Telefon to niezwykle cenny przedmiot. Nic dziwnego, że w przypadku jego kradzieży czy zgubienia zaczynamy panikować. Nie warto jednak rozpaczać. Zaraz po zauważeniu, że smartfon zniknął, przede wszystkim należy zablokować urządzenie. Uchroni Cię to przed dodatkowymi kosztami, np. wynikających z dzwonienia na zagraniczne numery czy wysłania wiadomości o podwyższonej cenie operatorów. Jeśli używasz aplikacji bankowych na swoim telefonie i nie było on dodatkowo zabezpieczony kodem PIN, odciskiem palca lub znakiem, pamiętaj, aby zablokować dostępy do aplikacji poprzez kontakt ze swoim bankiem. Zgubiony telefon, a dokładnie kartę SIM możesz zablokować u operatora – wystarczy, że skontaktujesz się z nim poprzez infolinię. Jeśli zależy Ci na tym, aby nadal mieć ten sam numer telefonu, operator może wydać duplikat karty SIM, z którego będzie się korzystać na nowym urządzeniu.
W przypadku kradzieży kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie sprawy na policję – można to zrobić na najbliższym posterunku. W czasie zgłoszenia trzeba wylegitymować się (dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości) oraz przedstawić dowód zakupu telefonu i numer IMEI smartfona. Dobrze też zablokować numer IMEI, co sprawia, że złodziej nie będzie mógł korzystać ze skradzionego telefonu. Blokada w praktyce oznacza, że urządzenie nie zaloguje się do żadnej sieci dostępnej w Polsce, będzie działać jedynie na zagranicznych. Po dopełnieniu formalności należy zastanowić się, jak namierzyć zgubiony telefon.
Aby odnaleźć telefon niekiedy trzeba będzie skorzystać z profesjonalnych metod. Opierają one swoje działanie na włączonym GPS-ie, dlatego warto pamiętać, by zawsze mieć włączoną lokalizację. Być może nasza bateria na tym ucierpi, ale zwiększamy szansę na szybkie odzyskanie skradzionego lub zgubionego smartfona.