Czy tani telefon może mieć dobre parametry Sprawdzamy 1.jpg
Zestawienia/Rankingi

Czy tani telefon może mieć dobre parametry? Sprawdzamy

3 marca 2023 4 minuty czytania

Rosnące w coraz szybszym tempie ceny smartfonów skłaniają do refleksji, czy naprawdę warto wydać kilka tysięcy złotych na taki sprzęt. Odpowiedź nie jest w tym przypadku jednoznaczna. Rzeczywiście, flagowe urządzenia są warte zakupu. Co jednak zrobić, gdy nie ma na nie środków lub po prostu taki sprzęt nie jest potrzebny? Rozwiązaniem są tańsze konstrukcje, które niekiedy potrafią zaskoczyć.

Spis treści:
Tani telefon, czyli jaki?
Dobry sprzęt do podstawowych zadań, czyli Xiaomi Redmi A1
Niezawodny jak Motorola G13
Ponadprzeciętnie wytrzymały Hammer Explorer
Smartfon dobry do zdjęć? Samsung Galaxy A14


Tani telefon, czyli jaki?


Lata udoskonalania smartfonów sprawiły, że obecnie godne polecenia są nawet urządzenia z niższej półki cenowej. Bardzo udane modele można kupić niekiedy za mniej niż 1000 zł. Zdecydowana większość z nich ma procesory o zadowalającej płynności działania, pojemne akumulatory, zestaw aparatów wystarczający do najpopularniejszych zastosowań, ekrany o dobrej rozdzielczości i właściwie zoptymalizowane oprogramowanie.


Sprawdź także: Tanie smartfony – jak wybrać model do 800 zł?


Dobry sprzęt do podstawowych zadań, czyli Xiaomi Redmi A1


Parametry smartfonów dawniej miały większe znaczenie niż dziś. Wiele dobrego w zmianie tej kwestii zrobił koncern Google – system operacyjny Android istnieje obecnie także w wersji Go, która jest przeznaczona dla sprzętu o słabszych parametrach. Właśnie m.in. dzięki niemu Xiaomi Redmi A1 działa szybko mimo raptem czterordzeniowego procesora MediaTek Helio A22 z taktowaniem do 2 GHz i 2 GB pamięci RAM.

Producent wyposażył ten tani, dobry smartfon w wyświetlacz o przekątnej 6,52 cala, a więc nie mniejszy niż w wielu droższych konkurentach. Co więcej, jego rozdzielczość to 1600 x 720 pikseli, czyli HD+. Gwarantuje to szczegółowy obraz bez poszarpanych krawędzi grafik i czcionek. W tak tanim urządzeniu trzeba jednak liczyć się z kompromisami. Istnieją przydatne funkcje, których nie mają tak tanie telefony, a dobre parametry nie dotyczą całej specyfikacji. W przypadku Xiaomi Redmi A1 do tej pierwszej kategorii zaliczyć trzeba brak modułu NFC do płatności zbliżeniowych, a do drugiej – słabe aparaty.


Sprawdź także: Telefony Xiaomi – najczęściej zadawane pytania


Niezawodny jak Motorola G13


Smartfony amerykańskiej legendy telekomunikacji to przykład, że można zadbać o dobre parametry telefonu przy zachowaniu niskiej ceny. Model G13 wyposażono w trzy aparaty tylne, z czego główny ma aż 50 MP rozdzielczości. Co więcej, ma zaskakująco jasną przysłonę jak na tę półkę cenową. Jej wartość to f/1.8, co świadczy o tym, że obiektyw dobrze sobie radzi, nawet gdy brakuje światła. Smartfon sprawdzi się ponadto jako kamera, ponieważ umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD.

Wielką zaletą smartfonów Motoroli jest również wzorowa optymalizacja. Urządzenia pracują na systemie Android niemal pozbawionym autorskich dodatków producenta. Dzięki temu działają bardzo płynnie. Motoroli G13 pomaga w tym także procesor z ośmioma rdzeniami (w tym czterema szybkimi) i przyzwoite 4 GB RAM. Wrażenie płynności potęguje ekran odświeżany w 90 Hz. Jego rozdzielczość jest taka sama jak w przypadku Xiaomi Redmi A1, czyli 1600 x 720 pikseli. Stosunek ceny do jakości w przypadku tego modelu jest wręcz wzorowy.


Sprawdź także: Procesor w telefonie – na co wpływa i jak wybrać najlepszy?


Ponadprzeciętnie wytrzymały Hammer Explorer


Wyróżniające się smartfony dostępne są nie tylko w najwyższej półce cenowej. Przykładem jest odporny na użytkowanie w trudnych warunkach Hammer Explorer. W pamięć zapada przede wszystkim jego wzmocniona obudowa spełniająca normę IP69. Oznacza to, że urządzenie jest pyłoszczelne oraz odporne na napór silnego strumienia wody (do 100 bar). Oprócz tego ten model znosi temperatury aż do 80°C. Specjalna obudowa chroni ponadto smartfon przed skutkami upadków. O te zresztą trudno, co jest zasługą specjalnego profilowania utrudniającego wypadnięcie sprzętu z ręki.

Na rynku nie brakuje wzmacnianych smartfonów, które poza obudową nie są warte polecenia. W przypadku Hammera Explorer jest inaczej. Ma on ekran o dobrej rozdzielczości 1440 x 720 pikseli i przekątnej 5,72 cala, 3 GB RAM wystarczające do płynnego działania na niemal czystym (tj. pozbawionym producenckich nakładek) Androidzie, pojemną baterię 5000 mAh oraz aparaty: przedni 8 MP i tylny 13 MP. Co więcej, wyposażono go w rzadki w tej kategorii sprzętu moduł NFC. Zupełnie wyjątkowy jest natomiast wskaźnik laserowy.


Sprawdź także: Jak chronić wyświetlacz telefonu przed uszkodzeniami?


Smartfon dobry do zdjęć? Samsung Galaxy A14


Jakie parametry powinien mieć telefon łączący niską cenę z dobrą specyfikacją? Odpowiedź na to pytanie znalazł m.in. Samsung. Jego model Galaxy A14 kosztuje mniej niż 1000 zł i ma imponujące jak na tę półkę cenową możliwości. Ekran o przekątnej 6,6 cala wyświetla obraz w rozdzielczości aż 2408 x 1080 pikseli. Konstrukcja jest przy tym kompaktowa, co jest zasługą wąskich ramek. W rezultacie wyświetlacz wypełnia około 80% frontu. W obudowie znalazło się też miejsce dla aż trzech aparatów, w tym głównego 50 MP oraz przysłony f/1.8.

Na tym przykładzie widać, że relacja pt. parametry telefonu a cena ma nadal duże znaczenie. Wśród proponowanych modeli jako jedyny oprócz Motoroli ma 4 GB RAM. Od modelu G13 jest przy tym droższy. Wad tego smartfona, biorąc pod uwagę cenę, niemal nie ma. Jedyny mankament to dość powolny procesor MediaTek Dimensity 700 MT6833.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl