Kupienie dobrego smartfona wcale nie jest prostym zadaniem. Dzieje się tak chociażby ze względu na liczne parametry, z których rozszyfrowaniem można mieć niemałe problemy. Z pozoru błahy aspekt – częstotliwość odświeżania – ma ogromne znaczenie dla komfortowego korzystania z telefonu. Coraz częściej pojawiają się smartfony o częstotliwości 120 Hz. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania, a także – czy okaże się ono w przyszłości standardem?
Czym jest częstotliwość odświeżania?
Jeśli jesteś użytkownikiem, który eksploatuje telefon w dość intensywny sposób, to wysoka częstotliwość odświeżania może w korzystny sposób zmienić Twoje smartfonowe doświadczenia. Mówiąc prościej, to parametr odnoszący się do tego, jak często wyświetlacz jest w stanie aktualizować pojawiający się na nim obraz. Czas ten mierzony jest w milisekundach, a sama częstotliwość odświeżania wyświetlacza wyrażana jest w hercach.
Przykład: tytułowa częstotliwość odświeżania 120 Hz oznacza, że obraz może zostać odświeżony 120 razy na sekundę.
Szybkie odświeżanie = rozwiązanie przyszłości
Dotychczas standardem częstotliwości odświeżania obrazu (nie tylko w smartfonach, ale także w laptopach) było odświeżanie 60 Hz. Z powodzeniem sprawdza się ono w przypadku uzyskiwania gładkiego ruchu, a co więcej – utrzymuje płynność nawet w momencie, kiedy obraz się rozmyje. Niemniej, wraz z postępem technologicznym, a także z coraz większymi wymaganiami użytkowników, na rynek weszły ekrany z wyższą częstotliwością, jak np. odświeżanie 90 Hz lub nowoczesne 120 Hz.
Czy zatem taka jest przyszłość wyświetlaczy w telefonach komórkowych? Z początku częstotliwość 120 Hz była wykorzystywana jedynie w monitorach dla graczy, ponieważ umożliwiała im szybszą reakcję na sytuacje dziejące się na ekranie. Jednak obecnie tego typu rozwiązanie można znaleźć także w niektórych smartfonach i wszystko wskazuje na to, że kolejni producenci również będą skłaniali się w stronę tej częstotliwości.
Wielu użytkowników, którzy zdecydowali się już na wypróbowanie smartfonów z odświeżaniem 120 Hz, np. marki Xiaomi, wypowiada się o takim rozwiązaniu w samych superlatywach. Sprawia ono wrażenie, jakby obraz po prostu płynął na ekranie!
Jakie są największe zalety smartfonów z odświeżaniem 120 Hz?
Oprócz tego, że zauważalny jest wzrost płynności interfejsu, odświeżanie 120 Hz zastosowane w smartfonach sprawia, że wszystkie wyświetlane animacje są niezwykle gładkie i robią o wiele lepsze wrażenie.
Warto zwrócić uwagę również na to, że szybsze odświeżanie znacznie zwiększa responsywność telefonu. Jeśli zdecydujesz się na smartfon z odświeżaniem 120 Hz, będziesz mieć wrażenie, że urządzenie reaguje niemalże natychmiast. Z pewnością poprawie i przyspieszeniu ulegnie również odświeżanie samego panelu dotykowego.
Jakie są wady smartfonów z odświeżaniem 120 Hz?
Niestety, każde nowoczesne rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Co należy do mankamentów telefonów z odświeżaniem 120 Hz? Otóż zastosowanie tak wysokiej częstotliwości odświeżania powoduje wzrost zużycia energii. Telefon z odświeżaniem 120 Hz będzie miał o wiele większy „apetyt na” prąd. Skutkuje to skróceniem czasu pracy baterii, przez co w efekcie trzeba znacznie częściej sięgać po ładowarkę.
O ile krótszy może być czas pracy baterii? Wszystko zależy od modelu telefonu. W przypadku smartfonów Samsunga z serii Galaxy czas pracy skraca się nawet o ponad 30 proc. Warto zaznaczyć, że tego typu spadki będą mocno odczuwalne jedynie przy intensywnym scrollowaniu i eksploatowaniu telefonu.
Smartfony z odświeżaniem 120 Hz bez wątpienia mają swoje wady i zalety, jednak śmiało można o nich mówić jak o telefonach przyszłości. Wraz z rozwojem nowych technologii zwiększają się również potrzeby użytkowników, którzy stawiają na udoskonalone urządzenia, mogące zapewnić jeszcze wygodniejsze i komfortowe funkcje. Smartfony, w których zastosowano częstotliwość odświeżania 120 Hz, bez wątpienia spełniają te kryteria.