internetu w standardzie 5G jest posiadanie urządzeń obsługujących ten standard – routera, smartfona, komputera itp. Sprzęt kompatybilny z technologią piątej generacji oferuje Play. Po podpisaniu umowy technicy operatora doprowadzają do domu lub biura klienta przyłącze, które dostarcza do sprzętu sygnał.

Co ważne, Play adresuje swoje propozycje do bardzo różnych klientów. Dzięki temu szybkość działania internetu 5G mogą sprawdzić osoby szukające planów abonamentowych, ofert typu MIX i na kartę. Poza tym najnowszy standard sieci bezprzewodowej da się sprawdzić w przypadku wyboru oferty internetu mobilnego.

Jakie urządzenia umożliwiają korzystanie z sieci 5G?

O tym, czy dany sprzęt elektroniczny łączy się z nadajnikami sieci piątej generacji, można się dowiedzieć ze specyfikacji technicznej. Często jednak nie trzeba jej czytać. Producenci smartfonów i tabletów dodają do nazw swoich urządzeń skrót 5G.

Warto mieć na uwadze, że nie zawsze da się sprawdzić, czy np. używany router działa w standardzie 5G, a to niekiedy prowadzi do nadużyć. Nieuczciwi sprzedawcy internetowi zapewniają, że urządzenie działa w tej sieci, choć wcale tak nie jest.

Osobom, które chciałyby mieć pewność, że ich sprzęt będzie działał zgodnie z oczekiwaniami, naprzeciw wychodzi Play. Firma poddaje testom zgodności całą elektronikę, którą oferuje klientom. Dzięki temu nie ma mowy o pomyłce – router, smartfon czy jakiekolwiek inne urządzenie nabyte w salonie bądź poprzez stronę operatora na pewno połączy się z nadajnikami 5G.

     Sprawdź także: Konfiguracja telefonu - jak ją przeprowadzić?

Czy sieć 5G jest szkodliwa dla zdrowia?

Już przed postawieniem pierwszych nadajników 5G na całym świecie pojawiały się głosy przeciwne temu działaniu. Powodem była domniemana szkodliwość nowej technologii. Istotnie, nadmierna ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) ma negatywny wpływ na zdrowie. Właśnie dlatego wprowadzono ograniczenia (limit 10 W/m²), dzięki którym sieć 5G jest obojętna dla ludzkiego organizmu.

Skoro promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez infrastrukturę sieci 5G nie szkodzi zdrowiu, tym bardziej nie wpływa na inne kwestie związane ze środowiskiem. Nie należy wierzyć w teorie spiskowe, według których z winy 5G pogarsza się jakość powietrza czy umierają ptaki. Na jeszcze bardziej szalone tezy, takie jak wywoływanie epidemii przy pomocy nadajników operatorów, nie warto nawet zwracać uwagi.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl