wifi_speed.jpeg
Porady

Standardy Wi-Fi. Czym są i jak wpływają na prędkość Internetu?

19 lipca 2021 4 minuty czytania

Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń połączonych z Internetem drogą bezprzewodową. Jednak nie każdy wie, że wiele sprzętów może działać w różnych zakresach Wi-Fi. Jakie są standardy sieci Wi-Fi? Jakie to ma znaczenie w życiu codziennym?

Wi-Fi 802.11a, 802.11b, 802.11g - brzmi groźnie, prawda? Nic bardziej mylnego, bowiem standardów bezprzewodowej sieci nie musimy znać na pamięć. Wystarczy po prostu wiedzieć, z których warto korzystać po zakupie nowego smartfona albo telewizora. Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Jakie są standardy sieci Wi-Fi?

Niemal każdy z nas korzysta na co dzień z sieci Wi-Fi, bo to po prostu najwygodniejsze rozwiązanie. Czy używamy smartfona w domowym zaciszu, czy laptopa do grania w gry online, najczęściej takie urządzenia są u nas w domu połączone poprzez Wi-Fi – Wireless Fidelity (bezprzewodowa dokładność). Dzięki tej technologii mamy dostęp do Internetu.

Najczęściej zasięg Wi-Fi wynosi kilka metrów od miejsca, w którym znajduje się router. To on wysyła sygnał, dzięki któremu nasze komputery, laptopy i inteligentne telewizory mogą połączyć się z siecią bezprzewodowo. Jednak nie każdy wie, że standardy Wi-Fi przez lata były rozwijane, a niektóre z nich oferują zasięg wynoszący nawet… kilka kilometrów.

Wszystko zaczęło się w 1997 roku, kiedy to udało się stworzyć pierwszy standard Wi-Fi – 802.11. Na początku nie był on doskonały, oferował ograniczone możliwości przesyłu danych. Szybko zaczęto szukać sposobu na ulepszenie tej technologii i udało się to osiągnąć dwa lata później.

Drugim najbardziej rozpowszechnionym na świecie standardem Wi-Fi był 802.11a (częstotliwość 5 GHz), wprowadzony w 1999 roku. Umożliwiał on przesyłanie danych z maksymalną prędkością wynoszącą 54 Mbps. Jeszcze w tym samym roku wprowadzono też standard Wi-Fi o oznaczeniu 802.11b (częstotliwość 2,4 GHz). Niestety pozwalał on przesyłać dane jedynie z prędkością do 11 Mbps. Przez kilka lat oba standardy funkcjonowały, aż nastąpił kolejny przełom technologiczny.

Co przyniosły kolejne standardy?

Warto w tym miejscu dodać, że standardy Wi-Fi ulegają zmianom (na lepsze), bo nieustannie prowadzone są badania nad tą technologią. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że Wi-Fi ma jeszcze duży potencjał rozwoju, który w przyszłości pozwoli zyskać wiele korzyści. 

Najważniejsze to przede wszystkim:

  • zwiększenie prędkości przesyłu danych,
  • aktualizacje pozwalające na jeszcze lepszą pracę wielu urządzeń,
  • możliwość podłączenia do jednej sieci większej liczby urządzeń,
  • wyeliminowanie albo zmniejszenie poziomu zakłóceń, które do dzisiaj występują w sieciach Wi-Fi.

W roku 2003 pojawił się standard Wi-Fi o oznaczeniu 802.11g. Był on po prostu rozwinięciem wcześniejszej wersji. Chodziło o to, by móc osiągnąć taką prędkość transferu w częstotliwości 2,4 GHz, by uzyskać te same korzyści, jak w wypadku urządzenia pracującego na 5 GHz. Oczywiście udało się i od tego czasu można było przesyłać dane o maksymalnej prędkości wynoszącej 54 Mbps.

Standard Wi-Fi 802.11g obowiązywał przez kilka kolejnych lat i nic nie wskazywało, że coś się zmieni. Jednak w 2009 roku udało się wprowadzić kolejne usprawnienia w funkcjonowaniu sieci Wi-Fi. Po pierwsze udało się zwiększyć transfer danych z 54 Mbps (nowy standard 802.11n), aż do… 600 Mbps. Po drugie nowa maksymalna prędkość obowiązywała bez względu na wybór częstotliwości (2,4 GHz czy 5 GHz).

Na tym nie koniec eksperymentów, bowiem w 2014 znów poprawiono szybkość transferu danych nie tylko na paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. Tak powstał standard 802.11ac. Był to niewątpliwie wielki sukces, bo maksymalna szybkość przesyłu zwiększyła się aż do 1,3 Gbps. Co prawda w 2019 roku ponownie wprowadzono nowystandard Wi-Fi (802.11ax) oferujący szybkość do 10–12 Gbps na obu pasmach, jednak wciąż nie zastąpił on w pełni swojego poprzednika. Jak to się stało?

Przede wszystkim to właśnie poprzedni standard - 802.11ac - zapewnił dodatkowe kanały dla częstotliwości 5 GHz. Do tego dochodzi możliwość współpracy z większą ilością anten znajdujących się na routerze. Poza tym od 2014 roku na świecie jest znacznie więcej urządzeń, które mogły działać tylko z 802.11ac (802.11ax powstał dopiero kilka lat później). W związku z tym jest on najbardziej zaadoptowanym standardem na świecie.

Standardy sieci Wi-Fi. Z którego korzystamy najczęściej?

Jak to wygląda w praktyce? Z którego pasma Wi-Fi korzystamy na co dzień? Okazuje się, że odpowiedź jest prosta. Najczęściej łączymy się z siecią poprzez pasmo 2,4 GHz.

Wynika to z tego, że po zakupie nowego smartfona, laptopa albo telewizor Smart TV, podłączamy go po prostu do naszej domowej sieci. Innymi słowy, mało osób, które kupiły nowy sprzęt albo dopiero będą korzystać pierwszy raz z nowej sieci Wi-Fi (np. po przeprowadzce do nowego mieszkania), zawraca sobie głowę wyborem pasma. Podłączamy kojenie urządzenie, które zazwyczaj domyślnie łączy się w częstotliwości 2,4 GHz (oferującym znacznie mniej zakłóceń niż 5 GHz) i tak najczęściej zostaje.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl