Spis treści:
- Tethering – co to za proces?
- Kiedy korzystać z tetheringu?
- Rodzaje tetheringu – przewodowy i bezprzewodowy
- Tethering a hotspot – różnice
Tethering – co to za proces?
Trudno wyobrazić sobie korzystanie z tabletów, laptopów czy smartfonów bez dostępu do Internetu. Połączenie z siecią zwykle jest kluczowe dla realizacji m.in. obowiązków zawodowych. Urządzenia z aktywnym połączeniem internetowym służą również za całe centra rozrywki. W ten sposób użytkownik może grać w gry online, przeglądać strony internetowe czy portale społecznościowe. Podczas korzystania z Internetu w strefach publicznych, na przykład w trakcie podróży, często problem rozwiązuje internet bezprzewodowy Wi-Fi. Jednak nie zawsze taka sieć jest dostępna. Jeżeli z jakiegoś powodu nie można skorzystać na urządzeniu również z danych internetowych (np. brak pakietu lub brak zasięgu), zachodzi możliwość udostępnienia połączenia internetowego z jednego urządzenia na inne. To tzw. tethering.
Najczęściej źródłem sygnału internetowego z sieci komórkowej dla innych urządzeń jest smartfon. Z poziomu telefonu udostępnia się Internet dla laptopa, tabletu czy innego smartfona. Zasada działania jest prosta. Urządzenie udostępniające Internet staje się swoistym routerem.
Sprawdź także: Wi-Fi w telefonie. Co warto wiedzieć?
Kiedy korzystać z tetheringu?
Udostępnianie Internetu pomiędzy urządzeniami jest przydatne szczególnie w sytuacjach awaryjnych, na przykład podczas pracy zdalnej oraz służbowych czy prywatnych podróży. Jeżeli zachodzi konieczność natychmiastowej rezerwacji biletów, wysłania e-maila, czy innych podobnych czynności wymagających dostępu do sieci, przy braku Internetu pomoże właśnie tethering i szybkie udostępnienie połączenia z telefonu. Tethering sprawdzi się również przy awarii domowej sieci internetowej.
Rodzaje tetheringu – przewodowy i bezprzewodowy
W zależności od metody udostępniania sygnału internetowego tethering dzieli się na przewodowy oraz bezprzewodowy. Metoda przewodowa polega na przesyłaniu sygnału z wykorzystaniem kabla USB, bezprzewodowa to tethering przez Bluetooth lub Wi-Fi:
- Tethering przez USB – połączenie urządzeń przez kabel USB to gwarancja szybkiego i stabilnego dostępu do Internetu. To istotne zwłaszcza podczas pracy zdalnej i strumieniowania wideo. Dodatkową korzyścią jest automatyczne ładowanie smartfona, dlatego nie ma ryzyka, że bateria telefonu zostanie rozładowana. Tethering przez USB to również bezpieczniejsze połączenie, z mniejszym ryzykiem przechwycenia przez osoby trzecie. Do wad metody należy zaliczyć ograniczenie wynikające z długości kabla. W przypadku starszych urządzeń konieczna może być też instalacja dodatkowych sterowników.
- Tethering przez Bluetooth – metoda bezprzewodowa polegająca na wykorzystaniu protokołu Bluetooth. To wygodna metoda dzielenia się Internetem, ponieważ urządzenia nie są ograniczone kablem. Natomiast dla stabilnego połączenia muszą znajdować się w niewielkiej odległości. Technologia Bluetooth zużywa niewiele energii, ale telefon nie jest wówczas ładowany, a więc spada poziom naładowania baterii. W porównaniu z przesyłaniem Internetu przewodem tethering przez Bluetooth jest to wolniejsze połączenie, co ma znaczenie dla strumieniowania wideo.
- Tethering przez Wi-Fi – najpopularniejsza metoda udostępniania Internetu znana również jako mobilny hotspot. Smartfon staje się przenośnym routerem Wi-Fi i może udostępniać Internet kilku urządzeniom jednocześnie. To metoda wygodna, elastyczna i prosta w konfiguracji. Zwykle wystarczy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu oraz ustawić nazwę sieci i hasło. Największym ograniczeniem połączenia jest podatność na zakłócenia. Hotspot mobilny przez Wi-Fi może także mocno obciążać baterię telefonu.
Sprawdź także: Aktywuj hotspot i udostępnij internet z telefonu
Tethering a hotspot - różnice
Terminów tethering i hotspot często używa się zamiennie. To błąd, ponieważ tethering to ogólna nazwa udostępniania połączenia internetowego z jednego urządzenia na inne niezależnie od użytej metody. Natomiast Internet mobilny hotspot jest metodą tetheringu z wykorzystaniem sieci Wi-Fi.
Sprawdź także: Malware – co to jest i jak usunąć złośliwe oprogramowanie?
Bez wątpienia proces udostępniania Internetu pomiędzy urządzeniami w awaryjnych sytuacjach jest bezcenny. Dlatego nie wystarczy wiedzieć, co to tethering, ale także umieć zainicjować ten proces. Warto wykonać test i podjąć próbę dzielenia się Internetem z telefonu w sytuacji, kiedy nie ma takiej potrzeby. Najlepiej przetestować tethering przez USB lub bezprzewodowo z wykorzystaniem Wi-Fi i Bluetooth. Pozwoli to wybrać najstabilniejszą, najlepszą metodę udostępniania połączenia sieciowego.