Snapdragon, Bionic, Kirin, Exynos – dlaczego warto sprawdzić rodzaj procesora przed zakupem smartfona 2 (1).jpg
Zestawienia/Rankingi

Snapdragon, Bionic, Kirin, Exynos – dlaczego warto sprawdzić rodzaj procesora przed zakupem smartfona?

23 lutego 2023 4 minuty czytania

Rozdzielczość wyświetlacza, jakość zdjęć czy też czas pracy baterii – za te i wiele innych kluczowych aspektów działania urządzenia mobilnego odpowiada procesor smartfona. Najmocniejsze procesory współczesnych urządzeń mobilnych to ponadto układy wydajnością nieustępujące możliwościom jednostek montowanych w komputerach. Które z nich są najlepsze?

Spis treści:
Na co patrzeć w specyfikacji procesora?
Snapdragon, Exynos i Kirin w smartfonach z Androidem
Snapdragon kontra Exynos, czyli problem Samsunga
Co oferują procesory Kirin od Huawei?
Apple Bionic – lider o nieznanych możliwościach

Na co patrzeć w specyfikacji procesora?


Wpływ na działanie procesora ma przede wszystkim proces technologiczny (litografia), w którym został wykonany. Mierzony jest on w nanometrach (nm), które określają jedną z jego wielkości, czyli długość. Choć opisywanie CPU (ang. central processing unit, czyli procesor) tylko w ten sposób nie jest w pełni miarodajne, to dość dobrze oddaje istotę litografii. W jaki sposób? Na mniejszym waflu krzemowym, 14 nm, tranzystory odpowiedzialne za transfer danych można rozlokować gęściej niż na jednostce wykonanej w litografii np. 16 nm. Przekłada się to na szybszą wymianę informacji między nimi, a finalnie smartfon działa sprawniej.


Sprawdź także: Procesor w telefonie – na co wpływa i jak wybrać najlepszy?


Przed zakupem urządzenia warto zwrócić uwagę na to, ile i jakiego rodzaju rdzenie mają procesory do smartfonów. Większa ich liczba zwykle decyduje o lepszej wydajności telefonu. Ostatecznie wpływ na to ma także ich typ, co prowadzi niekiedy do odwrotnej sytuacji. Dla przykładu 8-rdzeniowa jednostka wyposażona w wydajne rdzenie Cortex A-75 będzie działać szybciej niż CPU z 10 rdzeniami A-55 o wolniejszym taktowaniu.Ten z kolei parametr liczony jest w gigahercach (GHz), informując o liczbie operacji możliwych do przeprowadzenia w ciągu sekundy. W tym przypadku najlepiej, by jednostka miała jak najwyższe taktowanie. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy producent procesorów stosuje układy z mniej i bardziej wydajnymi rdzeniami. Dzięki temu, gdy nie ma takiej potrzeby, pracują te wolniejsze, a to pozwala oszczędzać energię akumulatora.


Snapdragon, Exynos i Kirin w smartfonach z Androidem


Smartfony z Androidem ze średniej i wyższej półki cenowej wyposażone są zwykle w CPU Snapdragon od amerykańskiego koncernu Qualcomm. Ceni się je za wysoką wydajność, której można doświadczyć w szczególności w najlepszych modelach oznaczonych cyfrą 8 (np. Snapdragon 8 Gen 2). Najmocniejsze procesory napędzają urządzenia takich marek jak m.in. Xiaomi, SONY i Motorola. Z konieczności korzysta z nich również największy producent smartfonów z Androidem, czyli Samsung.


Sprawdź także: Serie telefonów Samsung. Które modele podbiły serca użytkowników?


Snapdragon kontra Exynos, czyli problem Samsunga


Koreański koncern technologiczny stawia na wiele autorskich rozwiązań, do których zaliczają się również procesory Exynos. Jednostki te Samsung montuje w sprzętach sprzedawanych na niemal całym świecie. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone, co skutkuje oferowaniem modeli Galaxy z CPU od Qualcomma. Powodem jest niedostosowanie Exynosów do standardu CDMA (odpowiednika europejskiego GSM). Dlaczego jednak Samsung nie przeprojektuje własnego CPU na potrzeby sprzedaży smartfonów w USA? Tego oficjalnie nie wiadomo, ale przypuszcza się, że powodem są wnioski patentowe, przy pomocy których Qualcomm skutecznie zablokował konkurencję na amerykańskim rynku.

Cokolwiek nie jest powodem oferowania smartfonów z różnymi CPU, tracą na tym klienci. Niezmiennie od lat procesory Exynos są słabsze od Snapdragonów. W rezultacie klienci z USA mają możliwość zakupu sprzętu w tej samej cenie, co osoby z innych państw, a przy tym wydajniejszego, wykonującego lepsze zdjęcia i działającego dłużej na jednym ładowaniu. Co gorsze, sytuacji tej nie sposób zmienić. Pozostaje jedynie nadzieja, że inżynierom Samsunga wkrótce uda się wyrównać moce obliczeniowe obydwu jednostek.


Co oferują procesory Kirin od Huawei?


Na własne układy stawia również Huawei, producent smartfonów ze zmodyfikowanym systemem Android – HarmonyOS. W przeciwieństwie do Samsunga, procesory mobilne Tajwańczyków uchodzą za konkurencyjne względem Snapdragonów. To właśnie m.in. dzięki nim urządzenia z linii Mate i P z powodzeniem stają w szranki w zestawieniach najlepszych fotosmartfonów. Procesory Kirin zapewniają ponadto imponującą szybkość działania i wydajność akumulatora.


Sprawdź także: HarmonyOS. Jak wygląda i czym charakteryzuje się system operacyjny od Huawei?


Apple Bionic – lider o nieznanych możliwościach


Za najwydajniejsze procesory mobilne uchodzą jednostki Bionic od Apple. O tym, jak wielkie możliwości mają, recenzenci i użytkownicy przekonać się mogą na podstawie benchmarków, czyli testów szybkości CPU. Same liczby nie mówią jednak wszystkiego. Procesory Bionic zapewniają rewelacyjnie płynne działanie iPhone’ów. Dzięki nim smartfony Apple rokrocznie wygrywają też porównania aparatów. Co więcej, te wydajne jednostki pozwalają na obsługę bardzo wysokich rozdzielczości cechujących ekrany Retina.

Procesory Apple Bionic montowane są we wszystkich iPhone’ach. Najnowsze z nich trafiają do aktualnie flagowych modeli Pro i Pro Max, a starsze CPU do pozostałych. Niestety, nie wiadomo, co stoi za tak wysoką wydajnością tych układów. Apple konsekwentnie od lat nie informuje o liczbie rdzeni, ich taktowaniu i litografii, w której są wykonywane.
 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl